Prof. MUDr. Jaromír Hradec, CSc., sedmdesátníkem


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2017; 156: 288
Kategorie: Osobní zprávy

Jaromír Hradec se narodil 29. srpna 1947 v Čestíně, malé obci nedaleko od Zruče nad Sázavou. Studium všeobecného lékařství dokončil na Fakultě všeobecného lékařství (nyní 1. LF) UK v Praze v roce 1971. Po promoci pracoval nejprve jako aspirant na Ústavu biochemie FVL UK. Také jeho kandidátská disertační práce, kterou obhájil v roce 1977, byla ještě věnována biochemické problematice a nesla název „Melanocyty stimulační hormony – klinická a laboratorní studie“.

Od roku 1976 až dosud pracuje na 3. interní klinice – klinice endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze. Postupně zde složil atestaci z interny 1. a 2. stupně, v roce 1981 se stal odborným asistentem, v roce 1987 habilitoval v oboru vnitřní lékařství, profesorem pro tento obor byl jmenován v roce 2004.


Celý profesní život Jaromíra Hradce je úzce spjatý s kardiologií, především s echokardiografií, intenzivní koronární péčí, problematikou srdečního selhání a farmakoterapií kardiovaskulárních chorob. Spolu s prof. MUDr. Janem Petráškem, DrSc., u nás jako první publikoval v roce 1980 skripta s názvem „Echokardiografie“ věnované této diagnostické metodě. Byl sekundářem na jedné z prvních koronárních jednotek v republice a dlouholetým vedoucím intermediárního kardiologického oddělení kliniky. V kardiologickém zaměření jej formovaly i pobyty na významných zahraničních pracovištích: v letech 1986–1987 pracoval jako research fellow kardiologického oddělení Georgetownské univerzity ve Washingtonu a v kardiovaskulární výzkumné laboratoři Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles a v roce 1992 v Department of Cardiological Sciences St. Georges Hospital and Medical School v Londýně.

Kardiologické aktivity logicky přivedly prof. Hradce i mezi členy České kardiologické společnosti (ČKS), kde se stal členem výboru a v letech 1999–2005 byl i předsedou ČKS. Významně se podílel na inovaci Národního kardiovaskulárního programu, stanovách ČKS, programech výročních sjezdů v Brně i na vzniku doporučených postupů ČKS.

V této době zastával i významné funkce v Evropské kardiologické společnosti (ESC). Byl členem výboru ESC, předsedou Fellows Committee a členem Guidelines Committee ESC. Za mnohaletou práci byl vyznamenám stříbrnou medailí ESC, v roce 2015 zlatou medailí ČKS prof. Libenského a v roce 2017 Cenou za celoživotní přínos kardiologii.

Profesor Hradec je nejen skvělým kardiologem, ale i všestranným internistou. Je oblíbeným pedagogem, aktivním v pregraduální i postgraduální výchově lékařů. Je autorem tří monografií a mnoha kapitol v učebnicích a monografiích. Jeho přednášky jsou hojně navštěvované. Jsou vždy pečlivě připravené, srozumitelné, výborně podané a dokumentované a pokaždé přinášejí velké množství aktuálních informací o dané problematice. Proto je také často zvaným a oblíbeným řečníkem i předsedajícím na řadě odborných akcí. V současné době je stále aktivní jako místopředseda Asociace srdečního selhání ČKS, člen výboru Pracovní skupiny kardiovaskulární farmakoterapie a předseda odborové rady pro kardiologii vědecké rady ČLK.

Profesor Jaromír Hradec si jistě zaslouží velké poděkování za vše, co dosud pro českou i evropskou kardiologii vykonal, a nezbývá než mu popřát do dalších let pevné zdraví, hodně štěstí a spokojenosti.

Jiří Král


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se