Editorial


Vyšlo v časopise: Geriatrie a Gerontologie 2017, 6, č. 3: 107
Kategorie: Editorial

Milé kolegyně, milí kolegové,

aktuální číslo Geriatrie a gerontologie je myslím věrné názvu časopisu a nahlíží na jedno z velkých témat – problematiku bezpečnosti na silnicích a řízení s ohledem na prodlužující se lidský věk. Zahrnuje pohled psychologa, dopravního psychologa, odborníků na dopravu i lékaře. Věřím, že se setká se zájmem nejen geriatrů, ale také dalších odborníků i mimo náš obor. S problematikou řízení ve vyšším věku se setkáváme velmi často v praxi, nejednou se na nás obracejí novináři, například v souvislosti s dopravními nehodami, jejichž účastníky jsou starší lidé. V tomto čísle najdeme odpovědi na většinu otázek, se kterými se setkáváme nebo které si klademe. Jsem přesvědčena, že je to velmi důležité téma. O jeho pozvednutí, jednak vlastními kazuistikami, jednak vyzváním dalších kolegů k příspěvkům do našeho časopisu, se zasloužila kolegyně MUDr. Zuzana Šnajdrová, za což jí moc děkuji.

Prostor, který tématu dopravy a mobility v našem časopise věnujeme, by měl být počátkem diskuse, jež jak věřím, bude pokračovat na našich pracovních setkáních, konferencích a kongresech. Jde o typický příklad interprofesionální spolupráce, která může přinést užitek celé společnosti nejen s ohledem na zvyšující se prevalenci kognitivních poruch. Adekvátní přístup k problematice řízení ve vyšším věku i u lidí s určitou kognitivní poruchou je i jedním z kroků k naplňování mezinárodní úmluvy o právech lidí s disabilitou (Convention on the rights of persons with disabilities), kterou vydala Organizace spojených národů. Česká republika ji ratifikovala a vydala ve své sbírce mezinárodních smluv již v roce 2010 (v částce 4), byť v poněkud zavádějícím překladu jako Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením (nerozlišující zdravotní postižení a disabilitu, která v jeho důsledku vzniká). Problematika řízení ve vyšším věku a v případě kognitivní poruchy je rovněž součástí českého Plánu Alzheimer, respektive Národního akčního plánu pro Alzheimerovu nemoc a další obdobná onemocnění na léta 2016–2019. Naše odborná společnost by se měla tomuto tématu věnovat a dbát na to, aby opatření, která z něj vzejdou, byla přínosná a nikoho nediskriminovala.To platí ostatně i pro ostatní části tohoto plánu.

Problematice kognitivních poruch a Alzheimerovy nemoci se věnujeme také v krátké zprávě z Alzheimer Europe a v článku k výročí prvních publikací. Připomínáme si nejen Aloise Alzheimera, ale také pražského lékaře Oskara Fischera, jehož přínos k problematice demencí není dosud dostatečně doceněn.

Přeji vám krásné babí léto a podzim a těším se na setkání na konferencích a seminářích, které na toto období plánujeme.


Iva Holmerová


Štítky
Geriatrie a gerontologie Praktické lékařství pro dospělé Protetika

Článek vyšel v časopise

Geriatrie a Gerontologie

Číslo 3

2017 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se