Autologní plazma bohatá na destičky v terapii chronických ulcerací
Vředové onemocnění spojené s venózní insuficiencí tvoří významnou část chronických ran. Léčba je časově i finančně náročná. Mezi řadou možných terapeutických přístupů je skryta i možná poměrně nenáročná metoda, jež může zlepšovat proces léčby. Aplikace autologní plazmy bohaté na destičky dodává řadu růstových faktorů odvozených od destiček.
V článku publikovaném v roce 2013 bylo hodnoceno 12 pacientů se 17 venózními vředy, jimž byla v průběhu léčby aplikována plazma bohatá na destičky. Autoři hodnotili míru zlepšení lokálního nálezu. Průměrný věk pacientů byl 33,5 roku (SD 9,82). Všichni pacienti byli již dříve po dobu alespoň 6 týdnů léčeni konvenčními metodami. V aseptických podmínkách bylo nemocným odebráno 20 ml venózní krve, která byla centrifugována tak, aby byla získána plazma bohatá na destičky. Tato pak byla aplikována na ránu po předchozím chirurgickém očištění a následně byla rána překryta neabsorpčním krytím. Tento proces se opakoval jednou týdně po dobu 6 týdnů.
Průměrná doba hojení vředu byla 5,1 týdne. Průměrný podíl zlepšení velikosti vředu činil 94,7 %, pokud šlo o povrch rány, a 95,6 %, pokud šlo o objem rány.
Tato léčebná metoda je jednoduchá, bezpečná, finančně nenáročná a navíc také biokompatibilní. Autoři nezaznamenali žádnou nežádoucí událost spojenou s procedurou. Jelikož však neexistuje žádný standard léčby využívající tento přístup, je potřeba více randomizovaných studií, které mohou pomoci v tvorbě léčebného protokolu.
(eza)
Zdroj: Sarvajnamurthy S. et al. Autologous platelet rich plasma in chronic venous ulcers: study of 17 cases. J Cutan Aesthet Surg 2013 Apr–Jun; 6 (2): 97–99.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Angiologie Diabetologie Geriatrie a gerontologieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Proč jsou nemocnice nepřítelem spánku? A jak to změnit?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/42
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Konference Efektivní nemocnice 2024 hledala řešení pro české zdravotnictví
Mohlo by vás zajímat
- Terapie bércových vředů pomocí autologní plazmy
- Podle parametrů refluxu v povrchových žilách lze odlišit stadia chronické žilní insuficience
- Souhrn doporučení pro diagnostiku a léčbu chronických žilních onemocnění
- Venotonika jsou vhodnými přípravky v léčbě hemoroidů
- Venotonika zvyšují kvalitu života pacientů s chronickou žilní insuficiencí
- Pentoxifyllin přidaný k blokátoru systému renin-angiotenzin může u diabetiků zpomalit progresi renálního postižení