Imunohistochemická detekce 3-nitrotyrosinu vázaného na proteiny u zánětlivých myopatií


Autoři: J. Zámečník 1;  R. Vytášek 2;  J. Vencovský 2;  V. Vilím 2
Působiště autorů: Department of Pathology and Molecular Medicine, Charles University, nd Medical Faculty and University Hospital Motol, Prague, Czech Republic 1;  Institute of Rheumatology, Prague, Czech Republic 2
Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 47, 2011, No. 2, p. 62-65
Kategorie: Původní práce

Souhrn

3-nitrotyrosin (3NT) je považován za jeden z indikátorů tvorby oxidu dusnatého (NO). Cílem studie bylo zdokumentovat přítomnost a distribuci 3NT ve svalových biopsiích pacientů s idiopatickými zánětlivými myopatiemi (IIM) i nezánětlivými myopatiemi a posoudit, zda polymyozitida (PM) a dermatomyozitida (DM) mohou být odlišeny na základě imunohistochemického průkazu 3NT ve svalové biopsii. Imunohistochemická analýza pomocí monoklonální protilátky proti 3NT byla provedena na zmražených řezech připravených ze svalových biopsii 54 pacientů s IIM (tj. PM a DM) a s různými nezánětlivými myopatiemi.

3NT imunopozitivita byla přítomna v endoteliálních buňkách a jejich blízkém okolí v biopsiích pacientů s DM a PM, ale pouze v těch oblastech tkáňových řezů, kde byly současně přítomny zánětlivé infiltráty. Reakce na průkazu 3NT byly zcela negativní ve tkáňových řezech pacientů s IIM v oblastech vzorků bez zánětlivých infiltrátů a také ve vzorcích svalové tkáně pacientů s nezánětlivými myopatiemi. Endoteliální buňky byly ale překvapivě pozitivní i u případů prokázaných nezánětlivých myopatií se sekundární lymfocytární infiltrací (myodystrofie, myasthenia gravis).

I přes patogenetický význam tohoto pozorování lze konstatovat, že imunohistochemický průkaz 3NT nemá využitelný diagnostický potenciál v diferenciální diagnostice IIM ve svalové biopsii.

Klíčová slova:
oxid dusnatý – 3-nitrotyrosin – polymyositida – dermatomyositida – idiopatické zánětlivé myopatie – myodystrofie – myasthenia gravis


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 2

2011 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×