Populační pilotní program screeningu aneuryzmatu abdominální aorty v České republice
Population-based pilot screening programme for abdominal aortic aneurysm in the Czech Republic
A population-based pilot screening programme for abdominal aortic aneurysm was launched in the Czech Republic on January 1, 2025. Its goal is not only early diagnosis of the disease, but also the collection of key data that will make health statistics more accurate. The target population includes all men aged 65–67. Men are referred by their general practitioner for ultrasound examination to accredited ultrasound centers. With the findings, they return to the general practitioner, who will perform basic triage based on the results of the ultrasound examination. Patients with a positive finding are then dispensarized and treated in cardiovascular centers across the Czech Republic.
The pilot programme will last for 5 years. This period will serve to evaluate the benefits and effectiveness of the programme.
Major statement: A population-based pilot screening programme for abdominal aortic aneurysm in the Czech Republic has been launched.
Keywords:
screening – aneurysm – abdominal aorta
Autoři:
P. Utíkal 1,2; M. Köcher 3,4; T. Adla 5,6; L. Dušek 7,8; K. Hejcmanová 7; K. Hejduk 7,8; S. Heller 9,10; D. Karetová 9,10; O. Májek 7,8; J. Moláček 1,11; D. Obšilová 7; J. Raupach 3,12; M. Roček 5,13; P. Šonka 14,15; P. Šubrt 14,16
Působiště autorů:
Česká společnost kardiovaskulární, chirurgie ČLS JEP
1; Klinika kardiovaskulární, a transplantační chirurgie, LF UP a FN Olomouc
2; Společnost intervenční radiologie, ČLS JEP
3; Radiologická klinika LF UP, a FN Olomouc
4; Radiologická společnost, ČLS JEP
5; Pracoviště zobrazovacích metod, IKEM, Praha
6; Národní screeningové centrum, ÚZIS ČR
7; Institut biostatistiky a analýz, LF MU, Brno
8; Česká angiologická společnost, ČLS JEP
9; II. interní klinika kardiologie, a angiologie 1. LF UK, a VFN v Praze
10; Chirurgická klinika LF UK, a FN Plzeň
11; Radiologická klinika LF UK, a FN Hradec Králové
12; Klinika zobrazovacích metod, 2. LF UK a FN Motol, Praha
13; Sdružení praktických lékařů ČR
14; Medison s. r. o., Přeštice
15; Ordinace praktického lékaře, pro dospělé, Lhota pod Libčany
16
Vyšlo v časopise:
Rozhl. Chir., 2025, roč. 104, č. 6, s. 257-261.
Kategorie:
Souhrnné sdělení
doi:
https://doi.org/0.48095/ccrvch2025257
Souhrn
V České republice byl od 1. 1. 2025 zahájen populační pilotní program screeningu aneuryzmatu abdominální aorty. Jeho cílem je nejen časná diagnostika onemocnění, ale také sběr klíčových dat, které zpřesní zdravotnické statistiky. Cílovou populací jsou všichni muži ve věku 65–67 let. Muži jsou praktickým lékařem odesíláni na ultrasonografické vyšetření na akreditovaná ultrasonografická pracoviště. S nálezem se vrací zpět k praktickému lékaři, který provede na základě výsledku ultrasonografického vyšetření základní triáž. Pacienti s pozitivním nálezem jsou následně dispenzarizováni a léčeni v kardiovaskulárních centrech napříč Českou republikou.
Pilotní program potrvá 5 let. Toto období bude sloužit ke zhodnocení přínosu a efektivity programu.
Hlavní stanovisko práce: Populační pilotní program screeningu aneuryzmatu abdominální aorty v České republice byl spuštěn.
Klíčová slova:
screening – aneuryzma – abdominální aorta
Úvod
Aneuryzma abdominální aorty (AAA) patří mezi nejzávažnější onemocnění cévního systému a je definováno jako lokalizované rozšíření břišního úseku aorty o více než 50 % v porovnání s průměrem břišní aorty u zdravé, věkem a pohlavím odpovídající populace. V praxi se za aneuryzma považuje aorta o průměru 30 a více milimetrů. AAA postihuje nejčastěji muže starší 65 let, kteří jsou postiženi 4–6× častěji než ženy. Na vzniku AAA se podílí více faktorů, nejčastěji jde o důsledek degenerativních změn způsobených např. vlivem aterosklerózy. U osob s vysokým krevním tlakem nebo jiným onemocněním srdce a cév (např. ischemická choroba srdeční, prodělaná cévní mozková příhoda, ischemická choroba dolních končetin) je riziko vzniku AAA 1,5× vyšší než u osob zdravých. Výrazně vyšší je toto riziko u kuřáků (5–8×).
