Antibiotika a jejich užití v těhotenství


Antibiotics and their application in pregnancy

The review summarizes present knowledge on the possible negative influence of anti-infectious drugs on prenatal development and recommends therapy with minimal risk. It alerts on other factors that are to be considered, too. The risk need be evaluated with regard to the pharmaco-dynamic effect, which varies in different drugs. Some of them are inappropriate in 1st trimester, other only perinatally. Only time-tested drugs are appropriate for therapy in pregnancy or better, for all women of reproductive age. Treatment of infection is absolutely essential. Untreated disease represents a higher risk than appropriate treatment. Antibiotics should be selected according to the known sensitivity of the infectious agens and knowledge on their safety in pregnancy (penicillins and cephalosporins are the most appropriate). We should avoid drug combination, because adverse effects may be potentiated.

Key words:
pregnancy – infectious diseases – antibiotics.


Autoři: E. Maňáková
Působiště autorů: Česká teratologická informační služba, CBO – oddělení histologie a embryologie, 3. LF UK, Praha vedoucí prof. MUDr. R. Jelínek, DrSc.
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2005; 85(8): 454-456
Kategorie: Terapie

Souhrn

Práce shrnuje současný stav znalostí o možném negativním vlivu léků užívaných pro léčbu infekčních onemocnění na vývoj plodu a doporučuje léčbu s nejmenším rizikem. Upozorňuje na ostatní faktory, které je třeba brát v úvahu při hodnocení rizika. Zdůrazňuje nutnost jeho posouzení v závislosti na farmakodynamickém působení, které se u různých léků liší; některé léky nejsou vhodné v 1. trimestru, jiné až perinatálně. Pro léčbu těhotných a žen v reprodukčním věku se doporučují již prověřené léky. V každém případě je však třeba infekci léčit. Neléčená infekce je větším rizikem než vhodná léčba. Antibiotika je třeba volit podle citlivosti infekčního agens a znalostí o jejich riziku v těhotenství (nejvhodnější jsou peniciliny a cefalosporiny). Kombinace léků nejsou vhodné. Hrozí potenciace nežádoucích účinků.

Klíčová slova:
těhotenství – infekce – antibiotika.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 8

2005 Číslo 8
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se