Úvodní slovo k přednáškám z XXI. Vanýskova dne


Autoři: M. Penka
Působiště autorů: Oddělení klinické hematologie FN Brno, pracoviště Bohunice, přednosta prof. MUDr. Miroslav Penka, CSc.
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2005; 91(7 a 8): 774
Kategorie: 128. internistický den – XXI. Vanýskův den, Brno 2005

Vnitřní lékařství v současné době představuje široký rámec úzkých a velmi rychle se dále zužujících subspecializací. Přesto nebo zvláště proto se stále více opírá o své pilíře. Jedním z nich je bezesporu nauka o krvi – hematologie. Tato disciplína má svoji historii, svoji tradici, svoji odbornou společnost i svůj vliv na dění v jiných medicínských oborech a směrech. V posledních desetiletích se velmi progresivně rozvíjí a zachází do takových detailů, že ani v rámci hematologie samotné neexistují specialisté, kteří by mohli celou šířku oboru v podrobnostech obsáhnout. Je proto třeba sdělovat nové poznatky, seznamovat odbornou veřejnost s děním, které znamená další posun a nové možnosti diagnostiky, terapie, výuky i vědeckovýzkumné činnosti. A to nejen v rámci oboru samotného, ale i v rámci návaznosti na další specializace uvnitř vnitřního lékařství či ještě dále.

Jednotlivým odbornostem a směrům vnitřního lékařství je věnována pozornost České internistické společnosti. Nepřekvapí tedy ani, že i hematologická problematika získala příležitost se na pravidelných setkáních prezentovat. Nachází ji především v rámci pořádání internistických pracovních dnů. Je jistě poctou, že právě Vanýskův den je jí letos věnován.

Není jednoduché nalézt pro tak významné fórum stručné a výstižné vymezení celého problému – a proto bylo záměrně upuštěno od současného přehledu hematologické onkologie. Docela logicky nakonec ke zmíněnému účelu vyplynulo rozčlenění „neonkologické“ hematologie na 4 problémové okruhy – krevní srážení, destičkový systém, anémie a hemoterapie, resp. problematika transfuzního lékařství.

Těžko se předjímá, ale ve všech 4 vyjmenovaných směrech se jedná o velmi důležité klinické i výzkumné oblasti, které zacházejí hluboko do všech medicínských oborů. Je proto vhodné představit nové trendy a tendence odborného vývoje samotného, ale je vhodné poukázat i na technické, logistické a vývojové zázemí.

Dnes je významným trendem opírat se o spolehlivá fakta, která musejí mít charakter závěrů, jež lze dokumentovat, ověřit a prakticky spolehlivě využít. Proto se dnes zabýváme nejen čistě medicínskou stránkou věci, ale i dalšími aspekty, které celistvost daného problému dotvářejí.

Je potěšením, že se podařilo pozvat špičkové odborníky, kteří se jednotlivými oblastmi hematologie v našich podmínkách zabývají, a sestavit program, který může být zajímavý a přínosný.

Hematologie si jistě pozornost, která jí byla poskytnuta, zaslouží, a věřím, že se odvděčí významným přínosem nejen pro vnitřní lékařství, ale pro medicínu vůbec, jak to koneckonců již prokázala. Ještě jednou chci vyjádřit poděkování všem organizátorům, že hematologii a České hematologické společnosti poskytla v rámci svých setkání takto významný prostor.

prof. MUDr. Miroslav Penka, CSc.

za koordinátory 128. internistického dne a XXI. Vanýskova dne

www.fnbrno.cz

e-mail: m.penka@fnbrno.cz

Doručeno do redakce: 9. 5. 2005


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 7 a 8

2005 Číslo 7 a 8

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se