Lipoprotein (a) – opomíjený rizikový faktor cévní mozkové příhody
Autoři:
Martin Šatný 1; Tereza Altschmiedová 1; Michal Vrablík 1; Aleš Tomek 2
Působiště autorů:
Centrum preventivní kardiologie, 3. interní klinika – klinika endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze
1; Neurologická klinika 2. LF UK a FN Motol v Praze
2
Vyšlo v časopise:
CMP jour., 7, 2025, č. 1, s. 26-30
Kategorie:
Rizikové faktory
Úvod
Lipoprotein (a) (Lp(a)) je bezesporu etablovaný rizikový faktor (RF) aterosklerotických kardiovaskulárních onemocnění (ASKVO), a to včetně ischemické cévní mozkové příhody (iCMP). Jedná se o částici podobnou LDL; její hladina je dána především geneticky a měla by být vyšetřena alespoň 1× za život. Za rizikové považujeme hladiny Lp(a) > 125 nmol/l, přičemž obdobně jako v případě LDL cholesterolu (LDL-c) dochází k lineárnímu nárustu kardiovaskulárního (KV) rizika s výší Lp(a).
Pokud jde o možnosti nefarmakologického ovlivnění hladin Lp(a), platí běžná dietní a režimová opatření stran prevence ASKVO. Farmakoterapeuticky je pak nezbytná adekvátní korekce cílových hodnot LDL-c s ohledem na výši Lp(a). V budoucnu se předpokládá dostupnost preparátů, jež významně (až o 98 %) sníží hladiny Lp(a), přestože dosud není jasné, zda redukce Lp(a) povede ke kýženému snížení KV rizika.
Co víme o lipoproteinu(a)?
Lp(a) představuje nezávislý kauzální rizikový faktor ASKVO, jehož udávaná prevalence dosahuje až 20 %. V následujících 25 letech se však předpokládá její až 300% nárust [1–3]. Jakkoliv nyní Lp(a) zažívá období své renesance, první zmínky o něm se objevují již v roce 1963 [4]. Bezmála 50 let trvalo, než se z něj stal etablovaný RF ischemické choroby srdeční (ICHS), ischemické choroby dolních končetin (ICHDK), CMP a samozřejmě také aortální stenózy (AoS) [5–9].
Lp(a) je některými autory označován dokonce jako subfrakce částic LDL, s nimiž má až na přítomnost apolipoproteinu (a) (apo(a)) shodnou strukturu [10]. Uvádí se, že aterogenita Lp(a) je až 6× vyšší ve srovnání s aterogenitou prostých částic LDL [11]. Vedle aterogenity bývá Lp(a) – pro homologii apo(a) s plazminogenem – přičítána také role antifibrinolytická, respektive prozánětlivá. Přesné mechanismy dosud nejsou jasně popsány; svou roli jistě sehrávají oxidované fosfolipidy či buňky monocyto-makrofágového systému [1, 10].
Hladiny Lp(a) jsou z 90 % podmíněny geneticky, a to variantami v genu LPA, jež determinují velikost apo(a). Jeho základní „stavební“ jednotky představují tzv. kringly (smyčky tvaru preclíku) – aminokyselinové zbytky (cca 80) spojené disulfidovou vazbou. Jednotlivé varianty apo(a) vznikají v důsledku kumulace kringlů, jež existují v několika typech, přičemž tím nejzásadnějším jsou kringly typu IV (K-IV). Polymorfismy v počtu repetic K-IV jsou zodpovědné za 30–70 % variability koncentrací Lp(a). Exprese nízkého počtu repetic K-IV (< 23) je asociována s malými izoformami apo(a), respektive vyššími koncentracemi Lp(a), tj. vyšším KV rizikem [1, 2, 10]. Pro přehlednost shrnuje uvedenou problematiku obr. 1.
Obr. 1 Vlastnosti lipoproteinu (a) [24]
Pozn.: EC – endotelová buňka; IL – interleukin; K – smyčka (kringle, preclík); MCP – monocyty chemoatrahující protein; PAI – inhibitor aktivátoru plazminogenu; SMC – buňky hladké svaloviny; TFPI – inhibitor dráhy tkáňového faktoru.
Obdobně jako v případě LDL-c je popisována lineární závislost mezi rostoucí hladinou Lp(a) a rizikem ASKVO, zejména pak ICHS, AoS, méně pak CMP a ICHDK [1, 2].
Dle aktuálních doporučení European Atherosclerotic Society je jedinou doporučenou jednotkou Lp(a) nmol/l; převody mezi ní a mg/l nejsou akceptovatelné. Za normální hodnotu je považována hladina Lp(a) < 75 nmol/l, za hodnoty zvýšené pak > 125 nmol/l [1].
