Profylaktická role inhibitorů protonové pumpy při užívání NOACs
Krvácení do zažívacího traktu je jednou z obávaných komplikací antitrombotických léčebných režimů. Jeho výskytu při užívání léčiv ze skupiny NOACs a možnostem prevence se věnovala studie publikovaná v květnu 2018 v časopisu BioMed Research International.
Rizika antitrombotických režimů
Každá protisrážlivá terapie je spojena s určitým rizikem gastrointestinálního krvácení. Ani nová perorální antikoagulancia, nezávislá na vitaminu K (NOACs), při jejichž užívání je výskyt krvácivých komplikací obecně nižší než u režimů s warfarinem, v tomto směru nejsou zcela bez rizika.
Studie japonských autorů měla za cíl odhadnout incidenci a popsat klinické charakteristiky krvácení do horního i dolního gastrointestinálního traktu (GIT) u pacientů užívajících dabigatran, rivaroxaban či apixaban a zmapovat predisponující i ochranné faktory.
Metodika a cíle studie
V rámci retrospektivní studie byla vyhodnocena data o 658 pacientech, kterým bylo předepsáno jedno z NOACs (dabigatran ve 33 %, rivaroxaban ve 43 % a apixaban ve 23 % případů) mezi dubnem 2011 a listopadem 2015. Indikací k jejich nasazení byla nevalvulární fibrilace síní.
Autoři pátrali po výskytu klinicky relevantního krvácení, definovaného jako stupeň 2 či vyšší dle kritérií Bleeding Academic Research Consortium. Protektivní a rizikové faktory byly zhodnoceny pomocí mnohočetné regresní analýzy.
Výsledky
Incidence krvácení do GIT činila 2 % ročně, jednu třetinu případů tvořilo krvácení do horního GIT. Krvácení do GIT představovalo nejčastější a průměrně také nejzávažnější ze všech typů krvácivých komplikací.
Výskyt krvácení do horního GIT byl spojen s anamnézou peptického vředu a s absencí konkomitantní terapie inhibitorem protonové pumpy (PPI). Co se týče dolního GIT, významnými rizikovými faktory pro krvácení z této oblasti byly současné užívání nesteroidních antirevmatik, duální antiagregační terapie, anamnéza gastrointestinálního krvácení a ženské pohlaví.
Závěr
Krvácení do GIT je u pacientů užívajících NOACs poměrně častou a závažnou komplikací. Krvácení do horní části GIT bývá závažnější než do dolního GIT. Inhibitory protonové pumpy se zdají být klíčovými léky pro prevenci těchto komplikací.
(luko)
Zdroj: Maruyama K., Yamamoto T., Aoyagi H. et al. Difference between the upper and the lower gastrointestinal bleeding in patients taking nonvitamin K oral anticoagulants. Biomed Res Int 2018 May 15; 2018: 7123607, doi: 10.1155/2018/7123607.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Gastroenterologie a hepatologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospěléOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
- Síla mateřské lásky působí i na maminky-osvojitelky
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Tirzepatid – nová éra v léčbě nadváhy a obezity
- AUDIO: Praktičtí lékaři jsou pro pacienty branou ke špičkové péči
Mohlo by vás zajímat
- Kazuistika: Divertikulitida vs. Crohnova nemoc
- Těhotenství a idiopatické střevní záněty – terapie zlepšuje stav a je bezpečná
- Vliv těhotenství na klinickou aktivitu Crohnovy nemoci
- Idiopatické střevní záněty jsou spojeny se zvýšenou standardizovanou mortalitou
- Adherence a kvalita života adolescentních pacientů s IBD
- Medikace u IBD v těhotenství