PULMOPATOLOGIE


Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 48, 2012, No. 1, p. 34
Kategorie: MONITOR aneb nemělo by vám uniknout, že...

PULMOPATOLOGIE

... mutačně specifické protilátky rozpoznají mutace v EGFR u plicního adenokarcinomu

V červencovém čísle Lung Cancer vyšla velmi zajímavá práce japonských autorů referující o vysoké míře specificity při detekci mutací v genu pro receptor epidermálního růstového faktoru (EGFR) u plicních adenokarcinomů imunohistochemicky užitím dvou mutačně specifických protilátek. Tyto protilátky jsou konstruované proti nejčastějším mutacím v EGFR – klon 6B6 detekuje delece v 19. exonu a klon 43B2 bodovou mutaci v kodonu 858 v exonu 21 (L858R). Autoři vyšetřili vzorky celkem 577 pacientů po resekci primárního plicního adenokarcinomu s převahou stádia I, ale zastoupena byla všechna klinická stádia. Expresi obou protilátek posléze korelovali s výsledky v současné době asi nejcitlivějšího molekulárně biologického vyšetření metodou HRMA (high-resolution melting analysis). Posléze dosažené výsledky porovnali a statisticky zhodnotili v závislosti na odpovědi při nasazení biologické léčby inhibitory tyrozinkinázy EGFR (celkem 116 pacientů). Z výsledků vyplývá, že ve srovnání s dosud nejcitlivější molekulárně genetickou metodou dosáhla protilátka rozpoznávající delece v exonu 19 sice menší senzitivity (42,2 %), avšak její specificita byla 99,5 %. V případě protilátky rozpoznávající patogenní mutaci L858R byla opět při vysoké specificitě (97,8 %) i dosti vysoká míra senzitivity (75,6 %). V odhadu prognózy odpovědi nádoru na biologickou léčbu byla statistická výpovědní hodnota imunohistochemického vyšetření stejně excelentní jako u molekulárně biologické analýzy.

Autoři svou prací dokládají, že za nepoměrně nižších nákladů a v daleko kratším čase lze docílit minimálně screeningového odhadu přítomnosti mutací v nádorech a možné účinnosti cílené biologické terapie přímo diagnostikujícím patologem, i když zlatým standardem samozřejmě i nadále zůstává molekulárně biologické vyšetření. Nicméně každá metodika, která zrychlí a zlevní diagnostický proces a navíc ušetří cenný bioptický materiál, posiluje roli patologa coby klíčového koordinátora v komplexním procesu diagnostiky a léčby nádorů moderními biologickými léčivy. Zásadně tak může přispět k potlačení šířícího se chybného chápání úlohy patologa jako pomocného poskytovatele tkání.

Zdroj:

Kozu Y et al. The usefulness of mutation-specific antibodies in detecting epidermal growth factor receptor mutations and in predicting response to tyrosine kinase inhibitor therapy in lung adenocarcinoma. Lung Cancer 2011; 73(1): 45–50.

– R. Matěj –


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 1

2012 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se