V ústech rozpustné lékové formy rozšiřují možnosti perorálního podávání léků
Perorální cesta podávání léků je stále nejoblíbenější, a to díky snadnému užívání, absenci bolesti, své víceúčelovosti a v neposlední řadě i compliance pacientů. Důvodem jejího širokého používání jsou i nižší náklady na výrobu, která nevyžaduje sterilní podmínky. Na přelomu tisíciletí se proto objevilo několik nových technologií, které rozšiřují možnosti perorálního podávání léků prostřednictvím úpravy fyzikálně-chemických a farmakokinetických vlastností léků. Příkladem jsou v ústech rozpustné lékové formy.
Pevné perorální lékové formy, které se rychle rozpadají nebo rozpouštějí v ústní dutině a vedou k vytvoření roztoku nebo suspenze a umožňují polknutí bez zapití tekutinou, jsou známy jako orodisperzní formy. Výhodné jsou zejména u osob se zhoršenou schopností polykání a u pacientů, kteří často cestují, a mohou tak mít ztížený přístup k tekutině na zapití. Ve studii zahrnující 1576 osob uvedlo obtíže při polykání tablet 26 % účastníků. Nejčastějšími důvody obtížného polykání jsou velikost tablety, její povrch, tvar a chuť. Zhruba třetina obecné populace trpí podle odhadů dysfagií, přičemž více jsou postiženy vyšší věkové skupiny. Výskyt dysfagie je o dalších 30–40 % vyšší u starších pacientů žijících v ústavech a o 18–22 % vyšší v zařízeních s dlouhodobou péčí. Dysfagie postihuje především osoby po cévní mozkové příhodě, s Parkinsonovou chorobou a dalšími neurologickými poruchami, s AIDS, po thyreoidektomii a při radioterapii maligních nádorů hlavy a krku.
Orodisperzní lékové formy umožňují snadné užívání osobám s obtížným polykáním, osobám, které polykání tablet odmítají (děti, geriatričtí a psychiatričtí pacienti), ale i pacientům s omezením příjmu tekutin (renální selhání, léčba enurézy/nykturie). Tato léková forma zajišťuje také rychlejší absorpci aktivní látky a zvyšuje spokojenost a compliance pacientů.
(zza)
Zdroj: Sastry S. V., Nyshadham J. R., Fix J. A. Recent technological advances in oral drug delivery – a review. Pharm Sci Technolo Today. 2000; 3 (4): 138–145.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Geriatrie a gerontologie Neurologie PsychiatrieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak se sladit v srdci i v hlavě aneb mozek zamilovaných v akci
- Čichám, čichám člověčinu aneb k čemu nám slouží čich
- Láska je láska! A co na to věda? „Jednohubky“ z výzkumu – 2025/20
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- MINISERIÁL: Když ženám stoupá tlak...
Mohlo by vás zajímat
- Autologní plazma bohatá na destičky v terapii chronických ulcerací
- Využití autologní plazmy v terapii kožních onemocnění souvisejících s diabetem
- Naděje budí časná diagnostika Parkinsonovy choroby založená na pachu kůže
- Léčba chronického bércového vředu pomocí autologní plazmy a dermoepidermálních štěpů v terénu chronické venózní insuficience
- Hluboká stimulace globus pallidus zlepšila klinické příznaky u pacientky s refrakterním parkinsonismem a genetickou mutací
- Terapie bércových vředů pomocí autologní plazmy