Venotonika zvyšují kvalitu života pacientů s chronickou žilní insuficiencí

15. 1. 2016

V randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii prokázala venotonika (diosmin + hesperidin, aminaphthon a kumarin + troxerutin) u pacientů s chronickou žilní insuficiencí zlepšení kvality života.

Brazilská studie publikovaná v časopise Phlebology v roce 2013 je jednou z mála studií, které přímo porovnávaly různá venotonika z hlediska účinnosti na objektivní parametry a kvalitu života za placebové kontroly. Zařazeno bylo 136 pacientů s chronickou žilní insuficiencí stupně 2–5 dle klasifikace CEAP. Pacienti byli randomizováni k užívání mikronizovaného diosminu + hesperidinu, aminaphthonu, kumarinu + troxerutinu nebo placeba. Sledované parametry zahrnovaly objem dolních končetin měřený vodní pletysmografií, rozsah tibiotarzální pohyblivosti měřený podle úhlu v tibiotarzálním kloubu a kvalitu života hodnocenou podle dotazníku specifického pro pacienty s chronickou žilní insuficiencí.

Výsledky získané od 127 pacientů, kteří dokončili studii, ukázaly významné zlepšení kvality života u všech venotonik v porovnání s placebem. Největšího počtu pacientů se zmenšením objemu dolní končetiny alespoň o 100 ml bylo dosaženo ve skupině s diosminem + hesperidinem. Nebyl pozorován žádný vliv venotonik na pohyblivost tibiotarzálního kloubu.

Tato studie potvrdila příznivý vliv venotonik na kvalitu života u pacientů s chronickou žilní insuficiencí v porovnání s placebem.

(zza)

Zdroj: Belczak S. Q., Sincos I. R., Campos W. Veno-active drugs for chronic venous disease: A randomized, double-blind, placebo-controlled parallel-design trial. Phlebology 2013 May 16; 29 (7): 454–460.Štítky
Angiologie Dětská kardiologie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se