MONITOR - aneb nemělo by vám uniknout že ...


Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 52, 2016, No. 4, p. 217
Kategorie: MONITOR aneb nemělo by vám uniknout, že...

PATOLOGIE GIT

… byl popsán další typ smíšeného neuroendokrinního nádoru GIT: primární NEC a dlaždicobuněčný karcinom

Nebývá zvykem monitorovat kazuistické sdělení, ale v dubnovém čísle Histopathology skupina autorů z Bristolu ve Velké Británii přinesla popis zajímavého nádoru céka u 67letého pacienta. Jednalo se o kombinaci malobuněčného neuroendokrinního karcinomu (NEC G3) a dlaždicobuněčného nerohovějícího karcinomu. Přes cílené pátrání nenalezli autoři v nádoru jakákoli ložiska struktur adenokarcinomu (včetně popsaného negativního výsledku histochemického průkazu hlenu v nádoru). V předloženém sdělení popisují autoři detailně imunoprofil obou komponent nádoru: pozitivita CK 5/6 a fokální p63 u dlaždicové komponenty, při negativním barvení neuroendokrinních znaků a Cam5.2 a Ki-67 indexu pod 5 %; „inverzní“ imunoprofil u NEC (pozitivita CD56, synaptofyzinu a Cam5.2, negativita CK 5/6, fokální pozitivita p63, Ki-67 index více než 40 %). Obě komponenty nádoru byly negativní v průkazu chromograninu A, CEA a TTF-1; NEC dále vykazoval silnou jadernou pozitivitu CDX-2. Při genetické analýze vykazoval nádor bodovou mutaci KRAS genu v exonu 2: c.35G>A p.(Gly12Asp); analýza kodonů 600 a 601 genu BRAF nevykazovala přítomnost mutací.

Klinicky se jednalo o objemný (největší rozměr 60 mm), střevo obturující nádor, s metastázami v 17 z 22 vyšetřených lymfatických uzlin; část metastáz vykazovala morfologii čistého NEC, část pak smíšenou morfologii. Pacient zemřel při progresi nádoru 9 měsíců od operace.

Předložený nádor je raritní a ukazuje, že neuroendokrinní nádory nemusí být smíšeny pouze s adenomy/adenokarcinomy (MANEC), ale vzácně i s jinými histologickými vidy v nádorové populaci. Na základě zjištěné mutace genu KRAS uvažují autoři o možnosti vzniku takového nádoru z pluripotentní kmenové buňky, analogicky s běžnými adenokarcinomy v této oblasti. Určitou slabinu práce spatřuji v málo přesném odhadu proporcí obou nádorových komponent, kdy autoři uvádějí, že převažující komponentou nádoru byl NEC a záchyt dlaždicového karcinomu byl v nádoru „occasional“. Analogicky v MANEC má každá z komponent představovat alespoň 30 % buněčné populace nádoru.

Zdroj: Hassan U et al. Primary combined neuroendocrine carcinoma (small-cell type) and sqamous cell carcinoma of the colon. Histopathology 2016; 68: 755-766.

- T. Jirásek -


Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 4

2016 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se