Je nebulizovaný 3% hypertonický roztok NaCl účinný při bronchiolitidě malých dětí?


Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 29, 2018, č. 1, s. 39
Kategorie: Zajímavosti z literatury

Basco, WT. Is nebulized hypertonic saline more effective for bronchiolitis?

www.medscape.com/viewarticle/886314

Text uvádí poměrně malou, klinicky praktickou studii na výše uvedené téma. Užití 3% roztoku NaCl v aerosolu je testováno jako alternativa topických inhalačních léků – dosud se užívají albuterol, racemický epinefrin, popřípadě nebulizovaný 0,9% roztok NaCl a systémové steroidy.

Protokol randomizované dvojitě zaslepené studie je jednoduchý a klinické zlepšení se jeví jako v zásadě příznivé s výjimečnými a minimálními nežádoucími účinky.

Výzkum proběhl na 24 pracovištích urgentních příjmů (UP) ve Francii v období od října 2012 do dubna 2014 ve dvou ročních obdobích, charakteristických pro dané sezonní akutní onemocnění.

Soubor zařadil 777 dětí ve věku od 6 týdnů do 12 měsíců s průměrem 3 měsíců, 60 % bylo chlapců. Bronchiolitida u dětí vznikla poprvé a její příčinou byl v 80 % syncyciální virus. Na UP patřila k projevům tachypnoe až 50 dechů/min.; SpO2 při inhalaci kyslíku nekleslo pod 97 %.

Výzkumná skupina s 3% roztokem i srovnatelná kontrolní skupina s 0,9% koncentrací absolvovaly dvě inhalační expozice po 20 minutách s 20minutovou přestávkou mezi nimi; aerosol byl aplikován v proudu kyslíku cestou obličejové masky.

Ve sledované skupině s 3% roztokem NaCl bylo nutno hospitalizovat 48,1 % dětí; v kontrolní skupině bylo přijato 52,2 % dětí. V obou případech se úvodní symptomatologie zmírnila, přičemž ve skupině 3% roztoku NaCl bylo zmírnění výraznější o 0,7 testovacího bodu. Ve skupině s hypertonickým 3% NaCl se vyskytly mírné nežádoucí účinky u 8,9 % dětí, v kontrolní skupině s 0,9% NaCl byly zaznamenány u 3,9 % dětí; rozdíl byl zhodnocen jako statisticky významný.

Hodnocení se zaměřilo na nutnost hospitalizace v intenzivní péči do 24 hodin od úvodu; posuzoval se rozdíl v závažnosti klinických známek. Po ústupu bronchiolitidy byly děti kontrolovány po dobu 28 dnů telefonicky.

Ačkoli se v obecném zhodnocení jeví, že inhalace 3% roztoku NaCl poskytla větší léčebný přínos, statisticky se tento výsledek z pohledu urgentní ani odložené hospitalizace a intenzivní péče nepotvrdil.

Připravila:

doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.

e-mail: jarmiladrabkova@gmail.com


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 1

2018 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se