Bariatrie


Autoři: M. Fried
Působiště autorů: 1. LF UK v Praze, OB klinika – Centrum pro léčbu obezity a metabolických onemocnění, Praha
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2017; 71(6): 467
Kategorie: Bariatrie

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

v tomto čísle Gastroenterologie a hepatologie se Vám opět po čase dostávají do ruky informace s tématikou bariatrické a metabolické chirurgie.

Chirurgické léčení onemocnění obezitou (bariatrická chirurgie), a zejména pak možnosti chirurgickým zákrokem (metabolická chirurgie) dosáhnout remise nebo významného zlepšení některých metabolických onemocnění jako např. diabetu 2. typu nabývají stále většího významu, a to jak v českém a evropském, tak i celosvětovém kontextu. Podle dostupných statistik se za rok 2016 na celém světě provedlo téměř 600 000 bariatricko-metabolických operací.

Jednou z příčin strmého vzestupu počtu operačních zákroků s metabolickými indikacemi je výrazný nárůst prevalence diabetu 2. typu jak v evropské, tak především v asijské populaci, a v mnoha vysoce kvalitních studiích nade vší pochybnost prokázaná vysoká a dlouhodobá efektivita metabolických operací. U těchto operací je primární indikací zlepšení či úplná remise některých (často s obezitou souvisejících nebo obezitou způsobených) metabolických onemocnění, jako je např. diabetes 2. typu. U metabolické chirurgie je kritériem léčebného úspěchu nikoli váhová redukce, ale efektivní ovlivnění metabolického onemocnění, a to bez ohledu na stupeň obezity nemocného. V individuálních případech lze takto léčit i pacienty, kteří mají pouhou nadváhu, nikoli nutně obezitu.

Podle dnešních znalostí metabolické zákroky vyvolávají změny v inkretinové sekreci tenkého střeva, v metabolizmu žlučových kyselin, ve funkci a životním cyklu beta buněk pankreatu a spouštějí a pozitivně alterují mnoho dalších metabolických pochodů a kaskád, které vedou k výrazným změnám v glukózovém metabolizmu, ke snížení inzulinové rezistence organizmu, a k řadě dalších pozitivních změn nejen na buněčné, ale i nižší úrovni.

ČR se již od poloviny minulého století řadí v obezitologii a v bariatrické a metabolické chirurgii mezi progresivní a velmi aktivní evropské státy. Kromě mnoha různých faktorů, které se podílely na úspěchu české obezitologie a chirurgické léčby obezity a přidružených metabolických onemocnění, sehrála velmi pozitivní roli úzká, plodná a dlouhodobě pokračující mezioborová spolupráce českých obezitologů, chirurgů, diabetologů a mnoha dalších specializací. Taková spolupráce byla a je výjimečná i v kontextu ostatních evropských států.

V posledních několika desetiletích se experti z ČR zúčastnili např. tvorby Evropských interdisciplinárních doporučení k chirurgické léčbě metabolických onemocnění a obezity, byli zakládajícími členy dnes největších mezinárodních organizací sdružujících bariatrické a metabolické chirurgy, a jsou v mnoha směrech považováni za pionýry na poli konzervativního (nechirurgického) i chirurgického léčení obezity a metabolických onemocnění. Čeští obezitologové jsou uznávanými odborníky jak v Evropě, tak i ve světě, a vzhledem k vysoké vědecké úrovni v oblasti výzkumu, prevence i léčby obezity se v ČR v posledních letech konala celá řada prestižních evropských i světových vědeckých konferencí a setkání. Česká obezitologická pracoviště spolupracují s mnoha dalšími, renomovanými evropskými pracovišti i akademickými institucemi, podílejí se na řešení výzkumných úkolů jak na poli konzervativní, tak i operační léčby obézních nemocných.

České obezitologii, bariatrické a metabolické chirugii a také fungující a propracované mezioborové spolupráci při léčbě onemocnění obezitou a metabolickými onemocněními lze jen přát, aby nadále zůstaly vzorem a vysoce uznávaným a prestižním oborem v evropském i světovém kontextu.


prof. MUDr. Martin Fried, CSc.

koeditor sekce bariatrie

martin.fried@obklinika.cz


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 6

2017 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se