Úvodní slovo


Autoři: R. Hudeček
Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2010; 14(2): 63
Kategorie: Úvodník

Vážené kolegyně a kolegové,


Ministerstvo zdravotnictví České republiky distribuuje do zdravotnických zařízení informační brožurku„Rádce pacienta – příručka ke zlepšení bezpečí pacienta“, kterou vydalo v roce 2009. V jejímúvodu ministryně zdravotnictví zdůrazňuje složitost zdravotního systému a zdravotní péče v Českérepublice a upozorňuje pacienty na potřebu dobré organizace a kontroly všech činností. Cituji: „Jednímz nástrojů, jak zvýšit bezpečí pacienta při poskytování zdravotních služeb, je jeho srozumitelné informování“.Náměstkyně pro zdravotní péči MZ ČR upozorňuje na rezervy Českého zdravotnictví v přístupuk pacientovi a na potřebu posílit postavení pacienta v tomto systému.

Klienti zdravotního systému tak dostávají do rukou stručný a výstižný manuál, který mimo jiné hnedv úvodu upozorňuje, že až u 10 % hospitalizací dochází k poškození pacientů! Publikace vysvětluje, co vše se vlastně skrýváza pojmem „bezpečí pacienta“ a co vše může pacient sám aktivně ovlivnit. V rádci je uvedeno desatero zásad bezpečnosti,které zahrnuje potřebu identifikace, znalosti ošetřujícího personálu, potřebu upozorňovat, kdykoli je to potřeba, možnost dotazovatse, hygienická pravidla, kterými se musí ošetřující personál řídit, a podobně. Jednotlivé kapitoly pak definují právapacientů a povinnosti zdravotníků, a to nejenom ve vztahu k lůžkovým zařízením, ale i směrem k registrujícím lékařům.

V kapitole „Na co máte právo?“ je uveden podrobný postup, jak lze podat stížnost řediteli zdravotního zařízení, pokud je klientse zdravotní péči nespokojen. Pokud pacient nebude souhlasit s výsledkem vyřízení stížnosti touto formou, doporučuje ministerstvoobrátit se na příslušný krajský úřad nebo přímo na Odbor kontroly MZ ČR. V případě stížností na konkrétního lékaře je navrženopodat stížnost na Českou lékařskou komoru nebo zdravotní pojišťovnu. V závěru publikace nechybí podrobný adresářvšech výše uvedených institucí, včetně webových adres a telefonních kontaktů nejrůznějších pacientských sdružení...

Ochrana osobnosti pacienta se tak stává v současné době stejně důležitým faktorem jako zajištění kvalitní a dostupnéodborné zdravotní péče. Vzhledem k tomu, že obor gynekologie a porodnictví patří ve vyspělých zemích k těm, kde je frekvencestížností, trestních oznámení a požadavků na odškodnění absolutně nejvyšší, lze očekávat výrazný nárůst požadavkůze strany klientů nejenom na samotnou zdravotní péči, ale i na formu a kvalitu přístupu, chování zdravotníků, informovanosta v neposlední řadě i bezpečnost.

Za redakci Praktické gynekologie nám všem přeji i v těchto podmínkách dostatek energie, časua klidu pro vlastní práci…

prim. MUDr. Robert Hudeček, Ph.D.


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 2

2010 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se