K POZORUHODNÉMU ŽIVOTNÍMU JUBILEU doc. MUDr. Radko Petříka, CSc.


Vyšlo v časopise: Ces Urol 2017; 21(4): 319-320
Kategorie: Laudatio

Již po třetí po deseti letech usedám k počítači, abych vzpomenul na významné životní jubileum pana doc. MUDr. Radko Petříka, CSc., nestora české urologie. V předchozích laudaciích jsem vzpomněl všechno, co je o něm známo, od velice pozoruhodné genetické výbavy, téměř aristokratické výchovy, kvalitního vzdělání až po velmi úspěšnou profesionální kariéru. Nerad bych se proto opakoval a tak jen připomínám, že jubilant odpromoval v lednu 1952 na Fakultě všeobecného lékařství University Karlovy v Praze. Po promoci nastoupil do pohraničí na internu a chirurgii v Liberci, odkud přešel po krátké době na chirurgická oddělení nemocnic v Prachaticích, Českém Krumlově a Písku. Postupně získal obě chirurgické atestace a v roce 1960 byl přijat na místo odborného asistenta na „Divišovu“ 2. chirurgickou kliniku FVL UK v Praze. Od roku 1962 pracoval na urologickém oddělení kliniky, které vedl v té době ještě odborný asistent Eduard Hradec a stal se jeho pravou rukou. V roce 1966 úspěšně absolvoval nástavbovou atestaci z urologie. Na nově zřízené urologické klinice na pražském Karlově v roce 1975 patřil od počátku k hlavním pilířům a zastával zde de facto, i když ne de jure, „služebně“ druhý nejvyšší post.


V letech 1968–1969 absolvoval odbornou stáž na Urologické klinice v Bonnu, kde získal materiál pro svoji pozdější kandidátskou disertační práci „Konzervace ledvin v experimentu“. Doc. Petřík neměl ve své lékařské kariéře pro svůj původ a později i pro loajalitu k prof. Hradcovi nic jednoduché a tak mu byla obhajoba kandidatury umožněna až v roce 1975. Výjimkou nebyla ani habilitace, když habilitoval až v roce 1985.

Od nástupu na lékařskou fakultu se podílel na výuce mediků a od roku 1975, kdy se Urologická klinika stala také sídlem Katedry urologie ILF Praha, i na postgraduální výchově urologů. Pro své žáky nacházel vždy maximální pochopení a trpělivost a za to byl jimi vyhledáván a veleben. Mezi lékaři i pacienty byl znám především jako brilantní operatér a také jako jeden z posledních urologů, kteří na svém vrcholu mistrovsky ovládali urologii v plném rozsahu.

Morální čistota, vysoká profesionalita i pověst zásadového člověka slavily úspěch i během „sametové“ revoluce v listopadu 1989. V této době velikého nadšení a také nekalých a nečestných vášní, přispěl doc. Petřík k tomu, že klinika prošla touto etapou bez velkých šrámů. Nakonec zvítězila i spravedlnost a tak sice až na druhý pokus stanul 1. 11. 1992 v čele kliniky. Tento okamžik byl pro kliniku osudový, a to v dobrém slova smyslu. Přednostenství převzal v situaci, kdy ztroskotaly pokusy o komercionalizaci kliniky, kdy po odborné i vědecké stránce stagnovala a kdy i interpersonální vztahy nebyly nejlepší. Způsobem sobě vlastním, tedy nenásilnou formou, se dokázal s některými spolupracovníky rozejít, postupně opět nastolit tvůrčí režim a klinice vrátit dřívější reputaci.

O vysokých morálních i odborných kvalitách doc. Petříka hovoří také jeho jednomyslné zvolení předsedou České urologické společnosti po listopadové revoluci v březnu 1990. Během jeho mandátu se mu podařilo i na tomto poli zklidnit porevoluční „řevnivost“ v řadách českých urologů, opětně navázat a rozšířit zpřetrhané mezinárodní kontakty, získat pro mladé urology zahraniční stipendia a přispět k obnově mezinárodní prestiže české urologie.

Ve funkci přednosty kliniky setrval doc. Petřík až do 31. října 1995. Naprosto samozřejmě a bezproblémově tuto funkci předal svému nástupci a opět se zapojil do všední práce kliniky. Je až neuvěřitelné, že přes postupné snižování pracovního úvazku pracuje aktivně na klinice dodnes. Obdivuhodné je také to, jak stále s námi drží krok, jak je medicínsky up‑to‑date a odmítá jakékoliv úlevy.

Vážený pane docente, milý Radko, děkujeme Ti za všechno, co jsi pro kliniku udělal a co jsi nás naučil. Velice si toho vážíme a máme Tě skutečně rádi. Do dalších let Ti přejeme hlavně pevné zdraví, jasnou mysl, stále pevnou ruku a ostrý zrak při výkonu práva myslivosti a trvalý zájem o všechno co dělá člověka člověkem, včetně jeho neřestí.

Urologii, lesu a lovu zdar

Tvoji Honza Dvořáček a spolupracovníci.


Štítky
Dětská urologie Nefrologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Česká urologie

Číslo 4

2017 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se