XLVI. májové hepatologické dny


Autoři: R. Brůha
Působiště autorů: IV. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2018; 72(4): 354
Kategorie: Zpráva z akce

V květnu 2018 se konaly tradiční Májové hepatologické dny, každoroční a nejdůležitější akce České hepatologické společnosti (ČHS). XLVI. ročník Májových hepatologických dnů se uskutečnil ve dnech 16.–18. 5. 2018, netradičně v Českých Budějovicích. Navázali jsme tak na loňský rok, kdy se Májové hepatologické dny konaly poprvé mimo Karlovy Vary. Důvod změny všichni znáte – je to etický kodex farmaceutických firem.

Nechme statistikům přesné počty účastníků, firem i doprovodných osob, počty přednášek a posterů a poděkujme všem, kteří se na zdárném průběhu podíleli. Tím myslím nejen organizátory a aktivní účastníky, ale především všechny z vás, kteří jste se tradičního sjezdu ČHS zúčastnili, a přednášejícím tak dali najevo, že se nepřipravovali zbytečně.

gh_2018_4_obr56
gh_2018_4_obr56

Jako obvykle byl vrcholem odborného programu postgraduální kurz, který tentokrát neměl jedno společné téma, ale týkal se novinek napříč celou hepatologií. K úspěchu a osvěžení postgraduálního kurzu významně přispěli pozvaní hosté z jiných oborů. Abstrakta kurzu jsou k dispozici v supplementu časopisu Gastroenterologie a hepatologie [1]. Také odborná úroveň většiny volných sdělení byla vysoká a podařilo se tak udržet trend z minulých let. Sou??st? odborn?ho programu byla i prezentace poster?, z kter?ch hodnotic? komise vybrala v?t?zn? pr?ce částí odborného programu byla i prezentace posterů, z kterých hodnoticí komise vybrala vítězné práce autorů Lunova et al a Šmíd et al.

I letošní Májové hepatologické dny umožnily účast zdravotním sestrám, které měly vlastní kvalitní odborný program, paralelně s odborným programem sjezdu.

Nedílnou součástí kongresu byl společenský večer, který umožnil důstojné poděkování členům výboru naší společnosti prof. Zuzaně Červinkové, prof. Petru Hůlkovi a prof. Stanislavu Plíškovi, kteří pro další volební období do výboru již nekandidovali, a také umožnil popřát k životnímu jubileu prof. Marii Brodanové a prof. Zdeňku Marečkovi. Díky velkému úsilí editorů knihy Hepatologie (prof. Petr Hůlek a prof. Petr Urbánek) bylo možno během společenského večera představit a pokřtít již 3. vydání této publikace, která byla z velké části přepracována a aktualizována a nyní je již v běžné distribuci. V rámci společenského večera byly též předány ceny ČHS za odborné publikace a cena prof. Hořejšího udělovaná ve spolupráci se společností Ferring za publikaci v oblasti portální hypertenze.

Našim sponzorům pak musíme poděkovat za kvalitní satelitní sympozia, společenský program i další podporu kongresu.

V předvečer letošních Májových hepatologických dnů se také poprvé sešel nově zvolený výbor České hepatologické společnosti a vybral si nového předsedu (tím byl zvolen prof. Radan Brůha).

Vážení přátelé, doufám, že čas strávený na letošních Májových hepatologických dnech byl časem stráveným v příjemné náladě, umožňující se zamyslet nad svými pracovními úspěchy či nezdary, inspirující k další práci a snad umožňující i trochu oddechu od všedních dnů. Ještě jednou bych rád poděkoval za vaši účast, popřál vám hezký zbytek léta a plno elánu do další práce.

Těším se na shledání nejen na příštích Májových dnech (Parkhotel Plzeň, 15.–17. 5. 2019), ale i na ostatních akcích ČHS.

prof. MUDr. Radan Brůha, CSc.

předseda ČHS ČLS JEP

IV. interní klinika 1. LF UK a VFN

U Nemocnice 2

128 08 Praha 2

bruha@cesnet.cz


Zdroje

1. XLVI. májové hepatologické dny, 16.–18. května 2018, České Budějovice: sborník abstrakt. Gastroent Hepatol 2018; 72 (Suppl 1). [online]. http: //www.csgh.info/cs/archiv/2018/1/supp.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 4

2018 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se