#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Pemphigus vulgaris léčený rituximabem a intravenózními imunoglobuliny


Pemphigus vulgaris Treated with Rituximab and Intravenous Immunoglobulins

The authors present the case of a 72-year-old patient with severe pemphigus vulgaris. During systemic treatment (glucocorticoids, azathioprine, rituximab and intravenous immunoglobulins) serious complications occurred – azathioprine-induced bone marrow suppression, COVID-19 infection and two abdominal surgeries for diverticular perforation and ileus. Despite all the complications, the patient’s condition stabilized on a low dose of systemic corticosteroids. In the second part of the communication, the authors discuss the current therapeutic options for the treatment of pemphigus vulgaris.

Keywords:

intravenous immunoglobulins – rituximab – pemphigus vulgaris – recommended procedures


Autoři: M. Martincová;  J. Šternberský;  M. Tichý
Působiště autorů: Klinika chorob kožních a pohlavních, Lékařská fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci, Fakultní nemocnice Olomouc, přednosta MUDr. Martin Tichý, Ph. D.
Vyšlo v časopise: Čes-slov Derm, 100, 2025, No. 2, p. 83-89
Kategorie: Kazuistika

Souhrn

Sdělení prezentuje případ 72leté pacientky s těžkým průběhem onemocnění pemphigus vulgaris. Během systémové léčby (glukokortikoidy, azathioprin, rituximab a intravenózní imunoglobuliny) došlo k závažným komplikacím – dřeňovému útlumu po azathioprinu, k infekci covidem-19 a dvěma břišním operacím pro perforaci divertiklu a ileus. I přes všechny komplikace se stav pacientky stabilizoval na nízké dávce systémových kortikosteroidů. V druhé části sdělení se autoři věnují současným terapeutickým možnostem léčby pemphigus vulgaris.

Klíčová slova:

intravenózní imunoglobuliny – doporučené postupy – rituximab – pemphigus vulgaris

ÚVOD

Pemphigus vulgaris (PV) patří do skupiny autoimunitních dermatóz vyznačujících se akantolýzou, která podmiňuje vznik puchýřů zpravidla na jinak nepostižené kůži a na sliznicích. Pacienti s tímto onemocněním, kteří nejsou léčeni adekvátně, jsou ohroženi četnými infekčními komplikacemi, rozvojem septického stavu až smrtí [18]. Imunosupresivní léčba tohoto onemocnění je svízelná a dlouhodobá. Autoři uvádí případ léčby nemocné s vícečetnými komplikacemi.

 

POPIS PŘÍPADU

Pacientka (72 let) byla přijata na kožní kliniku k nastavení terapie histologicky verifikovaného pemphigus vulgaris. Jednalo se o pacientku bez významných komorbidit s negativní rodinnou anamnézou kožních onemocnění, u které se první projevy PV objevily v lednu 2023. Ve spádové dermatologické ambulanci byla zahájena terapie prednisonem v dávce 0,7 mg/kg s postupnou detrakcí. Po dvou měsících byla terapie vysazena a v řádu týdnů došlo k recidivě onemocnění. Při objektivním vyšetření byly přítomné rozsáhlé erodované plochy většinou se žlutavým povlakem na celé horní polovině těla, hýždích a stehnech. Další postižení zahrnovalo dutinu ústní, mediální kantus obou očí a sliznici genitálu (obr. 1).

Nemocná v hodnotící škále PDAI (Pemphigus Disease Area Index) dosáhla 57 bodů ze 120 možných, označující těžkou formu onemocnění (tab. 1) [12].

Byla zahájena terapie prednisonem v iniciální dávce 1 mg/kg, v kombinaci s azathioprinem v dávce 1,66 mg/kg/den. Zevní léčba zahrnovala středně silné a silné kortikosteroidy, antiseptické oplachy a obklady, prostředky pro vlhké hojení ran a lokální antibiotické roztoky. Výše uvedená terapie byla po týdnu léčby bez efektu, proto byla navýšena dávka Prednisonu na 1,5 mg/kg/den a Imuran na 2,6 mg/kg/den. Vzhledem k neúčinnosti léčby byl po dvou týdnech azathioprin vysazen a byl aplikován rituximab v dávce 1 gramu i. v. jednorázově. Po 10 dnech od aplikace rituximabu došlo k rozvoji celkové slabosti, produktivního kašle a febrilií. Byla diagnostikována virová infekce covidem-19. Po konzultaci infektologa byla pacientka zajištěna remdesivirem v třídenním schématu v režimu 200 mg první den, následující dva dny v dávce 100 mg/den. Pro riziko sekundární infekce byla nemocná zajištěna širokospektrými antibiotiky v parenterální formě. Nejprve byl podáván tigecyklin po dobu 12 dnů, poté dle výsledků kultivace ze stěru z kůže a sliznic byla provedena změna na meropenem, a pro nález kandidy bylo přidáno antimykotikum flukonazol.

