Naděje budí časná diagnostika Parkinsonovy choroby založená na pachu kůže

2. 12. 2020

Podle vědců ze Spojeného království by mohl jednoduchý test založený na pachu kůže jedince pomoci při časné diagnostice Parkinsonovy choroby. Již byla zahájena studie, která zkoumá chemické látky secernované pokožkou pacientů s Parkinsonovou chorobou.

Podnětem k této studii byla zkušenost manželky jednoho pacienta, která tvrdila, že pokožka jejího manžela měla před vznikem Parkinsonovy choroby a poté v jejím průběhu až do manželovy smrti odlišný charakteristický pach. Její tvrzení doložila pilotní studie, ve které spalo 6 pacientů s Parkinsonovou chorobou a 6 kontrolních jedinců přes noc v předem vypraném tričku. Trička byla poté rozstřižena napůl a anonymně zabalena. Zmíněná žena správně rozlišila vzorky u 11 z 12 účastníků a identifikovala všech 6 pacientů s Parkinsonovou chorobou. Navíc u osoby s falešně pozitivním výsledkem pachového testu se Parkinsonova choroba rozvinula zhruba o 9 měsíců později. Výzkumníci z Manchesterské univerzity proto zahájili větší kontrolovanou studii.

Kromě toho autoři studie izolovali prchavé látky z triček použitých v pilotní studii a snaží se identifikovat molekuly typické pro pacienty s Parkinsonovou chorobou. Výsledkem může být test, který umožní časnou diagnostiku a sledování progrese choroby. Kromě toho může studie přinést informace o biochemických pochodech uplatňujících se v patofyziologii Parkinsonovy choroby.

Prof. Barranová, která výzkum vede, zdůraznila, že v současné době se Parkinsonova choroba diagnostikuje pouze na základě zobrazení mozku, obvykle až v pokročilém stadiu. Časnější stanovení diagnózy by umožnilo nasadit léčbu, která by mohla napomoci zlepšit pacientův výsledný stav.

(zza)

Zdroj: Davenport L. Smell test offers hope of early Parkinson's diagnosis. Medscape Medical News – Neurology 2015 Nov 5.
Dostupné na: http://www.medscape.com/viewarticle/853998 (navštíveno 6. 11. 2015).Štítky
Geriatrie a gerontologie Logopedie Neurologie Praktické lékařství pro dospělé Psychiatrie Rehabilitační a fyzikální medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se