#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Jak se sladit v srdci i v hlavě aneb mozek zamilovaných v akci

21. 5. 2025

Jak silné může být emoční propojení mezi dvěma lidmi? Nedávná studie publikovaná v časopise Neuroimage zkoumala, jak se kvalita vztahu mezi partnery odráží v synchronizaci jejich emocí a mozkové aktivity. Zjištění přináší překvapivé poznatky o tom, proč si romantické páry rozumí jinak než přátelé, a co se děje v mozku, když to ve vztahu skřípe.

Emoce jako základ

Emoce jsou klíčovým prvkem mezilidských vztahů. Studie autorského týmu se zaměřila na rozdíly v emoční synchronizaci mezi romantickými páry a blízkými přáteli. Autoři k tomuto účelu použili metodu elektroencefalografického (EEG) hyperscanningu, která umožňuje současné měření mozkové aktivity dvou osob.

Účastníci experimentu postupně sledovali emocionálně nabitá videa, aniž by spolu přímo komunikovali, viděli se či slyšeli, což umožnilo zkoumat jejich přirozenou koordinaci, přičemž EEG záznamy byly pořizovanány nepřetržitě. Vybrány byly 1–2minutové záběry z filmů různých žánrů s cílem vyvolat určitou emocionální odpověď, například Bambi - smutek, Kruh - strach, Tom a Jerry - radost.

Po každém videu účastníci hodnotili své pocity na stupnici 0–8 pro každou ze 6 specifikovaných emocí (smutek, vztek, strach, radost, štěstí, odpor). Výsledky ukázaly, že páry vykazují výrazně vyšší míru behaviorální a neuronální (prefrontální) alfa synchronizace než přátelé. Jinými slovy, mozky partnerů „ladí“ na podobné vlně více než mozky blízkých přátel. Synchronizace v alfa frekvencích přitom souvisí s emoční regulací a koordinací.

Vliv kvality vztahu

Zajímavým zjištěním bylo, že kvalita vztahu hraje zásadní roli v míře synchronizace. Páry s nižší kvalitou vztahu potřebovaly vyšší míru mozkové (vnitřní) synchronizace, aby dosáhly srovnatelné behaviorální (vnější) sladěnosti.

Jinak řečeno, když vztah nefunguje ideálně, mozek musí „zabrat“, aby se udržela společná emoční vlna. To naznačuje, že mozek slouží jako jakýsi stabilizátor, když vztah prochází krizí.

Mozek prozradí víc, než si myslíme

Pomocí algoritmů strojového učení (support vector machine analýzy) dokázali autoři podle mozkových signálů spolehlivě rozlišit mezi páry a přáteli. Hlavní rozdíl spočíval právě v aktivitě čelní kůry, která je zodpovědná za kontrolu a zpracování emocí. 

Výsledky studie ukázaly, že romantické vztahy nejsou jen o citech, ale také o tom, jak naše mozky dokážou spolupracovat. Emoční synchronizace je nejen výrazem blízkosti, ale i nástrojem pro udržení harmonie, zejména když vztah čelí problémům. Tato zjištění lze prakticky využít například při párové terapii a otevírají také cestu k lepšímu porozumění partnerské dynamice a k novým terapeutickým přístupům.

(lexi)

Zdroj: Chen Y., Liu S,, Hao Y. Higher emotional synchronization is modulated by relationship quality in romantic relationships and not in close friendships. Neuroimage 2024; 297: 120733, doi: 10.1016/j.neuroimage.2024.120733.



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#