 

Tabulka 1. PDAI (Pemfigus Disease Area Index) [7]

Kůže

Aktivita

 

Poškození

Anatomická lokalita

 

eroze/puchýř či nový erytém

 

počet lézí pokud £ 3

pozánětlivé pigmentace či erytém v oblasti starších lézí

 

0 – chybí

1 – 1–3 léze o průměru >2 cm a zároveň < 6 cm

2 – 2–3 léze, alespoň 2 o průměru > 2 cm, žádná > 6 cm

3 – > 3léze, žádná > 6 cm v průměru

5 – > 3 léze, a/nebo alespoň 1 > 6 cm

10 – > 3 léze, a/nebo alespoň 1 o průměru > 16 cm

 

0 – chybí

1 – přítomný

Uši

 

 

 

Nos

 

 

 

Zbytek obličeje

 

 

 

Krk

 

 

 

Hrudník

 

 

 

Břicho

 

 

 

Záda, Hýždě

 

 

 

Paže

 

 

 

Ruce

 

 

 

Nohy

 

 

 

Chodidla

 

 

 

Genitál

 

 

 

Celkem

/120

 

/12

Vlasová část hlavy

 

Skalp kštice

 

eroze/puchýře nebo nový erytém

 

počet lézí pokud £3

pozánětlivé pigmentace či erytém v oblasti starších lézí

 

  1. – chybí
  2. – v jednom kvadrantu
  3. – dva kvadranty
  4. – tři kvadranty
  5. – postihuje celou lebku

10 – alespoň 1 léze > 6 cm v průměru

 

0 – chybí

1 – přítomný

Celkem (0–10)

/10

 

/1

Sliznice

Lokalita

eroze/puchýře

počet lézí pokud £3

 

  1. – chybí
  2. – v jednom kvadrantu
  3. – dva kvadranty
  4. – tři kvadranty
  5. – postihuje celou lebku

10 – alespoň 1 léze > 6 cm v průměru

 

Oči

 

 

Nos

 

 

Bukální sliznice

 

 

Tvrdé patro

 

 

Měkké patro

 

 

Horní dásně

 

 

Spodní dásně

 

 

Jazyk

 

 

Spodina úst

 

Labiální sliznice

 

 

Oropharynx

 

 

Anogenitální sl.

 

 

Celkem

/120

 

 

Skóre celkové aktivity:                                                                                       Skóre celkového poškození:

 

 

Další podání rituximabu nebylo možné, vzhledem k proběhlým infekčním komplikacím, proto byla zahájena léčba intravenózními imunoglobuliny (IVIG) v dávce 2 g/kg v třídenním schématu, kterou nemocná tolerovala bez potíží. Přibližně po 14 dnech od ukončení terapie azathioprinem a aplikace rituximabu došlo u pacientky k náhlému rozvoji dřeňového útlumu (leukocyty 0,49 × 109, erytrocyty 2,33 x 1012, hemoglobin 70 g/l, trombocyty 28 x 109/l) hodnoceného hematologem jako následek preseptického stavu, virové infekce covidem-19 a terapie azathioprinem. Na základě doporučení byly nemocné aplikovány růstové faktory pro bílou krevní řadu (filagrastim), opakované transfuze erytrocytárních koncentrátů a z vitální indikace i trombocytární koncentrát.

Den po ukončení prvního cyklu terapie IVIG u pacientky, u které stále nebylo dosaženo referenčních hodnot hemogramu, došlo k rozvoji příznaků náhlé příhody břišní v důsledku perforace divertiklu jejuna se vznikem pneumoperitonea a akutní peritonitidy. Akutní operace a pooperační průběh byl bez komplikací. Po celou dobu hospitalizace na chirurgické klinice byla ponechána léčba prednisonem v dávce 1 mg/kg/ den. Přes všechny nastalé komplikace došlo ke zlepšení kožního a slizničního nálezu, a proto bylo možné týden po operaci pozvolna dávku prednisonu redukovat na 0,7 mg/kg/den. Pacientka byla ve stabilizovaném stavu, parciální remisi propuštěna do domácího ošetřování. Čtyři týdny od první aplikace IVIG byla pacientka přijata k druhému cyklu terapie intravenózními imunoglobuliny ve stejném dávkování a režimu, podání proběhlo bez komplikací. Při dimisi byla dávka prednisonu redukována na 0,5 mg/kg/den. Po šesti měsících od zahájení léčby bylo dosaženo kompletní remise onemocnění za současné terapie prednisonem v dávce 0,25 mg/kg/ den.

