Vážené kolegyně a kolegové, milí čtenáři!


Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2013; 17(2): 117
Kategorie: Editorial

Dovolujeme si vám předložit k přečtení, posouzení, pochvale či odsouzení druhé letošní číslo Praktické gynekologie.


V tomto čísle jsme se díky našim autorům dotkli živé a diskutované otázky nárůstu frekvence císařských řezů a poukázali na neujasněnost postojů v něčem tak „triviálním“, jako je epiziotomie. Zvážíme význam obezity pro sexualitu člověka. V oblasti asistované reprodukce se věnujeme nejen jejím možným komplikacím, ale i myoinositolu jako možnosti jak řešit anovulační sterilitu u syndromu polycystických ovarií v běžné ambulanci. Nechybějí články z oblasti urogynekologie i onkogynekologie. Přinášíme také překlad doporučení mezinárodních společností k hormonální substituční terapii, a abychom Vám usnadnili cestu k informacím, zařazujeme doporučení pro screening tyreopatií navazující na článek v předešlém čísle. Rubrika věnovaná medicínskému právu vás seznámí s právními aspekty poskytování a ukončení zdravotní péče bez souhlasu pacienta. A v tradiční rubrice počítačové gramotnosti probíráme nanejvýše důležité téma – zálohování dat.

Vždy když připravuji přednášku, přemýšlím, jak vás pobavit, a tak se o to pokusím i v tomto editorialu. Právě jsem narazil na velmi zajímavý citační zdroj v knize L. Kovandy Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé (BizBooks, Brno 2012). Autor zmiňuje studii dr. GF Millera z katedry psychologie Univerzity v Novém Mexiku a jeho spolupracovníků ukazující na nežádoucí účinek hormonální antikoncepce – snížení výdělku tanečnic u tyče. Skupina 18 tanečnic zaznamenávala po dobu 60 dní svůj menstruační cyklus a velikost spropitného. Ve folikulární fázi cyklu byl průměrný výdělek za 5 hodin tance 335 US$, v luteální 260 US$ a při menzes jen 185 US$. Tanečnice užívající hormonální antikoncepci byly ve folikulární fázi o zvýšený výdělek ochuzeny [1]. Nejdřív jsem byl studií nadšen, pak jsem však upadl v obavu, že budeme muset každou pacientku před předepsáním hormonální antikoncepce v tomto smyslu poučit, o poučení sepsat informovaný souhlas a chránit se tak před případnou žalobou za ušlý zisk.

Tomu, kdo chce upadnout do informační skepse, doporučuji skvělý článek autorů T. Hájka a C. Höschla Medicína založená na důkazech aneb Může modlitba léčit? [2], volně dostupný na webových stránkách pana profesora [3], který ukazuje, co lze publikovat ve vědeckých časopisech, o kterých většina našich vědců jen tiše sní. Průkaz významu modlitby za zdraví pacienta pro jeho klinický stav, aniž by o tom byl informován (tedy placebo efekt je vyloučen) – a to dokonce retroaktivně (neb Bůh nemá problém s dimenzí času) – doufám (jako ateista) nebude inspirací pro další kroky reformy zdravotnictví.

Nakladatelství Facta Medica, nebo chcete-li FAMA se dále pokouší zajistit nejen vysokou obsahovou a polygrafickou úroveň našeho časopisu, ale i ekonomickou stránku jeho existence. Jednotlivá čísla vydáváme u příležitosti významných odborných akcí, abychom zkrátili čtenářům čekání na doručení časopisu i jim vyplnili „kongresové“ mezičasy. Usilovně hledáme cesty, jak udržet v dnešní ekonomicky nepříznivé době obsahovou i formální kvalitu našeho, tedy i vašeho časopisu. K těmto snahám patří i nabídka na vaši spoluúčast při hrazení nákladů za balení a rozesílání ve výši 100 Kč ročně. Uvidíme. Nakonec pokud nestojíme ani za stovku …

VášZdroje

1. Miller GF, Tybur JM, Bret DJ. Ovulatory cycle effects on tip earnings by lap dancers: economic evidence for human estrus? Evol Hum Behav 2007; 28(6): 375n.

2. Hájek T, Höschl C. Medicína založená na důkazech aneb Může modlitba léčit? Vesmír 2002, 81(5): 265-268

3. DOSTUPNÉ Z WWW: <http://www.hoschl.cz.>

Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 2

2013 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se