Očkování a konzultace na alergo-imunologické ambulanci


Vaccination and consultation in an outpatient clinic of allergy and clinical immunology

Allergologists and clinical immunologists are by the law responsible for permanent contraindications of immunizations. They should exclude the possibility of developing a serious allergic reaction or the presence of a serious immunodeficiency before the application of live vaccines. The application of a vaccine after which a serious allergic reaction developed in the past is one of the permanent contraindications, it is also not allowed to use vaccines which contain a compound after which a serious allergic reaction had already developed. Gelatine, egg protein, antibiotics – neomycin, kanamycin, streptomycin, polymyxin B, yeast allergens and tetanus anatoxin alone are considered to be very probably responsible for anaphylactic reactions. A live vaccine must not be given to a person with severe primary or secondary immunodeficiency according to “The Position Papers WHO” for individual vaccines. There is nearly no risk to apply a live vaccine to an adult person with primary immunodeficiency, which is manifested in infancy. Most of the serious primary immunodeficiencies are revealed by the examination of the differential blood count and by the measurement of levels of IgG, IgA, and IgM class immunoglobulins.

Key words:
vaccination – allergic reactions – immunodeficiency – autoimmunity.


Autoři: E. Daňková;  S. Honzová
Působiště autorů: Imunologické centrum, Imumed, s. r. o., Praha
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2005; 85(8): 461-462
Kategorie: Pro obor všeobecného lékařství

Souhrn

Alergolog a klinický imunolog je ze zákona jedním ze specialistů zodpovědných za trvalou kontraindikaci očkování. Měl by vyloučit možný vývoj závažné alergické reakce u rizikových osob nebo přítomnost imunodeficitu před podáním živé vakcíny. Jednou z trvalých kontraindikací očkování je aplikace vakcíny, po které se již v minulosti objevila závažná alergická reakce, nesmí se aplikovat ani vakcína, která obsahuje složku, po níž se závažná reakce již vyskytla. Mezi alergeny, které jsou pokládány za možné vyvolavatele anafylaktické reakce v očkovacích látkách, patří želatina, vaječný protein, antibiotika – neomycin, kanamycin, streptomycin, polymyxin B, alergeny kvasinek i samotný tetanický anatoxin. Podle „Position Papers WHO“ pro jednotlivé očkovací látky se živá vakcína nesmí podat osobě s těžkým primárním nebo sekundárním imunodeficitním stavem. U dospělých pacientů nehrozí nebezpečí, že bychom nevědomky podali živou vakcínu pacientovi s těžkým primárním defektem imunity, který se manifestuje v dětství. Většinu těžkých primárních imunodeficitních stavů odhalíme vyšetřením krevního obrazu s diferenciálním rozpočtem a hladiny imunoglobulinů IgG, IgA, IgM.

Klíčová slova:
očkování – alergické reakce – imunodeficience – autoimunita.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 8

2005 Číslo 8

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se