Nejzávažnější komplikací AAA je ruptura. Letalita ruptury AAA je vysoká, dosahuje 65–94 %; 50 % pacientů umírá krátce po ruptuře nebo během transportu do nemocnice. Logickou snahou je tedy všechny nemocné s AAA zachytit včas, dispenzarizovat a aneuryzmata velikosti 55 mm a více plánovaně léčit. Léčba neprasklého AAA – ať již chirurgická, nebo endovaskulární – pak dosahuje velmi dobrých výsledků s velmi nízkou 30denní letalitou. U chirurgické léčby se letalita pohybuje do 5 %, u endovaskulární léčby pak do 2 % [1].
the screening process.
AAA lze spolehlivě diagnostikovat pomocí zobrazovacích metod, vč. ultrasonografie (USG). USG má vysokou senzitivitu (94–100 %) a specificitu (98–100 %) pro vizualizaci aorty a detekci AAA, navíc je levná a bezpečná. Aneuryzma abdominální aorty je z tohoto hlediska podle WHO ideální onemocnění pro screening.
Programy vyhledávání AAA probíhají úspěšně v některých státech Evropy již řadu let. Absenci vyhledávání AAA v České republice jsme považovali za určitý hendikep českého zdravotnictví a dluh vůči našim spoluobčanům.
Cílem programu včasného záchytu AAA je nejen časná diagnostika onemocnění, ale také sběr klíčových dat, které zpřesní zdravotnické statistiky. Na tvorbě programu se za podpory Národního screeningového centra ÚZIS ČR podílely všechny odbornosti, které se v praxi účastní jak diagnostiky, tak další péče o pacienta. Ve screeningové diagnostice hrají roli především praktičtí lékaři, radiologové a angiologové. V další péči po stanovení diagnózy pak v závislosti na velikosti aneuryzmatu a na způsobu léčby jsou to angiologové, cévní chirurgové a intervenční radiologové.
Cílová populace
Na základě konsenzu zainteresovaných odborných společností a institucí bylo učiněno rozhodnutí, že vzhledem k organizaci péče v ordinacích praktických lékařů je pilotní program screeningu AAA v České republice určen pro muže ve věkové skupině 65–67 let.
Kritéria pro výběr účastníků pro program screeningu AAA
Inkluzní kritéria
- pohlaví: muž;
- věk: 65–67 let + 364 dny;
- předpokládaná doba dožití účastníka screeningu delší než 1 rok.
Screeningové vyšetření se provádí pouze 1× za život.
Exkluzní kritéria
- Pacienti s dřívějším nálezem AAA, kteří jsou v dispenzární péči.
- Pacienti, kteří byli v minulosti akutně nebo elektivně léčeni pro aneuryzma abdominální aorty.
Metodika realizace populačního pilotního programu screeningu AAA
Design screeningového programu vychází z mezinárodních doporučení, lokálních specifik zdravotního systému a dostupných personálních a technických zdrojů.
Do pilotního screeningového programu AAA jsou zapojeny ordinace praktických lékařů, certifikovaná USG radiologická a angiologická pracoviště a centra vysoce specializované kardiovaskulární péče (KKC).
Muž z cílové populace ve věku 65–67 let s předpokládanou dobou dožití delší než 1 rok je o screeningu AAA informován přímo svým ošetřujícím praktickým lékařem v rámci první návštěvy v ordinaci po dosažení 65 let věku. Pokud muž splňuje kritéria pro účast ve screeningovém programu a souhlasí s účastí, odešle ho praktický lékař se žádankou na některé z USG pracovišť zapojených do programu, kde bude vyšetřen. Seznam těchto pracovišť je dostupný na stránkách Radiologické společnosti ČLS JEP a je průběžně aktualizován. USG vyšetření abdominální aorty by mělo proběhnout do 2 měsíců ode dne vstupu muže do programu.
Pro zařazení USG pracoviště do screeningového programu je nutné získat certifikát Radiologické společnosti ČLS JEP podmíněný absolvováním online kurzu, který je zaměřený na dosažení jednotného protokolu USG. Screeningovou USG může provádět lékař odbornosti radiologie nebo angiologie. Vyšetření je založeno na standardizovaném USG měření maximálního průměru aorty subrenálně. U mužů, kteří vstoupili do projektu krátce před dosažením 68. roku věku, může být USG vyšetření provedeno i krátce po dosažení 68. roku věku (např. ve věku 68 let + 60 dní). Zobrazení břišní aorty se provádí v celém rozsahu, podle protokolu screeningového vyšetření aorty, který je popsán v samostatném dokumentu Protokol screeningového vyšetření aorty. Po vyšetření lékař (radiolog/angiolog) vyhotoví popis USG vyšetření do jednotného formuláře a odešle muže s touto zprávou zpět k praktickému lékaři.
