UROPATOLOGIE


Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 48, 2012, No. 1, p. 38
Kategorie: MONITOR aneb nemělo by vám uniknout, že...

UROPATOLOGIE

… výsledky „divokého screeningu“ PSA jsou stále rozporuplné

Není úplně běžné uvádět v Monitoru články typu editorialu, ovšem editorial březnového čísla časopisu Cancer (rok 2011) je podle mého názoru natolik výstižný, že bych rád na tento článek upozornil (1).

V průběhu času je stále jasnější, že „divoký screening“ PSA způsobil dramatické zvýšení počtu pacientů, kteří podstupují opakovaně diagnostické odběry a následně léčbu karcinomu prostaty. Odmyslíme-li přímý dopad na kvalitu života řady mužů v aktivním věku, rostou neúměrně i náklady na léčbu jako takovou, včetně nákladů na řešení komplikací.

V roce 2009 byly publikovány dvě velké randomizované studie, které k objasnění ani k důvodu modifikace využívání screeningu karcinomu prostaty příliš nepřispěly (2,3). Jejich výsledky jsou zdánlivě takřka protikladné. Z obou je však jasné, že dochází ke zbytečnému léčení velké části pacientů („overtreatment“). Diskuze nad racionalitou našeho přístupu jsou nekonečné.

Z výsledků dalších studií začíná být zřejmé, že PSA nelze využít jako marker, který by nám řekl cokoliv o agresivitě daného tumoru. Zdá se tedy, že plošný screening populace a zejména starých pacientů není úplně vhodný. Naopak, určité skupiny mužů (např. mladší pacienti) mohou z testování hladiny PSA profitovat. Bude však velmi pravděpodobně nutné zařadit další metodiky, zejména se zdá být přínosné zařazení „PSA velocity“ a snad dalších doplňkových markerů jako například TMPRSS2:ERG genové fúze apod.

Po létech bezbřehého optimismu tedy přichází čas k racionálnímu zvážení všech pro i proti a k modifikaci dosavadní praxe screeningu karcinomu prostaty.

Zdroje:

1. Andriole GL et al. Editorial for „Prediction of significant prostate cancer diagnosed 20 to 30 years later with a single measure of prostate specific antigen at or before age 50“. Cancer 2011; 117: 1110–1112.

2. Andriole GL et al. Mortality results from a randomized prostate-cancer screening trial. N Engl J Med 2009; 360: 1310–1319.

3. Schroder FH et al. Screening and prostate-cancer mortality in a randomized european study. N Engl J Med 2009; 360: 1320–1328.

– O. Hes –


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 1

2012 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se