Co nového v hepatologii?


Autoři: R. Brůha
Působiště autorů: IV. interní klinika 1. LF UK v Praze
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2013; 67(2): 88-89
Kategorie: EditorialVážení čtenáři,

v časopise, který se Vám dostává v jarních májových dnech do rukou, se objevuje několik novinek z hepatologie, které podstatným způsobem posouvají naše léčebné možnosti. V aktua­lizovaném „Standardním diagnostickém a terapeutickém postupu u chronické infekce virem hepatitidy C (HCV)“ [1] je skryta informace o využití trojkombinační léčby u pacientů s chronickou hepatitidou C. Trojkombinace znamená použití tzv. „přímo působících virostatik“ (DAA). Tato léčba je nyní i v ČR v indikovaných případech dostupná. Její zavedení znamenalo zásadní zlom v léčbě HCV infekce, možná ještě větší, než bylo před lety zavedení pegylovaného interferonu. Zatímco v dávných dobách byla úspěšnost léčby chronické HCV infekce pod 10 %, při využití DAA se i u nejméně příznivého genotypu HCV dostává úspěšnost léčby mezi 80 a 90 %. Zdá se tak, že naprostá většina pacientů s HCV infekcí, kteří jsou k léčbě indikováni, může být zcela vyléčena. Je navíc pravděpodobné, že další preparáty, které jsou v současnosti ve fázi klinických zkoušek, umožní téměř 100% eliminaci viru hepatitidy C z organizmu. Cenou za tuto úspěšnost jsou více než dvojnásobné náklady na jednoho odléčeného pacienta, ale i za této si­tuace přináší vyléčení HCV infekce jasný „cost-benefit“. Za možnost vyžití těchto nových preparátů v ČR je třeba poděkovat členům pracovní skupiny pro virové hepatitidy při České hepato­logické společnosti a Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP, kteří vedli jednání o úhradě léčby se zdravotními pojišťovnami.

Další novinka se týká léčby krvácení z jícnových varixů. Řada z nás pamatuje dobu, kdy téměř každý pacient s krvácejícími varixy měl zavedenou balonkovou sondu, která se napínala závažím přes infuzní stojan. Mortalita na krvácení z varixů tehdy dosahovala 40 %. Díky rozvoji endoskopických metod, intenzivní péče a TIPS se mortalita krvácení z varixů snížila na 10–20 %. Další zkvalitnění péče přináší využití Danisova jícnového stentu, kterému je věnován článek dr. Fejfara [2]. Zavedení Danisova stentu do jícnu je v praxi velmi jednoduché a téměř geniální je metoda extrakce stentu. Navíc nás může těšit, že Danisův stent vyvinula a vyrábí česká firma. Za vývoj a uvedení tohoto stentu do praxe dostala v roce 2012 cenu „Česká hlava“.

Pacientům s jaterní cirhózou se věnuje i další příspěvek týkající se významu mozkového natriuretického peptidu [3]. Kromě zhodnocení významu jednotlivých hemodynamických parametrů je v tomto článku velmi zajímavý popis klinického vývoje choroby u jasně definované skupiny pacientů. Konkrétně se jedná o zhodnocení hospitalizační a jednoroční mortality pacientů s pokročilou jaterní cirhózou.

Další dva články jsou věnované problematice hepatocelulárního karcinomu [4,5]. V minulosti téměř neléčitelný nádor se stal nádorem poměrně dobře léčitelným, u části pacientů může dojít ke kompletnímu vyléčení. Bylo toho dosaženo nejen rozvojem léčebných metod, ale také poznáním zákonitostí přirozeného vývoje choroby a diagnostikou časných stadií HCC díky screeningu. I když se v našich podmínkách nejedná o častý nádor, jeho význam spočívá v jasně definované rizikové skupině a také ve vynikajících léčebných možnostech při včasné diagnostice.

Do časopisu patří i osobní sdělení. Je nám všem velkým potěšením, že se můžeme připojit ke gratulaci k životnímu jubileu paní profesorky M. Brodanové [6], poděkovat jí za všechno, co pro českou hepatologii udělala, a popřát jí hodně zdraví do dalších let.

Vážení a milí čtenáři, přeji Vám hezké jaro, příjemné čtení nového čísla časopisu a doufám, že se s většinou z Vás setkáme na letošních Májových hepato­logických dnech, které se konají ve dnech 15.–17. května 2013 v Karlových Varech. Sjezdové jednání bude probíhat v klidném prostředí Grandhotelu Pupp a krom mnoha novinek v hepatologii se můžeme těšit na postgraduální kurz věnovaný chronické hepatitidě C i příjemný společenský program.

doc. MUDr. Radan Brůha, CSc.

koeditor sekce hepatologie

bruha@cesnet.cz


Zdroje

1. Urbánek P, Husa P, Galský J et al. Standardní diagnostický a terapeutický postup u chronické infekce virem hepatitidy C (HCV). Gastroenterol Hepatol 2013; 67(2): 95–97.

2. Fejfar T, Šafka V, Jirkovský V et al. Danišův jícnový stent v terapii varikózního krvácení. Gastroenterol Hepatol 2013; 67(2): 98–103.

3. Radvan M, Svoboda P. Mozkový natriuretický peptid je markerem horší prognózy při dekompenzaci jaterní cirhózy. Gastro­enterol Hepatol 2013; 67(2): 104–110.

4. Horvatová M, Keil R, Roznětinská M et al. Multifokální hepatocelulární karcinom imitující jaterní cirhózu. Gastro­enterol Hepatol 2013; 67(2): 111–114.

5. Pudil J, Bělina F, Hlavová K. Chirurgická léčba metastáz hepatocelulárního karcinomu do nadledvin. Gastroenterol Hepatol 2013; 67(2): 115–117.

6. Mareček Z. Životní jubileum prof. MUDr. Ma­rie Brodanové, DrSc. Gastroenterol Hepatol 2013; 67(2): 85.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 2

2013 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více