Idiopatické střevní záněty jsou spojeny se zvýšenou standardizovanou mortalitou

15. 1. 2014

Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou známé svým chronickým průběhem, ovšem méně známý je jejich vztah ke zvýšení mortality těchto pacientů, jak ve vztahu k všeobecným příčinám úmrtnosti, tak ve vztahu ke komplikacím vyplývajícím ze základního onemocnění.

Metody studie

Pro ozřejmění vztahu nespecifických střevních zánětů (IBD) ke zvýšené mortalitě postižené části populace byla vytvořena metaanalýza 35 studií obsahujících zmínku o vztahu mezi IBD a mortalitou či výskytem specifického onemocnění. Výzkumníci se u pacientů s IBD především soustředili na výskyt kolorektálního karcinomu, nealkoholických jaterních onemocnění, plicních a kardiovaskulárních onemocnění. Z celkového počtu 35 studií se jednalo o 23 kohortových studií, 8 studií z jednoho centra a 4 multicentrické studie. Celkem bylo v metaanalýze zahrnuto 32 269 pacientů s Crohnovou chorobou a 18 952 pacientů s ulcerózní kolitidou.

Výsledky studie

Ze statistických výpočtů vyplývá, že v případě mortality ze všech příčin jsou pacienti s IBD ve zvýšeném riziku. Pro pacienty s ulcerózní kolitidou byl stanoven standardizovaný index úmrtnosti 1,19 (95% interval spolehlivosti CI: 1,06–1,35) a pro pacienty s Crohnovou chorobou 1,38 (95% CI: 1,23–1,55). Nicméně je potřeba zmínit určitou heterogenitu zkreslující výsledky, která se objevila mezi jednotlivými typy studií. V případě mortality ze specifických příčin přinesla metaanalýza následující výsledky: pacienti s Crohnovou chorobou i ulcerózní kolitidou mají významně zvýšený standardizovaný index úmrtnosti v souvislosti s kolorektálním karcinomem (více muži než ženy), plicními chorobami a nealkoholickými jaterními chorobami. Nicméně obdobný nárůst v souvislosti s kardiovaskulárními chorobami nebyl zaznamenán.

Závěr

Zdá se, že tato studie je teprve první vlaštovkou, která ozřejmuje zvýšenou mortalitu u pacientů s IBD v porovnání s obecnou populací. Kromě kolorektálního karcinomu se naštěstí nejedná o nějak extrémně zvýšená rizika pro tuto populační skupinu. Je však patrno, že pacienti s IBD vyžadují profesionální lékařskou péči, bez které by se mortalita jistě zvýšila. Na přesnější výsledky však zatím musíme vyčkat, protože téměř polovina z kohortových studií je teprve ve svém počátku.

(holi)

Zdroj: Bewtra M., et al. Crohn’s Disease and Ulcerative Colitis Are Associated With Elevated Standardized Mortality Ratios: A Meta-Analysis. Inflamm Bowel Dis. 2013 March; 19 (3): 599–613; doi: 10.1097/MIB.0b013e31827f27aeŠtítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se