Devět měsíců od první břišní operace byl průběh komplikován vznikem náhlé příhody břišní z důvodu strangulačního ileu tenkého střeva. Operace a pooperační průběh byl bez komplikací. Léčba prednisonem byla ponechána na stávající dávce 0,25 mg/kg/den bez zhoršení kožních projevů.

Pacientka je nadále pravidelně sledována v ambulanci kožní kliniky, trvá remise bez známek aktivity onemocnění při monoterapii prednisonem v aktuální dávce 0,25 mg/kg/den (obr. 2).

 

 

Obr. 1. Pacientka při vstupním vyšetření

 

Obr. 2. Pacientka při kontrolním vyšetření 2 měsíce po propuštění z hospitalizace

 

DISKUSE

K hodnocení aktivity PV se využívají různé skórovací systémy, nejčastěji se setkáváme s PDAI („Pemphigus Disease Area Index“) a BSA („Body Surface Area“). Mírný PV má PDAI ≤ 15 a BSA pod 5 %, středně těžký pemfigus má skóre ≥ 16 a těžký pemfigus ≥ 45 [7]. Terapeutické možnosti pemphigus vulgaris (PV) shrnují doporučené postupy EADV/EDF („The European Academy of Dermatology and Venereology/European Dermatology Forum“) uvádějící v první linii léčby rituximab [13].

Podle doporučení lékem první volby u mírného postižení (schéma 1) jsou systémové kortikosteroidy v dávce 0,5–1 mg/kg hmotnosti pacienta či rituximab v dávce 1 g ve 2 aplikacích s odstupem 14 dní v monoterapii či kombinaci se systémovými kortikoidy. Při selhání či nedostatečném efektu léků první linie volíme v dalším terapeutickém kroku imunosupresiva – azathioprin 2 mg/kg/den, mykofenolát mofetil 2 g/den, případně v další volbě metotrexát či dapson – většinou v kombinaci se systémovými kortikosteroidy [6].

Pokud je dosaženo kontroly nad onemocněním (zhojení více jak 80 % původních projevů, bez tvorby nových), pak je možno pozvolna redukovat dávku kortikosteroidů v horizontu 3–4 měsíců. Pokud není v úvodu léčby podán rituximab, pak je doporučeno prednison redukovat na nejnižší účinnou udržovací dávku pomaleji – po dobu cca 6 měsíců [8].

U středně těžkého až těžkého postižení (schéma 2) je v první linii terapie doporučen rituximab 1 g, aplikovaný v infuzi dvakrát s 14denním rozestupem, za současného užívání prednisonu v dávce 1 mg/kg hmotnosti pacienta. V rámci první linie můžeme podávat i samostatně prednison v dávce 1–1,5 mg/kg či v kombinaci s dalším imunosupresivem – azathioprin v dávce 1–2,5 mg/kg/den či mykofenolát mofetil 2 g/den.

 

 

Schéma 1. Léčba u mírného postižení pemphigus vulgaris [13]

 

 

Schéma 2. Léčba u středně těžkého až těžkého postižení pemphigus vulgaris [13]
Schéma 2. Léčba u středně těžkého až těžkého postižení pemphigus vulgaris [13]

 

 

Pokud se nedosáhne remise onemocnění v týdnu 3.–4., je další možností pulzní podání kortikosteroidů (KS), konkrétně methylprednisolonu v dávce 0,5–1 g/den či dexamethason 100 mg/den. Výše uvedené parenterální KS jsou podávány ve třech po sobě následujících dnech v intervalu 3–4 týdnů do navození remise onemocnění. Výhodou pulzního podání parenterálních kortikosteroidů je možnost rychlejší detrakce prednisonu a navození rychlejší terapeutické odpovědi [14, 17]. Pokud ve 3.–4. týdnu dojde ke kontrole nad onemocněním při terapii rituximabem, pak v rámci udržovací terapie je doporučeno zopakovat v 6. měsíci léčby infuze s rituximabem (500 mg až 1 g) u pacientů v kompletní remisi. U pacientů s inkompletní remisí by mělo být zváženo podání opakované iniciální dávky rituximabu 2 g rozdělené do dvou dílčích infuzí aplikovaných se 14denním rozestupem. V 12. a 18. měsíci léčby je doporučeno zopakovat aplikaci 500 mg rituximabu u pacientů v kompletní remisi a rovněž je vhodné monitorování hladiny antidesmogleinových protilátek a CD19 pozitivních B lymfocytů á 6 měsíců [13].

