20th Congress of the Gastroenterology Society of Central Germany in Magdeburg from 12 to 14 May 2011


Autoři: J. Kotrlík
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2011; 65(6): 354-355
Kategorie: Různé: zprávy z akcí

Jako čestný člen Středoněmecké gastro­enterologické společnosti jsem byl pozván na jubilejní 20. kongres, který se konal v historicky významném městě Magdeburk na středním toku Labe. Středoněmecký prostor se rozprostírá od Odry až po Mohuč a jsou v něm zastoupeny spolkové země Sasko, Duryňsko, Hesensko a Sasko-Anhaltsko. Počet obyvatel v těchto zemích je mezi 13 a 14 miliony. Proč je vhodné o tomto kongresu něco napsat? Je třeba se vrátit trochu do historie.

Na začátku 70. let bylo východní Německo zemí bez mezinárodních kontaktů v Evropě. Vztahy s česko­slovenskou gastroenterologií byly pro gastroenterology z NDR první možností se trochu přiblížit do evropského prostoru. Díky dobré spolupráci mezi prof. H. Petzoldem a prof. M. Fričem vznikla pravidelná setkání gastro­enterologů, zpočátku v počtu 60 lidí z každé strany, pod názvem Pokroky v gastroenterologii ČSSR-NDR. Jednání se konala po dvou letech střídavě v Karlových Varech a v Bad Berka. Jednání tehdy umožňovala předvést výsledky vlastní práce a také srovnávat úroveň gastroenterologie v obou zemích. To pro NDR v této době přispělo k rychlému vybavení endoskopickými přístroji v řadě velkých měst. U nás již byly gastroskopy, duodenoskopy a kolo­skopy a začali jsme provádět ERCP. Prof. Petzold dovedl diplomaticky využít náš náskok ve vybavení jako nátlak na zástupce ministerstva zdravotnictví NDR. V krátké době pak byla zakoupena řada přístrojů Olympus. Jeho zástupce Leister hodnotil tuto dobu jako zlatá léta pro firmu.

Po sametové revoluci a zbourání berlínské zdi byla z iniciativy prof. H. Besseckerta, bývalého spolupracovníka prof. Petzolda, vytvořena Středo­německá gastro­enterologická společnost. Na první kongresy této společnosti konané každoročně bylo vždy pozváno několik českých a slovenských gastroenterologů. Po zmenšení podpory farmaceutických firem byl výrazně zmenšen počet zvaných osob. Mladší generaci pak vadila i skutečnost, že je jednání vedeno jen v němčině. Kongresy tak ztratily pro naše gastroenterology atraktivnost. V době mých funkcí ve výboru ČGS jsem byl opakovaným účastníkem jednání středo­německé společnosti. V roce 2002 mi bylo v Lipsku uděleno čestné členství této společnosti. Trochu za to mohla „bulbitida“, ale hlavně podíl na spolupráci s gastroenterology NDR. Také mé pozvání na 20. kongres bylo vysvětleno i jako vděčnost za určitou pomoc při zviditelnění gastroenterologie NDR v Evropě. Tak mi to vysvětloval prezident kongresu prof. Lippert z Madeburku.

Nyní k programu: skutečnost, že poprvé za dvě dekády byl prezidentem kongresu přednosta chirurgické kliniky, se v programu projevila zařazením několika témat z pohledu gastroenterologa a chirurga. Bylo předneseno 44 přednášek. Mluvili převážně muži, pouze jednou žena. Poměr mezi muži a ženami v auditoriu byl přibližně 2 : 1.Program prvního dopoledne byl věnován „Hot-topics“ GI  onkologie a onko­chirurgie. Byla projednána problematika Barrettova jícnu, poly­pektomie tlustého střeva a rekta. Blok byl uzavřen endoskopickým a chirurgickým pohledem na adenomy Vaterovy papily. Potěšilo, že byla citována i doc. Zádorová. Další část byla věnována molekulární biologii se zaměřením na hemochromatózu, M. Wilson, poly­pózu, hereditární pankreatitidu, ­celiakii a neuroendokrinní tumory. Přednášku „state-of-art“ CR-CA z pohledu patologa přednesl T. Gűnther. Odpoledne se jednalo o intervenční endosonografii/endoskopii a minimální laparo­skopické chirurgii. Ve druhé části to byly gastroenterologické záněty a infekce. Při řešení divertikulitidy a IBD přišli opět ke slovu chirurgové. Poslední přednášku měl prof. Malfertheimer, který dokonale osvětlil význam H. pylori zánětu jako modelu pro karcinogenezi.

Druhý den se jednalo o játrech od NASH, komplikace cirhózy až po transplantaci jater, které se provádějí i v Magdeburku. Zajímavý byl i pohled gastroenterologa a chirurga na řešení tumorů jater. Ve druhé části byla varia. Novinkou je řešení anální inkontinence sakrální nervovou stimulací. Je to jakýsi anální pace-maker. Zajímavé byly i přednášky gastroenterologa i chirurga o komplikacích bariatrické chirurgie. Závěrečná přednáška nazvaná „útrobní medicína“ (Visceral Medicine), ukázala na nutnost spolupráce různých oborů, což je v podstatě práce naší víceoborové společnosti.

Jednání se konalo v největším hotelu Maritim z celé SRN, který má 500 dvoulůžkových pokojů a řadu větších a menších kongresových sálů. Byly tak nastaveny ideální podmínky pro akci, které se zúčastnilo 300 gastroenterologů. I v NSR se šetří, a tak byl uspořádán společenský večer v prostorách výstavy firem. Magdeburk, město staré již 1 300 let, z 80 % zničené během 2. světové války, roste do krásy moderního zemského města. Něco málo zachovaných nebo rekonstruovaných kostelů a klášterů na břehu Labe je s citem obklopené moderní zástavbou, většinou obytných domů.

Závěrem je možno říci, že středo­německá gastroenterologie je na dobré úrovni. 20. kongres, který rozumě přidal více chirurgických pohledů, by mohl být příkladem i pro naše akce.

doc. MUDr. Jan Kotrlík, CSc.

jan.kotrlik@tiscali.cz


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 6

2011 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se