Celiakální sprue - editorial


Autoři: J. Utěšený
Působiště autorů: II. dětská klinika Lékařské fakulty MU a FN Brno, pracoviště dětské medicíny, Brno-Černá Pole, přednosta prof. MUDr. Zdeněk Doležel, CSc.
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2008; 54(1): 7
Kategorie: Editorial

Makovický P et al. Pozitivita sérových protilátok proti endomýziu (AEA), jejunu (JAB) a histopatologická diagnostika celakie u detí. Vnitř Lék 2007; 54(1): 25-30.

Dovoluji si uvést odborný příspěvek slovenských kolegů a připomenout, že celiakální sprue není jen problémem nás lékařů, ale bohužel ještě větším pacientů, kteří jsou „nezajímaví“ pro zdravotní pojišťovny a stát.

Promiňte mi, že můj editorial bude méně odborný, ale více lidský. Myslím, že úkolem lékaře je pomáhat nejen tělu, duši, ale i přispět k celé kvalitě života našich nemocných.

Na rozdíl od okolních států Evropy a Severní Ameriky má Česká a Slovenská republika smutný primát nejmenšího počtu pacientů s celiakální sprue. Skupina odborníků z komise pro celiakální sprue odhadla počet nepoznaných pacientů na 60-70 %. V podobná situace byla před rokem 2000 v USA. Národním programem aplikovali použité metodiky z Evropy a zjistili 12krát více pacientů. Většina z nich neměla zažívací příznaky. Dokonce nejčastějším izolovaným příznakem byla neplodnost muže nebo ženy, a to skoro u 7 % neplodných párů. Dalším varovným nálezem byl zásadně vyšší výskyt nádorového onemocnění zažívacího traktu. Není proto asi náhodou, že je v České republice nesrovnatelně vyšší počet pacientů s karcinomem tlustého střeva a počet neplodných párů. Dalším zajímavým zjištěním byl vysoký počet pacientů s potencionální a silentní formou celiakie. Ale hlavně přehled jejich příznaků, většinou monosymptomatických, a ne zažívacích. U těchto pacientů bylo rovněž zjištěno, že velmi často vyhledávali lékaře, ovšem bez valného efektu. Po skončení screeningového programu se v roce 2005 situace v USA zásadně zlepšila z několika pohledů. Snižují se výdaje na zdravotní péči, protože se u „banálních“ a chronických příznaků pomýšlí na to, že pacient může trpět celiakii. Snižuje se cena bezlepkových, státem dotovaných, potravin. Zvyšuje se informovanost mezi obyvateli, vysoké procento pacientů požádá o vyšetření samo bez lékařského doporučení.

Můj osobní názor na možnosti řešit smutný primát v počtu nepoznaných pacientů v České a Slovenské republice je následující. Nejen lékaři, ale celá veřejnost by měla být opakovaně informována, že nepoznaný pacient s celiakální sprue je zásadně dražší pro zdravotnictví. Jen jeden příklad za všechny. V roce 2002 uvádí ÚZIS, že pacienti, bez rozdílu věku, ošetření v nemocnicích ČR a propuštění s diagnózou R10.4, tedy bolest břicha, stáli VZP 286 milionů Kč.

A konečně by měla být veřejnost i lékaři informováni o tom, že jsme jediný stát, v němž si musí kauzální lék na tuto chorobu nakupovat pacient sám a stát ani neumožňuje dietní stravování dětem ve školkách a školách. Naopak tato zařízení jsou postihována, že porušují hygienickou normu.

Tolik jen několik stručných poznámek k celiakální sprue v České republice.

Proto za pacienty vás všechny kolegy prosím, myslete na tuto chorobu.

as. MUDr. Jaroslav Utěšený, CSc.

www.fnbrno.cz

e-mail: odd.48@centrum.cz

Doručeno do redakce: 9. 10. 2006


Zdroje

1. Memorandu celiakální sprue (viz níže).

2. Návrh screeningu celiakální sprue (viz níže).

3. National Institutes of Health Consensus Development Conference Statement on Celiac Disease. June 28-30, 2004. Gastroenterology 2005; 128: Suppl 1.

Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 1

2008 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se