Rituximab je anti-CD20 protilátka, která je v současné době dle doporučených postupů EADV/EDF 2020 řazena k léčivům první volby léčby PV.

Před zahájením léčby rituximabem je u pacienta nutno vyšetřit sérologii hepatitid (zejména HBsAg, anti-HBs, anti-HBc a anti-HCV), dále HIV, sérové hodnoty imunoglobulinů (zejména IgM, IgG a IgA pro možný rozvoj hypogamaglobulinemie), quantiFERON TB Gold test k vyloučení tuberkulózy a zhotovit RTG snímek srdce a plic, pokud nebyl zhotoven během posledních šesti měsíců. Vhodné je i vyšetření subpopulace lymfocytů se zaměřením na CD19 pozitivní B lymfocyty. Hladina CD19 pozitivních B lymfocytů se využívá i k monitorování rizika relapsu onemocnění po léčbě [15].

Absolutní kontraindikací k léčbě rituximabem je přecitlivělost na účinnou látku či její komponenty. Relativními kontraindikacemi jsou akutně probíhající infekce, zejména s těžkým průběhem, a akutní či dekompenzované chronické srdeční selhání [5].

Před podáním rituximabu je nutno pacienta premedikovat stran snížení rizika rozvoje infuzní reakce. V rámci premedikace jsou pacientovi 30 minut před plánovaným podáním infuze ordinována antihistaminika (p. o. či i. v.), acetaminofen (paracetamol) a glukokortikoidy (např. dexamethason 16 mg i. v. či methylprednisolon 80–125 mg i. v.) [16].

 

Nežádoucí účinky rituximabu mají často charakter infuzní reakce a objevují se v rozmezí 30–120 minut po vystavení pacienta léčivu. Infuzní reakce se projevuje bolestí hlavy, horečkou, zimnicí, zvýšeným pocením, exantémem, dušností, mírnou hypotenzí, nauzeou, pruritem, bolestmi svalů a zad, eventuálně mírnými známkami angioedému. Závažné infuzní reakce zahrnující anafylaxi či těžký bronchospasmus jsou vzácné [14].

Mezi další nežádoucí účinky rituximabu patří zvýšená náchylnost k infekcím a dekompenzace kardiovaskulárních onemocnění [5]. Lymfopenie je udávána jako jeden z nejčastějších nežádoucích účinků léčby rituximabem, v průměru trvá 6 měsíců. Kompletní úprava krevního obrazu se očekává 9–12 měsíců od ukončení léčby [19]. Závažné nežádoucí účinky terapie rituximabem nejsou však příliš časté a lék je povětšinou dobře tolerován.

U pacientů s PV refrakterním k výše uvedené terapii či u kontraindikace imunosuprese je vhodnou terapií aplikace intravenózních imunoglobulinů (IVIG), a to v dávce 2 mg/kg/cyklus (jeden cyklus je rozdělený do 2–4 dnů a opakuje se každé čtyři týdny do navození remise). Kontraindikací k léčbě IVIG je kompletní deficit IgA. IVIG mají imunomodulační a protizánětlivý efekt [11]. Mezi častější nežádoucí účinky, které zaznamenalo až 10 % pacientů, patří nevolnost, bolest hlavy, únava a febrilie v návaznosti na infuzi. Tyto vedlejší účinky lze zmírnit zvýšenou hydratací před aplikací a po aplikaci IVIG, zpomalením rychlosti podávané infuze, analgetickou, antipyretickou medikací a antihistaminiky [9]. Jedná se o účinnou, bezpečnou, ale velmi nákladnou léčbu. Další možností léčby je např. imunoadsorpce [1, 20].

Zevní léčba u PV má pouze podpůrný význam. Při postižení sliznic je vhodné kombinovat gely s lokálními anestetiky a kortikosteroidy, na kožní eroze je vhodné aplikovat preparáty s antiseptickým a epitelizačním účinkem.

