Životní jubileum prof. MUDr. Marie Brodanové, DrSc.


Autoři: Z. Mareček
Působiště autorů: KlinMed, Praha
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2013; 67(2): 167
Kategorie: Různé: osobní zprávy


V dubnu tohoto roku se dožívá významného životního jubilea přední česká lékařka, internistka a hepatoložka prof. MUDr. Marie Brodanová, DrSc.

Prof. Brodanová se narodila 2. 4. 1933 ve Slapech u Prahy, kde její rodina žila po řadu generací. Absolvovala s vyznamenáním jak Akademické gymnázium v Praze, tak Fakultu všeobecného lékařství. Promovala s vyznamenáním v roce 1995. Po promoci nastoupila na interní oddělení v Příbrami, kde byl jejím učitelem vynikající internista prim. Kadeřábek. Odtud si odnesla schopnost široké diagnostiky a léčby interních onemocnění. Ale chtěla výš, zajímala se o nové výzkumné podněty, a proto byla v roce 1961 přijata do Výzkumné laboratoře I. interní kliniky VFN vedené prof. V. Hoenigem. Prof. Hoe­nig dobře odhadl její schopnosti a zařadil ji do hepatologické skupiny kliniky. Pod jeho vedením zvládla jak diagnostiku jaterních onemocnění, včetně invazivních metod, tak i terapii jaterních chorob. Zaměřila se nejprve na poruchy metabolizmu železa – vytvořila jako první v ČR rozsáhlou sestavu nemocných s familiární hemochromatózou. Další významnou oblastí jejího zájmu byla portální hypertenze. Spolu s prof. V. Balášem indikovala nemocné s portální hypertenzí k provedení protokaválních anastomóz, což byla v té době jediná racionální terapie portální hypertenze. Její zájem se postupně rozšířil na celou oblast hepatologie, včetně komplikací jaterní cirhózy a cholestatických onemocní jater. Významnou měrou přispěla k rozvoji celé oblasti hepatologie v ČR.

Byla mnohaletou členkou výboru České hepatologické společnost i členkou Evropské asociace pro studium jater (EASL).

V roce 1966 obhájila kandidátskou práci a byl jí udělen titul kandidáta věd. V roce 1969 byla na jednoročním studium pobytu v Londýně v Liver Unit při Kings´ College. Doktorskou dizertační práci mohla z politických důvodů obhájit až v roce 1992 a v září tohoto roku byla jmenována profesorkou vnitřního lékařství na I. interní klinice 1. LF UK. Zde pracovala celkem 51 let, řadu let jako zástupce přednosty kliniky.

Prof. Brodanová je nejen odbornicí v oblasti onemocnění jater, ale i vynikající internistkou. Řadu let byla místo­předsedkyní ČIS a významně se podílela na prosazení zásadních změn v tomto oboru.

Podílela se významně i na činnosti 1. LF, byla členkou komisí LF a po dvě funkční období i členkou Akademického senátu.

Mezi další její velké lásky patřila výuka vnitřního lékařství – především přímo u lůžka nemocného, ale současně přednášela, vedla řadu seminářů, zkoušela státní zkoušky z vnitřního lékařství i postgraduální atestace. Studenti ji obdivovali a milovali.

Výsledky své výzkumné práce publikovala ve více než 150 časopiseckých sděleních doma i v zahraničí. Je autorkou nebo spoluautorkou 11 knižních pub­likací. Přednášela na mnoha domácích a zahraničních lékařských sjezdech.

Významná je i její redakční práce při přípravě skript a monografií, např. na opakovaném vydání učebnice Vnitřního lékařství, kde byl hlavním autorem prof. P. Klener.

Prof. Brodanová je nejen vynikající lékařkou, ale miluje umění, především hudbu a krásnou literaturu. Mezi její velké lásky patří i jižní Čechy, její chalupa a pochopitelně její děti a vnoučata.

Jako mnoha jiným ani jí se nevyhnuly některé osobné tragedie, ale dokázala je vždy překonat svou statečností a pracovním nasazením.

Ocenění: Čestné členství Společnosti JE Purkyně, Čestné členství České hepato­logické společnosti, Čestné členství ČIS, Cena České hepatologické společnosti, Cena České internistické společnosti, Medaile JE Purkyně, ocenění děkana 1. LF UK v roce 2008.

Vážená paní profesorko, milá Marie, dovol, abych Ti jménem svým i mnoha dalších spolupracovníků poděkoval za všechno, co jsi v životě dokázala, co jsi nás naučila, jak jsi dokázala změnit náš vztah k nemocným a jak krásně a plodně jsi dokázala naplnit svůj život. Do dalších let mnoho zdraví a zůstáváš naším velkým vzorem a učitelkou.

prof. MUDr. Z. Mareček, DrSc.

KlinMed

Jugoslávská, Praha 2

z.marecek@gmail.com


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 2

2013 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×