#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Donepezil – indikace a kontraindikace

13. 11. 2015

Donepezil představuje kognitivum, které se řadí do skupiny centrálně působících inhibitorů cholinesteráz. Je s úspěchem využíván v terapii mírné až středně těžké formy Alzheimerovy demence. Reverzibilní a nekompetitivní blokádou centrálně aktivní acetylcholinesterázy způsobuje zvýšení množství acetylcholinu v synaptické štěrbině, což je podstatou léčby stavů, pro které je typický jeho nedostatek. Tento článek zdůrazňuje hlavní indikace a kontraindikace použití donepezilu.

Indikace

Donepezil je určen pro terapii demence na podkladě Alzheimerovy choroby, konkrétně mírného až středního stupně. Podání donepezilu je indikováno v případě hodnot v rozpětí od 25 do 13 bodů dosažených v testu MMSE (Mini-Mental State Examination). Vyšetření s využitím škály MMSE by mělo být opakováno každé 3 měsíce, přičemž pokračování v léčbě je indikováno při setrvání dosaženého skóre nebo jeho poklesu o nejvýše 2 body ve srovnání s hodnotou dosaženou před zahájením terapie. Při poklesu výkonu na 12 a méně bodů by měla být terapie donepezilem ukončena. Léčba dále není indikována u pacientů, u nichž po 6 či 9 atd. měsících nedojde k prokazatelnému terapeutickému účinku ve smyslu zastavení progrese kognitivního deficitu či k poklesu menšímu než 2 body dle škály MMSE oproti původnímu stavu.

Kontraindikace

Hlavními kontraindikacemi podávání donepezilu i ostatních inhibitorů cholinesteráz jsou aktivní vředová choroba gastroduodena a převodní poruchy srdeční spojené se zpomalením síňokomorového převodu, kde by mohly mít nežádoucí vliv periferní cholinergní účinky donepezilu, byť jsou minimální. V případě vředové choroby existuje riziko krvácení a perforace vředu. Zhojený vřed není kontraindikací zahájení léčby donepezilem, v případě nejasností je však před jeho nasazením vhodné provést kontrolní endoskopické vyšetření. Z důvodu možného prodloužení síňokomorového vedení a QT intervalu je před nasazením donepezilu vhodné provést EKG. Zvýšené opatrnosti je třeba u nemocných trpících CHOPN či bronchiálním astmatem.

(veri)

Zdroje: 
1. Jirák R., Slíva J. Donepezilum. Remedia 2004; 14 (6): 464–469.
2. SPC přípravku Kognezil, dostupné na: www.sukl.cz.



Štítky
Geriatrie a gerontologie Neurologie Psychiatrie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#