Slovo úvodem
Vyšlo v časopise:
Prakt Gyn 2006; 10(5): 165
Vážené kolegyně a kolegové,
není to tak dávno, co se na mě jeden z členů vedení kliniky v průběhu naší oblíbené ranní porady obrátil se slovy: „Představ si, že čtu v tom Tvém časopise hlavně ty úvodníky a myslím, že to musí být docela těžké pořád vymýšlet nějaká nová aktuální sdělení. Jak to vlastně děláš?“ Jeho zájem mě potěšil, a tak jsem se jal vysvětlovat. Začal jsem tím, že při čtení nejrůznějších periodik zaměřuji svou pozornost na úvodní slova ostatních redaktorů. Ovšem tak to dělám teprve od doby, kdy jsem se stal vedoucím redaktorem Praktické gynekologie. Během posledních tří let jsem si potvrdil, že metodika různých autorů je v podstatě velmi podobná. Existuje několik variant jak se s prvními odstavci nového čísla jakéhokoliv časopisu vypořádat:
Úvodník typu „politika – převážně vážně“: Reaguje na aktuální události politické scény s patřičně peprným komentářem a návodem jak z toho ven, či jak dovnitř…
Úvodník typu „odborné akce“: Zve na chystaná odborná setkání, nebo naopak shrnuje závěry z odborných setkání již proběhlých. Autoři zpravidla glorifikují především ty konference, na jejichž organizaci se podílejí…
Úvodník typu „roční období“: Začíná obvykle konstatováním, že léto (jaro, podzim …) už je zase tady, nebo naopak je za námi a co nám toto období může dát či vzít. Mezi redaktory jsou oblíbené zejména prázdniny a dovolené…
Úvodník typu „svátky a významná výročí“: Snad jen jeden z deseti redaktorů neodolá pokušení zmínit se o Vánocích či popřát Vše nejlepší do nového roku, aby ten další byl ještě lepší než ten právě probíhající…
Úvodník typu „obsah čísla“: Je jedním z neosvědčenějších přístupů, přestože čtenáři prakticky jen předříká obsah listu. Tento je k nalezení většinou hned na další straně. Ale tato varianta má i své racionální opodstatnění, neboť může informace chtivé upozornit na obzvlášť zajímavý článek. Například: Analýza neonatálních výsledků v Jihomoravském kraji v roce 2005 jistě zaujme především porodníky. Autoři, mimo jiné, prezentují i výsledky perinatologického centra, které v letošním roce očekává útok na magickou hranici 6 000 porodů.
Úvodník typu „eklektického“: obzvlášť rafinovaná kombinace výše uvedených typů úvodníků v nejrůznějším pořadí.
S těmito všemi možnostmi vystačí zkušený redaktor minimálně tři roky. Následně musí inovovat nebo se nutně opakovat. Pak je zde ještě jedna možnost. Ale s tou jsem se až doposud osobně nesetkal. Úvodní slovo může čtenáři poodhalit i nějaké to tajemství z redakční kuchyně. Může být třeba o tom, jak se dá napsat úvodník. Doufám jen, že se za tento úvodník na mě nebudou kolegové redaktoři moc zlobit.
Vám čtenářům pak přeji dostatek prostoru, času a klidu pro práci a mnoho příjemných chvil strávených ve společnosti Praktické gynekologie.
as. MUDr. Robert Hudeček
Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicínaČlánek vyšel v časopise
Praktická gynekologie
2006 Číslo 5
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- S každou vynechanou dávkou tromboprofylaxe u pacientů s traumatem významně roste riziko VTE
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- Condylomata accuminata a jejich prevence i léčba
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
Nejčtenější v tomto čísle
- Nové možnosti stabilizace porušeného poševního prostředí
- Abdominální gravidita po IVF/TESE: kazuistika
- Nové aspekty v diagnostike a patofyziológii syndrómu polycystických ovárií
- Rodinná anamnéza ako rizikový faktor karcinómu prsníka