#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Terapie bércových vředů pomocí autologní plazmy

24. 8. 2015

Pod zkratkou A-PRP (Autologous-Platelet Rich Plasma) se skrývá patentovaná technologie autologní krevní plazmy bohaté na krevní destičky. A-PRP se využívá zejména v terapii chronických ran. Její benefity v léčbě bércových vředů prokázal nedávno uveřejněný výzkum, který se zabývá souborem kazuistik.

Ošetření A-PRP využívá léčebný potenciál pacientovy vlastní krve, stimuluje neovaskularizaci a tvorbu nové tkáně. A-PRP využívá bohaté spektrum růstových faktorů (PDGF, TGF-ß, IGF, EGF, VEGF), jež jsou obsaženy v krevních destičkách, a stimuluje tak proces indukce mezenchymálních kmenových buněk, které lidský organismus využívá výhradně v procesu hojení. Růstové faktory z destiček aktivují fibroblasty, revaskularizaci tkáně, zvyšují tvorbu mezibuněčné hmoty a brání její degradaci, ale také stimulují chemotaxi. Migrující monocyty a makrofágy plní v místě poškození obrannou funkci, ale také působí při množení mezenchymálních buněk pomocí produkce prozánětlivých cytokinů. Stimulované fibroblasty produkují látky nezbytné pro zacelení rány, mezi něž patří kolagen, elastin, ale také kyselina hyaluronová. Pátý den po aplikaci se rána začne díky produkci hladkých svalových vláken myofibroblasty zacelovat. Následně dochází k remodelaci tkáně a na závěr k reepitelizaci, v níž hrají důležitou roli keratinocyty.

Urychlení regenerace tkání

A-PRP urychluje normální proces hojení a výrazně snižuje bolest. Nachází tak své uplatnění především při léčbě širokého spektra kožních obtíží v dermatologii. Nejčastěji se využívá u špatně se hojících nebo nehojících se lézí (chronické rány, zánětlivé léze) k nastartování procesu hojení. Příkladem mohou být bércové vředy, diabetické vředy, popáleniny, chirurgické léze nebo remodeling a ošetření jizev. O pozitivních účincích A-PRP je však publikováno celkem přes 2300 studií také z oborů ortopedie, estetické medicíny, oftalmologie a oblasti hojení ran. A-PRP se aplikuje klasickou injekční formou intra- nebo subdermálně nebo topicky ve formě koagulátu.

Využití v terapii bércových vředů

Výzkumného projektu se zúčastnili tři pacienti: 2 ženy ve věku 85 a 66 let a muž ve věku 76 let. První žena (85 let) měla bércový vřed v oblasti zevního kotníku pravé dolní končetiny, který byl neúspěšně léčen necelé 4 roky. Po aplikaci A-PRP ve 3 cyklech došlo k výraznému narůstání granulační tkáně a reepitelizaci. Druhá žena (66 let) měla bércový vřed na vnitřní straně kotníku pravé dolní končetiny. Obdobně jako v prvním případě byla léčba neúspěšná a trvala přes 2 roky. Po aplikaci A-PRP také došlo k výraznému narůstání granulační tkáně a reepitelizaci. V tomto případě se terapie A-PRP plazmou kombinovala s přenosem volného dermoepidermálního autotransplantátu. Muž (76 let) byl v posledních 4 letech opakovaně léčen pro vředy na zevní straně levého bérce. Po aplikaci A-PRP došlo i v tomto případě ke zmenšení plochy defektů.

Malý soubor kazuistik tedy prokázal účinnost A-PRP a možnosti jejího využití v terapii bércových vředů.

(holi)

Zdroj: Havlín I. Léčba bércových vředů PRP plazmou. Referátový výběr z dermatovenerologie. 7/2014, str. 3.
Harapátová E. Využití A-PRP pro hojení chronických ran. Firemní prezentace RegenLab.



Štítky
Angiologie Diabetologie Geriatrie a gerontologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#