Dobré zprávy


Autoři: R. Brůha
Působiště autorů: IV. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2012; 66(2): 82
Kategorie: Editorial

Milí čtenáři,

po necelém roce k Vám přichází další číslo časopisu věnované hepatologické problematice. Je to důkazem skutečnosti, že hepatologie je oborem, který má co říci nejen hepatologům, ale i ostatním čtenářům našeho časopisu. Jedná se o obor využívající nejmodernější poznatky vědy jak v diagnostice, tak léčbě, ale i ve screeningu jaterních chorob. Díky rozvoji vědy bylo možno poznat molekulární podstatu velké části jaterních chorob, bylo možno zkvalitnit život pacientů s chronickými jaterními chorobami a bylo možno prodloužit život pacientů s pokročilou fází jaterní cirhózy. Důkazem jsou i články v aktuálním čísle časopisu, které také ukazují šíři oboru.

Nedávno byl na jednom ze zpravodajských internetových serverů vyhlášen den dobrých zpráv. Byl bych rád, kdyby poslem dobrých zpráv byl trvale i náš časopis. Pozitivních zpráv je v dnešním čísle několik. Především zde naleznete komentář k publikaci spolu­pracovníků z IKEM, 1. LF UK a nizozemského pracoviště, který byl otištěn v prestižním mezinárodním časopise a popisuje nově objevenou molekulární podstatu Rotorova syndromu [1]. Tomuto tématu je věnován i obrázek na titulní stránce, který převratný objev zjednodušeně zobrazuje. Jedná se o jeden z největších úspěchů české vědy v oblasti hepatologie z poslední doby; ne-li vůbec největší. Není výsledkem náhodným, ale jedná se o vyústění dlouhodobého systematického úsilí a těsné spolupráce mezi několika pracovišti. Je navíc potěšitelné, že podobné dobré zprávy se objevují v době, kdy ze sdělovacích prostředků získáváme dojem, že naše společnost upadla do neuvěřitelného politického marazmu, z kterého snad není úniku. Je dobře, že se v této době objevují výsledky práce, které nejsou založeny na odposleších telefonních hovorů, vzájemné nedůvěře a podvádění, ale naopak na vzájemné důvěře a otevřené spolupráci. Je také bohužel symptomatické, že tato práce nebyla podpořena domácími grantovými agenturami, ale musela si získat podporu zahraničních agentur i firemních grantů.

Většina článků publikovaných v dnešním čísle vznikla společným úsilím mnoha lidí různých odborností. Týká se to i doporučených postupů pro léčbu a diagnostiku hepatocelulárního karcinomu (HCC), na kterých se podílelo celkem 8 odborných společností [2]. Taková spolupráce byla dříve výjimečná a všem zúčastněným patří velký dík. Je velkým příslibem do budoucna. Dalším aspektem doporučených postupů je poznání, že HCC je léčitelným nádorem a léčba v časné fázi může vést u podstatné části pacientů ke kompletnímu vyléčení [3]. Doporučený postup dává jednoduchý návod, jak pacienty s časnou fází HCC odhalit a jak dále postupovat. Pozornost si také zaslouží práce popisující histologickou diagnostiku HCC, která ukazuje na potřebu spolupráce mezi klinikem a histopatologem. S péčí o pacienty s pokročilou jaterní chorobou souvisí transplantační léčba [4]. I této formě léčby, která vyžaduje těsnou spolupráci mnoha odborností, je věnován jeden z příspěvků aktuálního čísla Gastro­enterologie a hepatologie.

Aktuální číslo časopisu je také vydáním, na kterém se poprvé podíleli kolegové ze Slovenské hepatologické společnosti. Článek o hepatorenálním syndromu je kvalitní původní prací, která shrnuje bohaté zkušenosti autora s touto komplikací jaterní choroby [5]. Je příznačné, že autorem je předseda Slovenské hepatologické společnosti.

Vážení čtenáři, vzájemná spolupráce a důvěra je tím, na čem bychom měli stavět dále. Přeji Vám všem hezké jaro a doufám, že se s mnoha z Vás uvidíme na tradičních Májových hepato­logických dnech v Karlových Varech.

jp_37717_f_1
jp_37717_f_1

doc. MUDr. Brůha Radan, CSc.

IV. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze

U Nemocnice 2, 128 08 Praha 2

bruha@cesnet.cz


Zdroje

1. Jirsa M, Kmoch S. Rotorův syndrom podmiňuje porucha jaterního vychytávání konjugovaného bilirubinu. Gastroent Hepatol 2012; 66(2): 99–100.

2. Brůha R, Šperl J, Urbánek P et al. Doporučený postup pro léčbu a diagnostiku he­patocelulárního karcinomu. Gastroent Hepatol 2012; 66(2): 83–92.

3. Honsová E. Histopatologická diagnóza hepatocelulárního karcinomu. Gastroent Hepatol 2012; 66(2): 93–98.

4. Husová L, Mejzlík V, Jedličková H et al. Graft vs host disease jako neobvyklá komplikace po transplantaci jater. Gastroent Hepatol 2012; 66(2): 109–115.

5. Jarčuška P, Beňa L’, Timková A et al. He­patorenálny syndróm u pacientov s akútnou alkoholovou hepatitídou. Gastroent Hepatol 2012; 66(2): 101–108.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 2

2012 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se