Donepezil v terapii kognitivního postižení u nemocných s neurosyfilidou: kazuistika
U velkého počtu nemocných postižených neurologickou formou syfilidy se vyskytuje demence s progresivním průběhem a další psychické potíže, jako jsou deprese, mánie či psychóza. I přes promptní a správnou antibiotickou terapii však nemusí dojít k úplnému vymizení příznaků, a to zejména v případě, že došlo k poškození nervové tkáně.
U velkého počtu nemocných postižených neurologickou formou syfilidy se vyskytuje demence s progresivním průběhem a další psychické potíže, jako jsou deprese, mánie či psychóza. I přes promptní a správnou antibiotickou terapii však nemusí dojít k úplnému vymizení příznaků, a to zejména v případě, že došlo k poškození nervové tkáně. V letošním roce byla v časopisu Clinical Neuropharmacology publikována kazuistika pacienta s neurosyfilidou, u něhož došlo ke zlepšení kognitivních funkcí v důsledku terapie donepezilem.
Autoři popisují případ 43letého muže trpícího neurologickou formou syfilidy, u kterého se v důsledku onemocnění vyskytovala následující psychiatrická symptomatika: mánie, psychóza a kognitivní deficit. Pacient byl léčen antipsychotiky, donepezilem a současně byla zahájena adekvátní antibiotická terapie neurosyfilidy. Během roku sledování došlo ke změně titru RRR (rychlá reaginová reakce) z 1 : 256 na 1 : 64. Po šestiměsíční terapii donepezilem vzrostlo dosažené skóre MMSE (Mini-Mental State Examination) z původních 12 bodů na 25 a rovněž bylo patrno zlepšení v testu ADAS-cog (Alzheimer’s Disease Assessment Scale-cognitive subscale) ze 42,3 na 6,3. Po přerušení léčby donepezilem došlo po 3 měsících k opětovnému zhoršení kognitivních funkcí (skóre MMSE pokleslo na 23 bodů). Po opětovném zavedení terapie donepezilem se dosažený výsledek v testu MMSE po 3 měsících terapie opět zlepšil, a to na 26 bodů.
Perzistující narušení kognitivních funkcí je s neurosyfilidou běžně asociováno, a to i přes správnou terapii penicilinem. Léčba kognitivního postižení je u takto nemocných důležitá, avšak obtížná. Popsaná kazuistika naznačila možný přínos inhibitorů cholinesterázy v terapii poruch kognitivních funkcí u pacientů postižených neurologickou formou syfilidy.
(veri)
Zdroj: Wu Y. S., Lane H. Y., Lin C. H. Donepezil Improved Cognitive Deficits in a Patient With Neurosyphilis. Clin Neuropharmacol 2015 Jul-Aug; 38 (4): 156–157.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Geriatrie a gerontologie Neurologie PsychiatrieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak všímavé bytí pomáhá zdravotníkům předcházet syndromu vyhoření
- Jak jedí lékaři? Stravují se stejně jako většina populace
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/16
- 10 tipů pro praxi, jak podpořit zdraví dětí nastupujících do mateřské školy
- Věda hovoří jasně: Láska dokáže tlumit bolest i uzdravovat
Mohlo by vás zajímat
- Léčba chronického bércového vředu pomocí autologní plazmy a dermoepidermálních štěpů v terénu chronické venózní insuficience
- Autologní plazma bohatá na destičky v terapii chronických ulcerací
- Využití autologní plazmy v terapii kožních onemocnění souvisejících s diabetem
- Hluboká stimulace globus pallidus zlepšila klinické příznaky u pacientky s refrakterním parkinsonismem a genetickou mutací
- Terapie bércových vředů pomocí autologní plazmy
- Naděje budí časná diagnostika Parkinsonovy choroby založená na pachu kůže