IN MEMORIAM MUDr. Zdeňku Madákovi


Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 48, 2012, No. 1, p. 55
Kategorie: Osobní sdělení

Dne 21. 4. 2011 zemřel po dlouhodobé nemoci ve věku 83 let MUDr. Zdeněk Madák, bývalý primář oddělení patologie nemocnice s poliklinikou v Karviné – Ráji.

Zdeněk Madák se narodil 27. 2. 1928 na Ukrajině ve městě Fančíkovo. Po ukončení reálného gymnázia v Olomouci v roce 1947 vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého, kterou ukončil promocí dne 9.12.1952.

jp_37463_f_1
jp_37463_f_1

V lednu roku 1953 nastoupil do OÚNZ Opava na oddělení patologie, jehož zakladatelem a prvním vedoucím lékařem byl od roku 1911 až do jara roku 1945 prof. MUDr. Alois Materna. Tento vynikající lékař s vědeckým zaměřením na oblasti patologie a infekčních nemocí navázal se Zdeňkem Madákem vřelý přátelský a odborný vztah a mladého patologa významně ovlivnil. Opavská prosektura v této době dosáhla výrazného rozvoje a pokroku v celém Moravskoslezském regionu. Zdeněk Madák se jako mladý lékař zapojil s prof. Maternou do publikačních aktivit, zdokonalil se v němčině a od roku 1960 vyučoval patologii na zdravotní škole v Opavě.

V roce 1961 byla zahájena činnost nového oddělení patologie v nemocnici Karviná – Ráj, kam Zdeněk nastoupil do funkce primáře. Začátky provozu oddělení nebyly lehké, se dvěma laborantkami a 1 pitevním sanitářem začal oddělení postupně rozšiřovat, včetně prosektur v okolních nemocnicích. Vedle pitev zdravotních zde byly prováděny i pitvy soudní, a to ve spolupráci s Ústavem soudního lékařství v Olomouci. Práce prim. Madáka s krajskými odborníky pro patologii s doc. MUDr. Čestmírem Dvořáčkem a prof. MUDr. JUDr. Lubomírem Neoralem, DrSc. byla vždy velmi dobře hodnocena jak po stránce odborné, tak i po stránce organizační. V letech 1983–1986 proběhla přestavba oddělení a další rozvoj pracoviště řídil prim. Madák až do roku 1993, kdy převzala primariát jeho dlouhodobá spolupracovnice MUDr. Pavla Rosická. Zdeněk Madák však v další práci patologa pokračoval až do prosince roku 2003.

Odborná práce prim. Madáka byla zaměřena na pneumopatologii. Šlo převážně o pneumokoniózy a tuberkulózní plicní procesy. Z této oblasti prim. Madák publikoval práce s průkazem atypických mykobakterií.

Zdeňka Madáka jsme však znali nejen jako obětavého a velmi zdatného odborníka, ale také jako člověka s velmi kvalitními lidskými vlastnostmi, tak jak ho hodnotí jeho nejbližší spolupracovníci: „srdečný, chápavý, zlatý“. Práce a jeho zaměstnanci mu byli blízcí jako vlastní rodina. Přítomnost Zdeňka na odborných akcích, krajských a mezikrajských seminářích vedla k oživení, k vzácně příjemné atmosféře a otevřené diskuzi bez hranic.

Ve složitých obdobích společenského vývoje hledal řešení naplněná lidskostí, moudrostí, vždy s osobní odvahou. Nezapřel svého učitele prof. Maternu, jehož život byl taktéž poznamenán vysokým stupněm morálních hodnot.

Rodinný život Zdeňka Madáka byl spojen s manželstvím s paní Ninou, která ho v důchodovém věku opustila. Měli spolu 2 syny, Igora a Dana. Jeho radostí byla chalupa a práce s ní spojená, kde v blízkém okolí Karviné trávil dny volna fyzickou prací. I když prodělal řadu závažných zdravotních komplikací, zůstal optimistou a dovedl se radovat ze života.

V osobě Prim. MUDr. Zdeňka Madáka ztratili Moravskoslezští patologové vzácného kolegu a přítele.

Jaroslav Horáček, Ostrava


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 1

2012 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se