V posledních guidelines Evropské kardiologické společnosti (ESC) z roku 2021 se dokonce hovoří o vysokém Lp(a) jako o samostatné metabolické poruše, kdy hladiny > 430 nmol/l jsou spojené se stejným KV rizikem jako heterozygotní familiární hypercholesterolémie (pozn.: celkový cholesterol > 8 mmol/l, LDL-c > 5mmol/l) [12]. Lp(a) by měl být vyšetřen alespoň 1× za život, nicméně se dá předpokládat, že toto paradigma by se mohlo v blízké budoucnosti změnit [1].
Jak je to se vztahem lipoproteinu(a) a CMP?
Cévní mozkové příhody představují druhou nejčastější příčinu úmrtí celosvětově a jsou také vedoucí příčinou trvalé invalidity [13]. Jejich etiologie není jednotná; konkrétně v Česku se dle dat Kanceláře zdravotního pojištění (KZP; https://puk.kancelarzp.cz) jedná v 88 % případů o ischemické CMP, 12 % je pak hemoragických. Podle klasifikace TOAST můžeme dále iCMP rozdělit do 5 různých etiopatogenetických podskupin (viz tab. 1) [14].
Tab. 1 Klasifikace ischemických CMP – TOAST [14]
Klasifikace ischemických CMP – TOAST: |
Ateroskleróza velkých tepen |
Onemocnění malých tepen |
Kardioembolizace |
Jiná určená etiologie |
Neurčená etiologie |
Význam Lp(a) – jakožto klíčového RF CMP – je podpořen robustními daty z řady klinických studií a metaanalýz.
Rozsáhlá práce vycházející ze 41 studií a zahrnující 7874 pacientů s iCMP a 32 138 kontrol jasně doložila vztah mezi vyššími hladinami Lp(a) a rizikem vzniku iCMP, přičemž toto riziko bylo vázáno zejména k podtypu ischemické CMP podmíněné aterosklerózou velkých tepen [15]. Metaanalýza autorů publikovaná v roce 2015, jež zahrnula na 90 tisíc subjektů, dokumentovala nárust rizika CMP dokonce až o 41 %, a to právě u pacientů s vyššími hladinami Lp(a) [16].
Další z prací – studie REGARDS – opět potvrdila, že Lp(a) ovlivňuje různé subtypy CMP, a to včetně kardioembolizačních, kdy se předpokládá účast Lp(a) v regulaci koagulačních procesů a inhibici fibrinolýzy [17].
Poměrně překvapivým zjištěním několika klinických sledování (respektive metaanalýz) byla asociace vyššího Lp(a) také s rizikem intracerebrální hemoragie [15].
Z výše uvedeného je tedy patrná důležitost vnímání Lp(a) jako univerzálního RF ASKVO.
Pravděpodobnost recidivy iCMP v souvislosti s výší Lp(a) byla hodnocena v rámci studie BIOSIGNAL. U 1733 jedinců sledovaných po dobu 1 roku bylo dokumentováno více než dvojnásobné riziko recidivy CMP u nemocných s hladinami Lp(a) > 100 nmol/l (odběry krve byly prováděny do 24 hodin po CMP), a to především u osob mladších 60 let. Je tedy zřejmé, že Lp(a) patří k významným RF ASKVO, které působí daleko dříve, než dochází k rozvoji jiných RF, jako jsou např. arteriální hypertenze nebo diabetes mellitus [18].
Finská studie Cardiovascular Risk in Young Finns zahájená v roce 1980 sledovala dlouhodobé dopady vyšších hladin Lp(a) na rozvoj preklinického (hodnoceno pomocí intimo-mediální tloušťky /IMT/), respektive manifestního ASKVO u osob v mladém věku (9–24 let). Během sledování byla dokumentována KV příhoda u 2,7 % probandů, přičemž 61 % představovaly ICHS, zbylých 39 % pak CMP, ICHDK, tranzitorní ischemické ataky (TIA) nebo aneurysmata břišní aorty. Od mládí dokumentovaná vysoká hladina Lp(a) (ve studii Lp(a) ≥ 30 mg/dl) podmiňovala až dvojnásobně vyšší riziko rozvoje ASKVO v dospělosti. Vliv vysokých hladin Lp(a) na zesílení IMT karotických tepen však u mladých nemocných pozorován nebyl [19]. Předpokládá se tedy, že v různém věku ovlivňuje zvýšená hladina Lp(a) KV riziko různými mechanismy – od antifibrinolytických účinků v dětství přes prozánětlivé u mladých dospělých až po proaterogenní u starších osob [20].
