Slovo šéfredaktora


Vyšlo v časopise: Soud Lék., 58, 2013, No. 2, p. 19
Kategorie: Slovo šéfredaktora

Vážené kolegyně a kolegové,

jak jste si zajisté všimli, došlo v letošním roce k několika obměnám v našem časopise.

Změna vedení: Na prvním místě je to odchod p. doc. MUDr. Přemysla Klíra, CSc. z místa vedoucího redaktora. Pan docent po mnoha a mnohaleté činnosti, kdy vedl náš časopis k bezstarostné spokojenosti nás všech, odchází věnovat se jiným činnostem a nám nezbývá, než mu z celého srdce poděkovat. Součástí tohoto čísla je i Laudatio k jeho životnímu jubileu.

Předplatné: Se změnou vedení redakční rady přišly i další změny, které, jak jsme zjistili z nakladatelství, mnoho z Vás velmi překvapily. Od tohoto roku totiž budou časopis zdarma dostávat všichni členové České společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie ČLS JEP. Není tedy třeba, aby dosavadní „neodběratelé“ časopis vraceli. Opravdu po nich nikdo nebude chtít dodatečně uhradit předplatné. Jsme přece slušná společnost, že.

Financování: S předchozím bodem souvisí i to, že časopis se osamostatnil a je velká naděje konečně dosáhnout vyrovnaného finančního rozpočtu. Pokud na konci roku zjistíme, že vyrovnaného rozpočtu dosáhnout nelze, budeme nuceni přistoupit k dalším krokům, které by asi začaly placením barevných stránek samotnými autory a vyžadováním plateb od zahraničních autorů za překlady abstraktů do češtiny či slovenštiny. Dobrým řešením se jeví i uveřejňování placené inzerce.

Impakt faktor: Stále o tom mluvíme a stále také pokračujeme drobnými krůčky vpřed ve snaze získat pro náš časopis IF. Přidali jsme se k nesmírnému úsilí patologů, kteří na této cestě přece jenom pokročili dále. Mimo mnoha a mnoha podmínek, které žadatelé musí splnit, je jedním z nejdůležitějších a nejdéle trvajících úkolů citovanost. Ve snaze umožnit čtenářům ve světě porozumět i českým článkům a reagovat na ně, rozhodli jsme se mírně upravit Pokyny pro autory. Kompletní dodatek je součástí tohoto čísla, takže zde jenom několik drobných vysvětlení, proč tomu tak je. Jedná se v první řadě o úpravu Souhrnů. Pokud bude článek v českém/slovenském jazyce, musí obsahovat mimo českého nebo slovenského souhrnu klasického rozsahu (cca 500 znaků) i tzv. „velký souhrn“ (cca 1500 znaků), který, aby mohl být publikován ve světových databázích, musí být samozřejmě napsán v perfektní angličtině. Musí obsahovat všechny důležité údaje, které by anglofonnímu čtenáři umožnily se v problému zorientovat natolik, že nebude cítit potřebu pídit se po fulltextové verzi, které by stejně nerozuměl. A aby byla udržena jistá prestiž časopisu, jazykovou korekturu anglických abstraktů budou provádět rodilí mluvčí. Na druhé straně je ovšem fakt, že stále existuje menší množství našich čtenářů, kteří cítí k celoanglickým článkům jistý odstup. Proto bude platit i obrácená verze, tedy že článek v angličtině bude obsahovat mimo klasický krátký Abstract i český či slovenský tzv. „velký“ souhrn o 1500 znacích.

Citace. Je nezbytné, aby byl autor orientován v problematice, o které píše. Proto bude v publikacích nutné, aby mezi citacemi byly uvedeny české a slovenské práce zabývající se danou tématikou o to víc, když autor se závěry těchto prací nesouhlasí, polemizuje s nimi, nebo se k nim staví kriticky. Přehled publikací nabízí mj. databáze BMČ Národní lékařské knihovny nebo databáze Medline. To platí zejména pro články uveřejněné v časopise Česko-slovenská patologie a Soudní lékařství. K tomuto požadavku bude velmi přísně přihlíženo v recenzním řízení.

Toto jsou tedy asi v tomto okamžiku nejpodstatnější informace. Jako redakční rada se samozřejmě budeme snažit vás v občasných Editorialech informovat o všech aktuálních změnách a novinkách, které se našeho časopisu budou týkat.

M. HirtŠtítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Soudní lékařství

Číslo 2

2013 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se