Donepezil – indikace a kontraindikace
Donepezil představuje kognitivum, které se řadí do skupiny centrálně působících inhibitorů cholinesteráz. Je s úspěchem využíván v terapii mírné až středně těžké formy Alzheimerovy demence. Reverzibilní a nekompetitivní blokádou centrálně aktivní acetylcholinesterázy způsobuje zvýšení množství acetylcholinu v synaptické štěrbině, což je podstatou léčby stavů, pro které je typický jeho nedostatek. Tento článek zdůrazňuje hlavní indikace a kontraindikace použití donepezilu.
Indikace
Donepezil je určen pro terapii demence na podkladě Alzheimerovy choroby, konkrétně mírného až středního stupně. Podání donepezilu je indikováno v případě hodnot v rozpětí od 25 do 13 bodů dosažených v testu MMSE (Mini-Mental State Examination). Vyšetření s využitím škály MMSE by mělo být opakováno každé 3 měsíce, přičemž pokračování v léčbě je indikováno při setrvání dosaženého skóre nebo jeho poklesu o nejvýše 2 body ve srovnání s hodnotou dosaženou před zahájením terapie. Při poklesu výkonu na 12 a méně bodů by měla být terapie donepezilem ukončena. Léčba dále není indikována u pacientů, u nichž po 6 či 9 atd. měsících nedojde k prokazatelnému terapeutickému účinku ve smyslu zastavení progrese kognitivního deficitu či k poklesu menšímu než 2 body dle škály MMSE oproti původnímu stavu.
Kontraindikace
Hlavními kontraindikacemi podávání donepezilu i ostatních inhibitorů cholinesteráz jsou aktivní vředová choroba gastroduodena a převodní poruchy srdeční spojené se zpomalením síňokomorového převodu, kde by mohly mít nežádoucí vliv periferní cholinergní účinky donepezilu, byť jsou minimální. V případě vředové choroby existuje riziko krvácení a perforace vředu. Zhojený vřed není kontraindikací zahájení léčby donepezilem, v případě nejasností je však před jeho nasazením vhodné provést kontrolní endoskopické vyšetření. Z důvodu možného prodloužení síňokomorového vedení a QT intervalu je před nasazením donepezilu vhodné provést EKG. Zvýšené opatrnosti je třeba u nemocných trpících CHOPN či bronchiálním astmatem.
(veri)
Zdroje:
1. Jirák R., Slíva J. Donepezilum. Remedia 2004; 14 (6): 464–469.
2. SPC přípravku Kognezil, dostupné na: www.sukl.cz.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Geriatrie a gerontologie Neurologie PsychiatrieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak zdraví matek a otců ovlivňuje láskyplná péče o dítě?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/18
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- 10 tipů pro praxi, jak podpořit zdraví dětí nastupujících do mateřské školy
- Přínos flexibilních 3D modelů kostí při nácviku a plánování operací
Mohlo by vás zajímat
- Autologní plazma bohatá na destičky v terapii chronických ulcerací
- Hluboká stimulace globus pallidus zlepšila klinické příznaky u pacientky s refrakterním parkinsonismem a genetickou mutací
- Terapie bércových vředů pomocí autologní plazmy
- Naděje budí časná diagnostika Parkinsonovy choroby založená na pachu kůže
- Léčba chronického bércového vředu pomocí autologní plazmy a dermoepidermálních štěpů v terénu chronické venózní insuficience
- Využití autologní plazmy v terapii kožních onemocnění souvisejících s diabetem