Novinky v roce 2018


Autoři: M. Lukáš
Působiště autorů: Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty ISCARE I. V. F. a. s., Praha
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2018; 72(1): 5
Kategorie: Editorial

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, milí kolegové,

dovolte mi, abych vás pozval ke sledování nadcházejícího, již 72. ročníku časopisu Gastroenterologie a hepatologie. Věřím, že i v tomto roce bude náš časopis pravidelným průvodcem ve vaší odborné kariéře. Uvádí se, že letopočty zakončené osmičkou jsou pro naši českou historii téměř magické, protože mnoho zásadních událostí se odehrávalo s datem majícím tuto číslici na konci. Často jsou připomínány nejen letopočty z dávné historie, jako je např. rok 1278 (bitva na Moravském poli a smrt krále Přemysla Otakara II), rok 1348 (založení vysokého Karlova učení v Praze) nebo letopočet 1618 (druhá pražská defenestrace zahajující hrůzy 30leté války), ale také události novodobé historie jako památný rok 1918 (rozpad rakousko-uherské monarchie a vznik samostatného Československa), letopočty 1938 (rozpad Československa) a 1968 (okupace sovětskou armádou). Pro časopis ani pro gastroenterologickou společnost však osmičky na konci letopočtu takovou magickou moc nemají. V tomto ohledu je to spíše sedmička a devítka na konci letopočtu, jak můžeme soudit z toho, že založení periodika se událo v roce 1947 a v roce 1969 se Z. Mařatka stal šéfredaktorem, který po 30 let časopis dotvářel a kultivoval.

A nyní mi dovolte, abych vás ve zkratce informoval o aktuálním dění. V minulém, 71. ročníku bylo publikováno celkem 52 článků, z nichž 20 bylo původních prací, 12 přehledových článků, 13 kazuistických sdělení a 7 doporučených postupů. Z uvedeného počtu bylo 9 publikací s hepatologickou tematikou, takže v každém čísle byl min. 1 hepatologický článek. Snažili jsme se zařadit také anglické texty, jichž bylo celkem 11, a měli jsme také 3 přehledné články v sekci Vybrané kapitoly z vnitřního lékařství. Celkem 7 článků bylo odmítnuto, protože nevyhovovaly zaměření časopisu nebo nesplňovaly potřebná kritéria umožňující publikaci.

V letošním ročníku budeme pokračovat v již zaběhlém systému šesti čísel, z nichž každé bude mít dominantní tematiku, která bude doplněna dalšími příspěvky tak, aby každá sekce nebo většina z nich byla zastoupena. Poslední šesté číslo má již od loňského roku dvě vedoucí témata a těmi jsou Bariatrie a Dětská gastroenterologie a hepatologie. V současné době jednáme se slovenskými kolegy ohledně doplnění koeditorů a upravujeme seznam recenzentů. Redakční rada se rozhodla ponechat v tomto roce stejný design obálky takový, jako byl v posledních 2 letech.

V minulém roce jsme zavedli zasílání informací předplatitelům časopisu o tom, že vyšlo nové číslo a dovolujeme si upozornit vždy na jeden významný článek. Budeme nadále pokračovat v krátkých souhrnech v sekci Výběr z mezinárodních časopisů, přinášející shrnutí nejvýznamnějších článků publikovaných v předních světových žurnálech. Mám radost, že mohu poděkovat mladým gastroenterologům a hepatologům, kteří se této sekce s velkým úspěchem ujali, za to, že odvádí výbornou práci a shrnutí článků poskytují našim čtenářům na vysoké úrovni. Koncem loňského roku byl kooptován nový koeditor pro sekci Vybrané kapitoly z vnitřního lékařství, V. Teplan, který bude zajištovat články z této oblasti, které mají překryv do gastroenterologie hepatologie. Z hlediska významu časopisu oceňuji, že jsou v našem periodiku publikována doporučení pro diagnostiku a léčbu gastrointestinálních i hepatologických onemocnění, což dává časopisu nejen velkou odbornou prestiž, ale také mu otvírá významně větší šance pro vyšší citovanost. Velmi pozitivní je, že v tomto ohledu dobře spolupracují slovenští kolegové, zvláště Pracovná skupina pro IBD při SGS.

V srpnu 2017 jsme po několikaleté přípravě podali novou žádost o indexaci časopisu v časopisecké databázi PubMed. Stanovisko hodnoticí komise v americké Bethesdě bychom měli dostat v prvním kvartálu letošního roku. Časopis bude pochopitelně také u všech velkých gastroenterologických a hepatologických akcí, které se budou v tomto roce v Čechách a na Slovensku konat.

Za redakční radu a celý realizační tým časopisu Gastroenterologie a hepatologie vám přeji vše dobré v roce 2018 a radost při čtení našeho periodika.


prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc.

šéfredaktor časopisu

E-mail: milan.lukas@email.czŠtítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 1

2018 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se