S výsledkem USG vyšetření se muž účastnící se programu včasného záchytu AAA dostaví ke svému praktickému lékaři. Ten jej informuje o výsledku USG vyšetření a na základě nálezu rozhodne o dalším postupu:
- V případě, že vyšetření neodhalilo žádné aneuryzma (průměr aorty do 29 mm), je u muže protokol ukončen a nebude dále sledován.
- V případě, že byla nalezena hraniční šíře velikosti aorty (25–29 mm), je protokol u muže ukončen s tím, že je možné USG vyšetření po 5 letech zopakovat (jako standardní USG vyšetření dolní poloviny břicha, výkon 89514). Případné USG vyšetření v budoucnu nebude chápáno jako screeningové.
- V případě, že bylo nalezeno aneuryzma ≥ 30 mm, vystaví praktický lékař muži žádanku k dispenzarizaci pro AAA v centru vysoce specializované kardiovaskulární péče a odešle jej do nejbližšího KKC, kde o dalším postupu rozhodne lékař specialista na základě závažnosti nálezu – velikosti aneuryzmatu, posouzení rizikových faktorů, osobní anamnézy a celkového zdravotního stavu pacienta v souladu s doporučeními pro diagnostiku a léčbu AAA vycházejících z doporučení Evropské společnosti pro vaskulární chirurgii (ESVS) z roku 2024 [1].
V případě, že muž účast ve screeningovém programu odmítne, poučí ho lékař o důsledcích, které jeho rozhodnutí může mít. Zároveň jej poučí o tom, že si své rozhodnutí může rozmyslet a do screeningového programu dodatečně vstoupit, ale nejpozději před dosažením 68. roku věku.
Vykazování výkonu – Screening aneuryzmatu břišní aorty
Lékař, který provedl screeningové USG vyšetření (radiolog/angiolog) u muže vykáže zdravotní výkon 89970 – SCREENING ANEURYZMATU BŘIŠNÍ AORTY. Zároveň u muže vykáže jeden z následujících pěti signálních výkonů podle výsledku USG vyšetření:
- 89971 SIGNÁLNÍ VÝKON – ULTRASONOGRAFICKÉ VYŠETŘENÍ AORTY V RÁMCI POPULAČNÍHO PILOTNÍHO PROGRAMU SCREENINGU ABDOMINÁLNÍ AORTY – BEZ NÁLEZU ANEURYZMATU
- 89972 SIGNÁLNÍ VÝKON – ULTRASONOGRAFICKÉ VYŠETŘENÍ AORTY V RÁMCI POPULAČNÍHO PILOTNÍHO PROGRAMU SCREENINGU ABDOMINÁLNÍ AORTY – NÁLEZ ANEURYZMATU O PRŮMĚRU 30–39 MM
- 89973 SIGNÁLNÍ VÝKON – ULTRASONOGRAFICKÉ VYŠETŘENÍ AORTY V RÁMCI POPULAČNÍHO PILOTNÍHO PROGRAMU SCREENINGU ABDOMINÁLNÍ AORTY – NÁLEZ ANEURYZMATU O PRŮMĚRU 40–49 MM
- 89974 SIGNÁLNÍ VÝKON – ULTRASONOGRAFICKÉ VYŠETŘENÍ AORTY V RÁMCI POPULAČNÍHO PILOTNÍHO PROGRAMU SCREENINGU ABDOMINÁLNÍ AORTY – NÁLEZ ANEURYZMATU O PRŮMĚRU 50–54 MM
- 89975 SIGNÁLNÍ VÝKON – ULTRASONOGRAFICKÉ VYŠETŘENÍ AORTY V RÁMCI POPULAČNÍHO PILOTNÍHO PROGRAMU SCREENINGU ABDOMINÁLNÍ AORTY – NÁLEZ ANEURYZMATU O PRŮMĚRU ≥ 55 MM
Bez vykázání některého z výše uvedených signálních kódů, resp. bez konkluzivního závěru screeningového USG (např. nejasný nález apod.) nelze u muže výkon 89970 vykázat. Screeningové USG vyšetření AAA může být provedeno u každého muže pouze 1× za život (tzn. i výkon 89970 – SCREENING ANEURYZMATU BŘIŠNÍ AORTY může být u muže vykázán pouze 1× za život). Postup screeningu AAA shrnuje schéma 1.