 

 

ZÁVĚR

Pacienti s PV vyžadují komplexní multioborovou péči. Pro riziko malnutrice při orálním postižení je nutná spolupráce s nutričním lékařem či terapeutem. Vhodná je spolupráce se stomatologem a psychologická podpora pacienta. Vzhledem k proměnlivé dynamice onemocnění, riziku relapsu a nutnosti pravidelných laboratorních kontrol je u pacientů indikována pravidelná a dlouhodobá dispenzarizace. Včasné nasazení rituximabu spolu s nízkými dávkami kortikosteroidů vede u velké části pacientů k dlouhodobé remisi. V současné době je k aplikaci rituximabu stále nutné schválení pojišťovnou. Při kontraindikaci imunosupresivní terapie či při selhání léčby je vhodnou velmi efektivní a bezpečnou alternativou podávání intravenózních imunoglobulinů [2, 20].


Zdroje
  1. ATZMONY, L., HODAK, E., LESHEM Y. A., et al. The role of adjuvant therapy in pemphigus: a systematic review and meta-analysis. J Am Acad Dermatol. 2015, 73(2), p. 264–271.
  2. BAUM, S., SCOPE, A., BARZILAI, A. et al. The role of IVIg treatment in severe pemphigus vulgaris. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2006, 20 (5), p. 548– 552.
  3. BYSTRYN, J. C., RUDOLPH, J. L. Pemphigus. Lancet, 2005, 366(9479), p. 61–73.
  4. CHAMS-DAVATCHI, C., ESMAILI, N., DANESHPAZ- HOOH, M. et al. Randomized controlled open-label trial of four treatment regimens for pemphigus vulgaris. J Am Acad Dermatol., 2007, 57(4), p. 622– 628.
  5. EUROPEAN MEDICINES AGENCY (EMA) | MabThe-ra (n.d.). European Medicines Agency (EMA). Dostupné na www: https://www.ema.europa.eu/en/ medicines/human/EPAR/mabthera#email; cite 03.12.2024.
  6. HARMAN, K. E., BROWN, D., EXTON, L. S. et al. British Association of Dermatologists‘ guidelines for the management of pemphigus vulgaris. Br J Dermatol., 2017, 177(5), p. 1170–1201.
  7. HÉBERT, V., BOULARD, C., HOUIVET, E. et al. Large international validation of ABSIS and PDAI pemphigus severity scores. J. Invest. Derm., 2018, 139, p. 31–38.
  8. HERTL, M., JEDLICKOVA, H., KARPATI, S. et al. Pemphigus. S2 Guideline for diagnosis and treatment – guided by the European Dermatology Forum (EDF) in cooperation with the European Academy of Dermatology and Venereology (EADV). J Eur Acad Dermatol Venereol, 2015, 29(3), p. 405–414.
  9. HOFFMANN, JOCHEN, H. O., ALEXANDER, H. ENK. “High-Dose Intravenous Immunoglobulin in Skin Autoimmune Disease.” Frontiers in imunology, 2019,10, p. 1090.
  10. IOANNIDES, D., LAZARIDOU, E., RIGOPOULOS, D. Pemphigus. J Eur Acad Dermatol Venereol., 2008, 22(12), p. 1478–1496.
  11. JEDLIČKOVÁ, H. Autoimunitní puchýřnatá onemocnění: část I. Pemfigus. Čes-slov Derm, 2022, 97, 4, p. 144–155.
  12. JOLY, P., BERNARD, P., BEDANE, C. at el. Centres de Référence des Maladies Bulleuses Auto-Immunes, Société Française de Dermatologie. Pemphigus: guidelines for the diagnosis and treatment [in French]. Ann Dermatol Venereol., 2011, 138(3), p. 252–258.
  13. JOLY, P., HORVATH, B., PATSATSI, Α. et al. Updated S2K guidelines on the management of pemphigus vulgaris and foliaceus initiated by the european academy of dermatology and venereology (EADV). J Eur Acad Dermatol Venereol., 2020, 34(9), p. 1900–1913.
Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská dermatologie


2025 Číslo 2
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Svět praktické medicíny 2/2025 (znalostní test z časopisu)
nový kurz

Eozinofilní zánět a remodelace
Autoři: MUDr. Lucie Heribanová

Svět praktické medicíny 1/2025 (znalostní test z časopisu)

Hypertrofická kardiomyopatie: Moderní přístupy v diagnostice a léčbě
Autoři: doc. MUDr. David Zemánek, Ph.D., MUDr. Anna Chaloupka, Ph.D.

Vliv funkčního chrupu na paměť a učení
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#