Elektrofyziologie u hypovitaminózy A


Electrophysiology in Hypovitaminosis A

Electroretinographic examinations performed according to the internationalstandard were used in two patients with alimentary hypovitaminosis A. In oneinstance a mentally caused long-term deficiency of dietary vitamin A intake wasinvolved ,in the second instance a fistula from the proximal jejunum into thetransverse colon. In both instances night blindness was reported. The initialvitamin A values were 1.0 and 0.6 micromol/l resp. and after substitution therapythey rose to 2 micromol/l.While the rod and maximal ERG responses improved gradually, the oscillationpotentials remained pathological as regards amplitudes and latencies. We consi-der them therefore a sensitive indicator of the electric sensitivity of the retinaalso in other cases of confirmed or suspected vitamin A deficiency. The existenceand orientation of our metabolic and gerontological clinic provides adequateoportunities for these investigations.

Key words:
hypovitaminosis A, electroretinography, oscillation potentials


Autoři: J. Svěrák;  R. Jebavá;  D. Hejcmanová;  J. Peregrin;  L. Sobotka *
Působiště autorů: Oční klinika FN LF UK, Hradec Králové, přednosta prof. MUDr. P. Rozsíval, CSc. * Metabolická a gerontologická klinika, přednosta prof. MUDr. Z. Zadák, CSc.
Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Oftal., , 1999, No. 5, p. 296-298
Kategorie: Články

Souhrn

Elektroretinografická vyšetření, prováděná podle mezinárodního standardu,jsme realizovali u dvou nemocných s alimentární hypovitaminózou A. Jednou šloo mentálně zaviněnou dlouhodobou karenci přívodu vitaminu A v potravě, v dru-hém případě šlo o píštěl z proximálního jejuna do colon transversum. V oboupřípadech byla udávána šeroslepost. Počáteční hodnoty vitaminu A byly 1,0, resp.0,6 mikromol/l a po substituční terapii se upravily na 2 mikromol/l.Zatím co tyčinkové i maximální ERG odpovědi se postupně upravovaly, zůstávalyoscilační potenciály patologické jak co do amplitud, tak i latencí. Proto je pova-žujeme za citlivý indikátor elektrické aktivity sítnice i v dalších případech pro-kázaného či suspektního deficitu vitaminu A. Existence a zaměření našímetabolické a gerontologické kliniky poskytuje k těmto studiím dostatek příleži-tostí.

Klíčová slova:
hypovitaminóza A, elektroretinografie, oscilační potenciály

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Oftalmologie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská oftalmologie


1999 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se