Desáté výročí Hospice na Svatém Kopečku


Autoři: M. Kala
Působiště autorů: Hospic na Svatém Kopečku ;  Ústav ošetřovatelství FZV UP Olomouc
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2012; 92(5): 304
Kategorie: Aktuality/zprávy/recenze

Paliativní hospicová péče má v našem státě již svou tradici. Jako první byl v roce 1996 v Červeném Kostelci otevřen Hospic Anežky České, který je nerozlučně spjat se jménem lékařky, propagátorky a organizátorky hospicové péče paní doktorky Marie Svatošové. O šest let později, tedy v roce 2002, byl otevřen Hospic na Svatém Kopečku, jehož zřizovatelem je Arcibiskupství olomoucké.

Hospic Anežky České vznikl v historické budově pocházející ze 17. století, která v minulosti sloužila jako poutní dům. V paměti současníků se vybavuje omšelá a zanedbaná budova, ve které se nacházely nejen městské byty, ale kupodivu také kino a dokonce prodejna řeznictví.

Zásadní stavební úpravy a citlivá rekonstrukce vedly k vzniku zařízení, jehož funkční i estetické parametry zasluhují obdiv.

Hospic na Svatém Kopečku – v pozadí dominanta Baziliky Navštívení Panny Marie
Hospic na Svatém Kopečku – v pozadí dominanta Baziliky Navštívení Panny Marie

Přijetí na základě indikace

Hospic na Svatém Kopečku byl otevřen 28. listopadu 2002 a během uplynulých deseti let poskytl paliativní hospicovou péče téměř třem tisícům vážně nemocným. V klidném prostředí se nachází třicet lůžek (18 jednolůžkových pokojů s přistýlkou pro doprovázející osobu a 6 pokojů dvoulůžkových). Všechny pokoje mají vlastní sociální zařízení, jsou vybaveny polohovacími lůžky, televizními a rozhlasovými přijímači a také chladničkami. O nemocné se starají lékaři, sestry, pečovatelky a dobrovolníci. Pro zájemce je zajištěna služba pastorační asistentky a duchovního. Spektrum nemocných představují zejména pacienti onkologičtí, ale velmi často se lze setkat se závažnými zdravotními stavy při diagnózách neurologických a oběhových.

Hospic na Svatém Kopečku spolupracuje s Fakultou zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci. Pracovníci hospice zajišťují budoucím sestrám výuku v oboru paliativní medicíny nejen po stránce teoretické, ale i praktické. Svou odbornou praxi vykonávají v hospici i studentky středních zdravotních škol a Vyšší odborné školy Caritas.

Hospic má uzavřené smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami, a proto o přijetí bývá rozhodováno pouze na základě zdravotní indikace. Předpokladem přijetí je souhlas nemocného.

Včasné řešení

Paliativní medicína, kam lze zahrnout i paliativní péči hospicového typu, je snad jediným medicínským oborem, který může přispět k snížení nákladů ve zdravotnictví (aniž by tímto krokem byl poškozen pacient!). Ve chvíli, kdy se přes intenzivně vedenou terapii zdravotní stav nemocného nezadržitelně zhoršuje, je správným krokem přikročit k paliativnímu léčebnému postupu. To znamená nezatěžovat ho již více různými diagnostickými výkony, které stejně na způsobu léčby, a tím na prognóze choroby nic nezmění, a zavčas ukončit marnou a zbytečně zatěžující onkologickou léčbu.

Dramatický průběh závěru života není zdaleka nezbytný a vyvážená farmakoterapie umožňuje klidný odchod ze života. Někteří chronicky nemocní se po stabilizaci zdravotního stavu vracejí zpět do domácí péče.

Paliativní hospicová péče vidí v každém lidském životě absolutní hodnotu. Respektuje však smrtelnost každého individua a za okolností, kdy již nelze získat ztracené zdraví, usiluje o zachování lidské důstojnosti i v posledním, nejtěžším období. Právě změna postoje k paliativní hospicové péči jak ze strany zdravotníků, tak ze strany laiků může omezit zbytečnou diagnostickou a léčebnou zátěž nevyléčitelně nemocných. Nabízí jim účinnou léčbu bolesti a všech nepříjemných příznaků, které s sebou těžká a pokročilá nemoc přináší. Je škoda, že mnozí pacienti bývají do hospice posíláni takřka na poslední chvíli a tráví poslední týdny života nikoli v poklidném prostředí hospice, ale na nákladných lůžkách akutní či dokonce intenzivní péče se vším dyskomfortem, který s sebou takový pobyt nutně přináší.

Důstojný závěr života

Je nezbytné neustále a velmi trpělivě přesvědčovat lékaře nejrůznějších odborností, sestry i laiky, že hospic není místem k rychlému skonání, ale k důstojnému prožití posledního období života. O dobrých zkušenostech s hospicovou péčí podávají mnohá svědectví lidé, kteří v hospici v minulosti někoho z blízkých měli či právě mají.

Všechny případné zájemce z řad zdravotníků i laiků srdečně zveme k individuální prohlídce Hospice na Svatém Kopečku v libovolný den v čase od 8,00 do 18,00 hod. Pro uživatele internetu uvádíme také naši adresu: www.hospickopecek.caritas.cz


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé
Článek Jubilea

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 5

2012 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se