Pro klinickou praxi důležitá data přináší také čínská studie vycházející z národního registru CMP, která jasně poukazuje nejen na asociaci mezi vyšší hladinami Lp(a) a rizikem CMP, ale také na horší funkční výsledky po jejím prodělání [21].
Jaké máme k dispozici možnosti v boji s vysokými hladinami lipoproteinu(a)?
Aktuální doporučení apelují na zdravý životní styl, nekuřáctví a pravidelný pohyb. Farmakoterapeuticky je pak nezbytná adekvátní korekce cílových hodnot LDL-c s ohledem na výši Lp(a) (pozn.: patřičné kalkulátory jsou k dispozici např. v mobilní aplikaci Mediately CZ) [1, 2].
K farmakoterapeutickému ovlivnění hladin Lp(a) máme t.č. k dispozici pouze inhibitory PCSK9 (pozn.: vysoká hladina Lp(a) ovšem není v indikačních podmínkách dostupných preparátů – alirokumabu, evolokumabu či inklisiranu), u nichž je uváděn pokles Lp(a) o cca 20–25 %. V rámci klinických studií jsou testována i další hypolipidemika, která pro přehlednost shrnuje tab. 2 [22].
Tab. 2 Jednotlivá hypolipidemika a jejich efekt na hladiny Lp(a) [22]
Hypolipidemika |
Efekt na hladiny Lp(a) |
statiny |
bez efektu nebo mírný nárůst |
ezetimib |
bez efektu nebo mírný nárůst |
fibráty |
bez efektu |
bempedoová kyselina |
zanedbatelné snížení |
sekvestranty žlučových kyselin |
zanedbatelné snížení |
omega-3 MK |
bez efektu |
niacin |
pokles o 15–25 % |
lomitapid |
pokles o 15–20 % |
mipomersen |
pokles o 20–30 % |
inhibitory CETP |
pokles o 20–30 % |
inhibitory PCSK9 |
pokles o 10–30 % |
apo(a) ASO – pelakarsen |
pokles o 80 % |
apo(a) siRNA – olpasiran, lepodisiran, zerlasiran |
pokles o 80–98 % |
apo(a) SM inhibitor – muvalaplin |
pokles o 65 % |
Pozn.: MK – mastné kyseliny; CETP – protein pro přenos cholesterylesterů (cholesterol ester transfer protein); PCSK9 – proprotein konvertáza subtilisin kexin typu 9; apo(a) – apolipoprotein (a); ASO – protisměrný (antisense) oligonukletid; siRNA – malá interferující RNA; SM – malá molekula.
Další z možných alternativ ovlivnění hladin Lp(a) je lipoproteinová aferéza.
Dosud však nemáme data, zda terapeutické snížení hladin Lp(a) povede ke kýžené redukci KV morbidity a mortality. Odpovědi na tuto otázku nám snad již v příštím roce přinesou výsledky studie HORIZON s pelakarsenem [23].
Shrnutí a závěr
Lp(a) je bezesporu etablovaným RF nejen ischemické, ale i hemoragické CMP. Jeho hladina je dána především geneticky, proto by měla být stanovena alespoň 1× za život. Stran možné nefarmakologické intervence platí běžná dietní a režimová opatření v rámci prevence ASKVO. Farmakoterapeuticky je pak nezbytná adekvátní korekce cílových hodnot LDL-c s ohledem na výši Lp(a). V blízké budoucnosti se předpokládá dostupnost preparátů, které takřka eliminují zvýšené hladiny Lp(a), jakkoliv dosud není jasné, zda redukce Lp(a) povede ke kýženému snížení KV morbidity, respektive mortality.
Zdroje
1. Kronenberg F, Mora S, Stroes ESG et al. Lipoprotein(a) in atherosclerotic cardiovascular disease and aortic stenosis: a European Atherosclerosis Society consensus statement. Eur Heart J 2022; 43 (39): 3925–3946.
2. Kronenberg F, Mora S, Stroes ESG et al. Frequent questions and responses on the 2022 lipoprotein(a) consensus statement of the European Atherosclerosis Society. Atherosclerosis 2023; 374: 107–120.
3. Reyes-Soffer G, Ginsberg HN, Berglund L et al. Lipoprotein(a): a genetically determined, causal, and prevalent risk factor for atherosclerotic cardiovascular disease: a scientific statement from the American Heart Association. Arterioscler Thromb Vasc Biol 2022; 42 (1): e48–e60.
4. Berg K. A new serum type system in man: the Lp system. Acta Pathol Microbiol Scand 1963; 59: 369–382.
5. Nordestgaard BG, Chapman MJ, Ray K et al. Lipoprotein(a) as a cardiovascular risk factor: current status. Eur Heart J 2010; 31 (23): 2844–2853.
