Od vědeckého důkazu k moderní vysoce efektivní léčbě alergicky nemocných v současné době


Autoři: L. Klimek
Působiště autorů: Drugs of Today 2009 ;  : 213–225. 45
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2009; 148: 395
Kategorie: Vybrané souhrny

Stále narůstá počet důkazů, které ukazují, že většina pacientů s alergickou rinitidou je v současné době senzibilizována na více než jeden pouhý alergen. Důvodem je pravděpodobně trvalá expozice zvyšujícím se hladinám tradičních, ale i nových alergenů, a to od exotického ovoce až po zvířecí srsti. Tato expozici pak vyústí v manifestaci symptomatologie, která je v současné době trvalá a co do intenzity středně těžká až těžká. Konsekventně tzv. iniciativa ARIA (Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma) doporučuje, že alergická rinitida by měla být klasifikována buď jako „intermitentní“, nebo „perzistující“ s odvozením od hloubky symptomů a dopadu tíže choroby na kvalitu života nemocných. Navíc tato iniciativa doporučuje hodnotit účinnost H1-antihistaminik jakožto předmětu dlouhodobého hodnocení ve věci klinické účinnosti, bezpečnosti a farmakologických vlastností tak, aby plně docenila jejich efektivitu ve všech myslitelných směrech. Mezi v praxi dostupnými recentními antihistaminiky jsou analyzovány srovnávací studie s levocetirizinem, kde se poukazuje na to, že toto léčivo se jeví jako jedno z nejužitečnějších pro indikaci alergické rinitidy a chronické idiopatické urtiky. Důvodem je jeho všestranně příznivý farmakokinetický i farmakodynamický profil v porovnání s ostatními H1-antihistaminiky – stejně jako jeho vysoká účinnost a dlouhodobá bezpečnost, a to jak u dospělých, tak i u dětí. Nadto je kontinuální terapie s levocetirizinem opravdu zjevně efektivnější než ta vedená v režimu dle potřeby, což se jeví jako odůvodněný přínos pro alergické pacienty dneška, kteří trpí stále častěji formami spíše perzistujícími a s těžší symptomatologií.

doc. MUDr. Petr Čáp, PhD.

Nemocnice Na Homolce

150 30 Praha 5, Rentgenova 2

e-mail: petr.cap@homolka.cz


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se