DNE 22. LEDNA 2015 NÁS VE VĚKU 74 LET NÁHLE OPUSTIL doc. MUDr. MIROSLAV HANUŠ, CSc.


Vyšlo v časopise: Ces Urol 2015; 19(1): 92
Kategorie: Nekrolog

Docent Hanuš byl původně vystudovaný pedagog se specializací čeština a tělocvik. Svoji medicínskou kariéru posléze začínal jako chirurg a urolog v nemocnici na Kladně a od roku 1976 na tehdy nové Urologické klinice v Praze u prof. MUDr. Eduarda Hradce, DrSc., zakladatele moderní české urologie. Jako asistent tehdejšího Institutu pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů (ILF) vlastně pokračoval v pedagogické činnosti, tentokrát postgraduální. Byl členem Americké akademie věd, Světové a Evropské urologické společnosti, Evropské organizace pro výzkum a léčbu rakoviny a České urologické společnosti. Výsledky své odborné činnosti přednášel v USA, Japonsku, Austrálii, Indonésii, na Thaj-wanu a prakticky ve všech zemích Evropy. V roce 1989 měl velkou zásluhu o uspořádání meetingu EORTC v Praze. Meeting tehdy poprvé hostila postkomunistická země.


V roce 1990 byl po úspěšném konkurzu jmenován přednostou Urologické kliniky 1. LF UK v Praze a vedoucím katedry urologie ILF. Hned v následujícím roce ale z kliniky odešel a začal systematicky budovat ambulantní Urocentrum v Praze. V roce 1992 založil Sdružení ambulantních urologů (SAU) a stal se jeho prvním a dosud posledním předsedou. SAU se záhy stalo legitimním reprezentantem ambulantních urologů a významnou silou v urologické obci. V roce 2001 založil Českou společnost pro zdraví seniorů (ČSZS) a měl, jako předseda českého organizačního výboru, významný podíl na uspořádání IV. světového kongresu ISSAM na téma Aging male v Praze v roce 2004. Poctou české medicíně byla tehdy afiliace ČSZS za řádného člena ISSAM.

V listopadu 2008 byl docent Hanuš zvolen prezidentem České urologické společnosti ČLS JEP na funkční období 2008–2011. Vedle praktické urologie se věnoval aplikovanému výzkumu, především v oblasti urologické onkologie. Pražské Urocentrum bylo zapojené do diagnostických a farmakologických studií v národním i mezinárodním měřítku. Od roku 1992 působil docent Hanuš řadu let jako jeden ze spolupořadatelů Onkourologických sympozií, která se posléze stala významným odborným fórem setkávání urologů a onkologů. Byl konzultujícím urologem Amerického velvyslanectví, nějakou dobu soudním znalcem pro obor urologie a v poslední době také revizním lékařem na ústředí Všeobecné zdravotní pojišťovny. V roce 2014 ho poctila Česká onkologická společnost udělením ceny za nejlepší práci uveřejněnou v Klinické onkologii, v roce 2013 v kategorii Přehled.

V roce 2010 bylo docentu Hanušovi u příležitosti jeho sedmdesátin uděleno čestné členství Slovenské urologické společnosti. Za celoživotní přínos české urologii mu bylo v roce 2011 uděleno také čestné členství České urologické společnosti ČLS JEP a stal se laureátem ceny profesora Eduarda Hradce. Do posledních dnů života byl aktivní jak v publikační, tak přednáškové činnosti.

V osobě Miroslava Hanuše ztrácí česká urologická obec nejenom špičkového urologa, ale i cílevědomého člověka pevných zásad, pracovitého kolegu a milého přítele.

Čest jeho památce!

Ivan Kawaciuk, Michaela Matoušková


Štítky
Dětská urologie Nefrologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Česká urologie

Číslo 1

2015 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více