Prof. Jiří Nevoral on the occasion of his 70th birthday


Autoři: J. Bronský
Působiště autorů: Pediatrická klinika 2. LF UK a FN Motol, Praha
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2012; 66(2): 144
Kategorie: Různé: osobní zprávy

V nedávné době oslavil prof. MUDr. Jiří Nevoral, CSc., sedmdesáté narozeniny. Prof. Nevorala znám již přes deset let a z mého pohledu se za ta léta prakticky nezměnil a neztratil nic ze svého přehledu v oboru dětské gastroenterologie. Stále dokáže být svým kolegům dobrým rádcem a na prvním místě pro něj je a vždy byl pacient – a to nikoli pacient ve smyslu laboratorních výsledků na monitoru počítače, ale jeho klinický stav. A to je – přiznejme si – v dnešní době stále vzácnější úkaz.

Prof. Nevoral promoval na Fakultě dětského lékařství UK v Praze. Po promoci nastoupil v Plzni a od roku 1968 pracoval na I. dětské klinice Fakulty dětského lékařství v Praze a potom ve Fakultní nemocnici v Motole, kde působí dodnes. Po složení dvou atestací z pedia­trie se začal věnovat gastro­enterologii. V roce 1985 obhájil kandidátskou dizertační práci na téma Některé hodnoty žaludeční sekrece a jejich využití v pedia­trické praxi. V roce 1991 byl habilitován docentem a v roce 2005 jmenován profesorem pediatrie UK v Praze.

Prof. MUDr. Jiří Nevoral, CSc.
Prof. MUDr. Jiří Nevoral, CSc.

Prof. Nevoral založil v Motole moderní pracoviště dětské gastroenterologie. V letech, kdy se začaly do praxe zavádět endoskopické metody, se učil endoskopiím na pracovišti prof. Friče a postupně vybudoval plně vybavené endo­skopické centrum, kde je dnes možno provádět celé spektrum běžných diagnostických i terapeutických výkonů u dětí včetně kojenců. Zkušenosti pro modernizaci pracoviště si přivážel ze zahraničních stáží. Absolvoval několika­měsíční zahraniční studijní pobyty na klinikách, které byly zaměřeny na dětskou gastroenterologii, ve Švédsku ve Stockholmu a Lundu, v belgickém Bruselu a německém Hannoveru. Opakovaně navštěvoval gastro­enterologické pracoviště dětské kliniky v Heidel­bergu. Ze zahraničí přivážel nové nápady do klinické praxe, jako např. pověstný „Nevoralův šupec“ – rychlopřípravný roztok pro přípravu dětí před kolonoskopií.

I na zahraničním poli byl prof. Nevoral vždy aktivní a jeho spolupráce a kontakty se zahraničními kolegy přinášely prospěch i české dětské gastro­enterologii jako celku. Byl dlouhá léta nejvýznamnějším českým zástupcem v Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu (ESPGHAN) a dodnes udržuje velmi aktivní kontakty i s kolegy z německé Gesellschaft für pädiatrische Gastro­enterologie und Ernährung. V roce 2003 byl prezidentem kongresu ESPGHAN, který se konal v Praze a překonal počtem účastníků historický rekord. Prof. Nevoral byl několik let předsedou a nyní je členem výboru Pracovní skupiny pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu při České pediatrické společnosti, je předsedou Společnosti pro probiotika a prebiotika a členem redakční rady časopisu Postgraduální medicína. Také přednáší českým i zahraničním studentům 2. lékařské fakulty a aktivně působí jako přednášející v ILF.

Na seznamu publikační činnosti prof. Nevorala jsou uvedeny dvě mono­grafie: Onemocnění jater v dětském věku a Výživa v dětském věku a napsal i několik kapitol věnovaných dětské gastroenterologii v dalších mono­grafiích. Je autorem a spoluautorem celkem 180 článků v českých a zahraničních časo­pisech a byl řešitelem a spoluřešitelem několika grantů. V současné době pracuje jako vedoucí gastroentero­logického oddělení Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze. Z uvedeného výčtu vyplývá, že i přes svůj věk je prof. Nevoral stále velmi aktivním člověkem a že jej práce v oboru dětské gastro­enterologie a výživy stále baví.

V soukromí je prof. Nevoral velmi dobrým vypravěčem a v jeho přítomnosti se jistě nebudete nudit. Tak tedy, pane profesore, přejeme Vám ještě dlouhá léta aktivního života, neutuchající elán a mnoho pracovních a osobních úspěchů a hlavně nikdy nekončící množství různých zajímavých životních situací, z nichž budete moci čerpat inspiraci pro své historky.

Za Vaše kolegy

doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D.

bronsky@email.cz


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 2

2012 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se