Časný záchyt demence ve vícejazyčných populacích – vizuální test kognitivních funkcí (VCAT)
Včasná a správná diagnostika poruch kognitivních funkcí a demence jako takové umožňuje včasnou farmakologickou intervenci i uplatnění vhodných nefarmakologických opatření. Aktuálně dostupné testy kognitivních funkcí jsou však ve vícejazyčných populacích omezeně využitelné.
Cílem nedávno provedené studie, jejíž výsledky byly v únoru letošního roku publikovány v medicínském časopise Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry, bylo vytvořit a validovat testovací nástroj pro hodnocení kognitivních funkcí, který by byl založen na vizuální bázi, a mohl by tak být uplatněn v populacích s více jazyky bez nutnosti překladu.
Vědci navrhli baterii testů pro hodnocení paměti, exekutivních funkcí, pozornosti, řeči a vizuálně-prostorových funkcí. Po úvodním testování jednotlivých položek testu a následných úpravách byl Vizuální test kognitivních funkcí (VCAT) validován pro mírnou kognitivní poruchu (MCI) a Alzheimerovu chorobu. Hodnocena byla specificita a senzitivita testu a plocha pod křivkou.
VCAT byl validován na skupině 206 účastníků studie. Vzorek obsahoval 53,9 % mužů, průměrný věk subjektů byl 67,8 roku a průměrná délka vzdělání 10,5 roku. Plocha pod křivkou testu VCAT pro detekci kognitivní poruchy byla 93,3 (95% CI 90,1–96,4). Senzitivita testu pro diagnózu MCI či mírné Alzheimerovy choroby dosahovala 85,6 % a specificita 81,1 %. Průměrná doba vypracování testu se pohybovala kolem 15,7 ± 7,3 minuty.
Specificita a senzitivita testu VCAT je dostačující pro využití v diagnostice MCI a mírné formy Alzheimerovy choroby. Skutečnost, že je test založen na vizuální bázi, umožňuje jeho využití ve vícejazyčné populaci bez nutnosti překladu.
(veri)
Zdroj: Kandiah N., Zhang A., Bautista D. C., Silva E., Ting S. K., Ng A., Assam P. Early detection of dementia in multilingual populations: Visual Cognitive Assessment Test (VCAT). J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2015 Feb 17; pii: jnnp-2014-309647; doi: 10.1136/jnnp-2014-309647.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Geriatrie a gerontologie Neurologie PsychiatrieOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Hraje umělá inteligence v medicíně fér?
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2025/24
- MUDr. Ondřej Kopecký: Paliativní péče začíná už od stanovení závažné diagnózy
- Mikrobiom veganů, vegetariánů i všežravců pod drobnohledem − a co z toho plyne?
- Jak se na zapojení AI do medicíny dívají její studenti?
Mohlo by vás zajímat
- Terapie bércových vředů pomocí autologní plazmy
- Hluboká stimulace globus pallidus zlepšila klinické příznaky u pacientky s refrakterním parkinsonismem a genetickou mutací
- Autologní plazma bohatá na destičky v terapii chronických ulcerací
- Léčba chronického bércového vředu pomocí autologní plazmy a dermoepidermálních štěpů v terénu chronické venózní insuficience
- Využití autologní plazmy v terapii kožních onemocnění souvisejících s diabetem
- Naděje budí časná diagnostika Parkinsonovy choroby založená na pachu kůže