6. Kronenberg F. Human genetics and the causal role of lipoprotein(a) for various diseases. Cardiovasc Drugs Ther 2016; 30 (1): 87–100.
7. Kamstrup PR, Benn M, Tybjærg-Hansen A et al. Extreme lipoprotein(a) levels and risk of myocardial infarction in the general population – the Copenhagen City Heart Study. Circulation 2008; 117 (2): 176–184.
8. Laschkolnig A, Kollerits B, Lamina C et al. Lipoprotein(a) concentrations, apolipoprotein(a) phenotypes, and peripheral arterial disease in three independent cohorts. Cardiovasc Res 2014; 103 (1): 28–36.
9. Erqou S, Kaptoge S, Perry PL et al. Lipoprotein(a) concentration and the risk of coronary heart disease, stroke, and nonvascular mortality. JAMA 2009; 302 (4): 412–423.
10. Lampsas S, Xenou M, Oikonomou E et al. Lipoprotein(a) in atherosclerotic diseases: from pathophysiology to diagnosis and treatment. Molecules 2023; 28 (3): 969.
11. Björnson E, Adiels M, Taskinen MR et al. Lipoprotein(a) is markedly more atherogenic than LDL: an apolipoprotein B-based genetic analysis. J Am Coll Cardiol 2024; 83 (3): 385–395.
12. Visseren FLJ, Mach F, Smulders YM et al. 2021 ESC Guidelines on cardiovascular disease prevention in clinical practice. Eur Heart J 2021; 42 (34): 3227–3337.
13. Feigin VL, Lawes CMM, Bennett DA et al. Worldwide stroke incidence and early case fatality reported in 56 population-based studies: a systematic review. Lancet Neurol 2009; 8: 355–369.
14. Adams HP jr., Bendixen BH, Kappelle LJ et al. Classification of subtype of acute ischemic stroke. Definitions for use in a multicenter clinical trial. TOAST. Trial of Org 10172 in Acute Stroke Treatment. Stroke 1993; 24 (1): 35–41.
15. Kumar P, Swarnkar P, Misra S et al. Lipoprotein(a) level as a risk factor for stroke and its subtype: a systematic review and meta-analysis. Sci Rep 2021; 11 (1): 15660.
16. Nave AH, Lange KS, Leonards CO et al. Lipoprotein (a) as a risk factor for ischemic stroke: a meta-analysis. Atherosclerosis 2015; 242 (2): 496–503.
17. Arora P, Kalra R, Callas PW et al. Lipoprotein(a) and risk of ischemic stroke in the REGARDS study. Arterioscler Thromb Vasc Biol 2019; 39 (4): 810–818.
18. Arnold M, Schweizer J, Nakas CT et al. Lipoprotein(a) is associated with large artery atherosclerosis stroke aetiology and stroke recurrence among patients below the age of 60 years: results from the BIOSIGNAL study. Eur Heart J 2021; 42 (22): 2186–2196.
19. Raitakari O, Kartiosuo N, Pahkala K et al. Lipoprotein (a) in youth and prediction of major cardiovascular outcomes in adulthood. Circulation 2023; 147 (1): 23–31.
20. Tsimikas S. Elevated lipoprotein(a) and the risk of stroke in children, young adults, and the elderly. Eur Heart J 2021; 42 (22): 2197–2200.
21. Jiang X, Xu J, Hao X et al. Elevated lipoprotein(a) and lipoprotein-associated phospholipase A2 are associated with unfavorable functional outcomes in patients with ischemic stroke. J Neuroinflammation 2021; 18 (1): 307.
22. Khovidhunkit W. Lipoprotein(a). In: Feingold KR, Anawalt B, Blackman MR et al. (eds.). Endotext, 2023.
23. Kronenberg F. Lipoprotein(a): from causality to treatment. Curr Atheroscler Rep 2024; 26 (3): 75–82.
24. Blaha V. Lipoprotein(a) – kardiovaskulární rizikový faktor: význam a možnosti terapie. Vnitřní lékařství 2018; 64 (12): 1160–1168.
Štítky
Interní lékařství Kardiologie Neurochirurgie Neurologie Radiodiagnostika Urgentní medicínaČlánek vyšel v časopise
CMP journal

- Tirzepatid – nová éra v léčbě nadváhy a obezity
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- MINISERIÁL: Když ženám stoupá tlak...
Nejčtenější v tomto čísle
- Editorial
- Antidiabetika v prevenci CMP
- Telemedicína a monitorování srdečního rytmu
- Využití MRI sekvence black blood pro zobrazení cévní stěny u pacientů s CMP – současné možnosti a klinický význam