Esomeprazol prokázal dlouhodobou účinnost a bezpečnost v prevenci recidiv peptických vředů u pacientů léčených NSAID
Roční otevřená multicentrická studie se 130 pacienty potvrdila, že léčba esomeprazolem (20 mg jednou denně) je dobře snášená a účinná v prevenci recidiv peptických vředů u pacientů, kteří dlouhodobě užívají nesteroidní antirevmatika (NSAID).
Roční otevřená multicentrická studie se 130 pacienty potvrdila, že léčba esomeprazolem (20 mg jednou denně) je dobře snášená a účinná v prevenci recidiv peptických vředů u pacientů, kteří dlouhodobě užívají nesteroidní antirevmatika (NSAID).
NSAID jsou účinnými přípravky v léčbě chronické bolesti, jejich dlouhodobé užívání je však spojeno se život ohrožujícími gastrointestinálními příhodami. Jako gastroprotektivní lék se podává inhibitor protonové pumpy, esomeprazol. Cílem autorů této japonské studie bylo zhodnotit jeho dlouhodobou účinnost a snášenlivost. Stanovena byla také účinnost v prevenci recidiv peptických vředů.
Ze zařazených pacientů bylo 73,1 % žen, jejich průměrný věk byl 62,1 roku a 43,8 % mělo infekci Helicobacter pylori. Všichni pacienti měli endoskopicky potvrzený peptický vřed v anamnéze a užívali denně perorální NSAID. Nejčastěji užívanými NSAID byly loxoprofen, meloxikam a diklofenak, 16,2 % pacientů užívalo selektivní inhibitory cyklooxygenázy. Důvodem podávání NSAID byla nejčastěji revmatoidní artritida (u 42 pacientů) a osteoartritida (u 34 pacientů).
Dlouhodobá compliance k léčbě esomeprazolem dosáhla u většiny pacientů > 75 %. U 16,9 % pacientů se objevily nežádoucí účinky, které byly posouzeny jako související s léčbou, byly ovšem mírné a přechodné. Nejčastěji se jednalo o poruchu jaterních funkcí, bolest hlavy, zvýšení hladiny γ-glytamyltransferázy a svalové spazmy (vždy u 2 pacientů). Bez recidivy peptického vředu zůstalo v průběhu jednoho roku trvání studie 95,9 % pacientů (95% CI: 92,3–99,4).
Studie potvrdila dobrou snášenlivost i účinnost esomeprazolu v prevenci recidivy peptických vředů u pacientů s chronickou léčbou NSAID.
(zza)
Zdroj: Sugano K., Kinoshita Y., Miwa H., Takeuchi T. Esomeprazole NSAID Preventive Study Group. Safety and efficacy of long-term esomeprazole 20 mg in Japanese patients with a history of peptic ulcer receiving daily non-steroidal anti-inflammatory drugs. BMC Gastroenterol. 2013 Mar 26; 13: 54.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Gastroenterologie a hepatologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospěléOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Plastožravé bakterie, střevní plísně, sladké receptory a depresivní teenageři – „jednohubky“ z výzkumu 2025/19
- Síla mateřské lásky působí i na maminky-osvojitelky
- Jak zdraví matek a otců ovlivňuje láskyplná péče o dítě?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Tirzepatid – nová éra v léčbě nadváhy a obezity
Mohlo by vás zajímat
- Těhotenství a idiopatické střevní záněty – terapie zlepšuje stav a je bezpečná
- Adherence a kvalita života adolescentních pacientů s IBD
- Vliv těhotenství na klinickou aktivitu Crohnovy nemoci
- Medikace u IBD v těhotenství
- Kazuistika: Divertikulitida vs. Crohnova nemoc
- Idiopatické střevní záněty jsou spojeny se zvýšenou standardizovanou mortalitou