Péče o pacienta v centru vysoce specializované kardiovaskulární péče
Vyšetření v KKC by mělo proběhnout do 2 měsíců od pozitivního výsledku screeningového USG vyšetření. Doporučený postup léčby vychází z doporučení ESVS z roku 2019 [2] a je v souladu s doporučením ESVS z roku 2024 [1].
Pacienti s aneuryzmatem menším než 55 mm budou léčeni konzervativně – léčba hypertenze (ACE inhibitory, betablokátory), statiny (mají dlouhodobý příznivý vliv na prognózu nemocných s AAA), a k tomu budou zařazeni do dalšího sledovaní se stanovením frekvence následných kontrolních USG vyšetření odpovídající průměru aorty v okamžiku prvního vyšetření (schéma 2).
- V případě, že bylo nalezeno aneuryzma o velikosti 30–39 mm, bude pacient edukován o nutnosti absolvovat kontrolní vyšetření po 3 letech.
- V případě, že bylo nalezeno aneuryzma o velikosti 40–49 mm, bude pacient edukován o nutnosti absolvovat kontrolní vyšetření za 1 rok.
- V případě, že bylo nalezeno aneuryzma o velikosti 50–54 mm, bude pacient edukován o nutnosti absolvovat kontrolní vyšetření za 3–6 měsíců a zároveň bude naplánován konkrétní termín kontrolního vyšetření.
Všechna opakovaná kontrolní USG vyšetření v KKC budou prováděna jako standardní USG vyšetření dolní poloviny břicha, tj. výkon 89514 (nejedná se již o screeningové vyšetření).
Pacienti s průměrem aneuryzmatu 55 mm a více v době vyšetření budou indikováni k chirurgické nebo endovaskulární léčbě, a to v souladu s aktuálně platnými doporučeními [1].
Přínosy a rizika programu
Časná diagnóza AAA je nezbytná pro zahájení odpovídající léčby, díky které je možné zabránit ruptuře AAA, často spojené s úmrtím pacienta.
Metaanalýzy klinických studií ukázaly, že screening u mužů ve věku 65–75 let je spojen s nižší letalitou související s rupturou AAA a akutními chirurgickými zákroky po 13–15 letech sledování, avšak neřeší otázku úmrtnosti z jakékoliv příčiny [3].
Přínosy časné diagnostiky AAA jsou zřejmé. Riziko úmrtí jednotlivce v souvislosti s elektivní operací AAA je výrazně nižší (letalita 2–5 %) než riziko úmrtí v souvislosti s akutní rupturou aneuryzmatu (letalita > 80 %). Na druhou stranu lze očekávat, že screening AAA vystaví pacienty vyššímu počtu zdravotních výkonů, což je primárně dáno nárůstem elektivních operací. Dalším rizikem screeningu AAA je nadbytečná diagnostika pacientů, u kterých by nedošlo k ruptuře AAA. Dle studie využívající data z 13letého následného sledování u jednorázového screeningu AAA USG vyšetřením byly výsledky spojeny s nadbytečnou diagnostikou u 45 % mužů s AAA detekovaných screeningem (95% CI 42–47 %) [4,5]. Na základě dat z této studie lze odhadovat, že na 10 000 screenovaných mužů lze předejít 46 úmrtím na rupturu AAA během následujících 13–15 let, ale zároveň 176 mužů s AAA ≥ 30 mm zůstane asymptomatických i po 13 letech. Tito muži navíc budou označeni jako rizikoví s potenciálně život ohrožujícím hendikepem, kvůli kterému budou celoživotně sledováni v rámci pravidelných kontrol. Nadbytečnou diagnostiku je třeba brát v potaz i vzhledem k tomu, že většina aneuryzmat detekovaných USG vyšetřením je malá [6–8]. Dalším možný rizikem screeningu AAA je nadbytečná léčba. Z 10 000 mužů pozvaných na screening AAA absolvovalo 37 (95% CI 15–60) mužů zbytečnou preventivní operaci, z nichž 1,6 (95% CI 1,4–1,7) následně zemřelo [3].
Evaluace programu
Populační pilotní program bude po svém spuštění průběžně každoročně monitorován a vyhodnocován. Na základě výsledků datového auditu bude komise průběžně provádět nezbytná opatření ke zvyšování kvality při další realizaci programu.
Klíčovými indikátory kvality jsou:
- Podíl pacientů s pozitivním USG vyšetřením (aneuryzma větší než 29 mm).
- Míra účasti pacientů s pozitivním USG vyšetřením na navazující péči v KKC.
- Doba mezi pozitivním výsledkem USG vyšetření a vyšetřením v KKC.
- Podíl pacientů indikovaných k chirurgické nebo endovaskulární léčbě po pozitivním výsledku USG vyšetření.
- Pokrytí cílové populace screeningovým vyšetřením.
Aby byl screening AAA hodnocen jako ekonomicky efektivní, měla by být prevalence AAA v cílové populaci větší než 0,5 % [9]. Pokud nebude tato prevalence v populaci mužů ve věku 65–67 let prokázána, je možné zvážit ukončení screeningu. Zároveň by mělo být vyhodnoceno pokrytí cílové populace screeningem. Pilotní program bude vyhodnocován každoročně na základě údajů vedených v Národním registru hrazených zdravotních služeb ÚZIS ČR. Komplexní vyhodnocení pilotního programu bude realizováno po 5 letech.
Článek byl publikován v Ces Radiol 2025; 79(2): 67–71. doi: 10.55095/CesRadiol2025/009.
Zdroje
1. Wanhainen A, Van Herzeele I, Bastor Goncalves F et al. European Society for Vascular Surgery (ESVS) 2024 clinical practice guidelines on the management of abdominal aorto-iliac artery aneurysms. Eur J Vasc Endovasc Surg 2024; 67(2): 192–331. doi: 10.1016/j.ejvs.2023.11.002.
2. Wanhainen A, Verzini F, Van Herzeele I et al. European Society for Vascular Surgery (ESVS) 2019 clinical practice guidelines on the management of abdominal aorto-iliac artery aneurysms. Eur J Vasc Endovasc Surg 2019; 57(1): 8–93. doi: 10.1016/j.ejvs.2018.09.020.
3. Guirguis-Blake JM, Beil TL, Senger CA et al. Primary care screening for abdominal aortic aneurysm: a systematic evidence review for the U.S. Preventive services task force. Rockville (MD): Agency for Healthcare Research and Quality (US) 2019; Report No.: 19-05253-EF-1. PMID: 31877008.
4. Thompson SG, Ashton HA, Gao L et al. Multicentre Aneurysm Screening Study (MASS) group. Final follow-up of the Multicentre Aneurysm Screening Study (MASS) randomized trial of abdominal aortic aneurysm screening. Br J Surg 2012; 99(12): 1649–1656.
5. Johansson M, Hansson A, Brodersen J. Estimating overdiagnosis in screening for abdominal aortic aneurysm: could a change in smoking habits and lowered aortic diameter tip the balance of screening towards harm? BMJ 2015; 350: h825. doi: 10.1136/bmj.h825.
6. Thompson SG, Ashton HA, Gao L et al. Multicentre Aneurysm Screening Study group. Screening men for abdominal aortic aneurysm: 10 year mortality and cost effectiveness results from the randomised Multicentre Aneurysm Screening Study. BMJ 2009; 338: b2307. doi: 10.1136/bmj.b2307.
7. Jacomelli J, Summers L, Stevenson A et al. Impact of the first 5 years of a national abdominal aortic aneurysm screening programme. Br J Surg 2016; 103(9): 1125–1131. doi: 10.1002/bjs.10173.
8. Wanhainen A, Hultgren R, Linne A et al; Swedish Aneurysm Screening Study group. Outcome of the swedish nationwide abdominal aortic aneurysm screening program. Circulation 2016; 134(16): 1141–1148. doi: 10.1161/CIRCULATIONAHA.116.022305.
9. Svensjo S, Bjorck M, Wanhainen A. Update on screening for abdominal aortic aneurysm: a topical review. Eur J Vasc Endovasc Surg 2014; 48(6): 659–667. doi: 10.1016/j.ejvs.2014.08.029.
Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
Rozhledy v chirurgii
2025 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Stillova choroba: vzácné a závažné systémové onemocnění
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Význam monitorování hladiny anti-Xa u pacientů užívajících profylaktické dávky enoxaparinu − série kazuistik
Nejčtenější v tomto čísle
- Extra-intrakraniální bypass
- Pohled současné cévní chirurgie na asymptomatické stenózy krkavic
- Karotický web – vzácná příčina ischemické cévní mozkové příhody
- Chirurgie karotid
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Eozinofilní zánět a remodelace
nový kurzVšechny kurzy