Zpráva z workshopu Sekce urodynamiky, neurourologie a urogynekologie ČUS ČLS JEP: Funkční urologie - Novinky 2017
Autoři:
Lucie Bartáková
Působiště autorů:
Urologické oddělení, Thomayerova nemocnice
Vyšlo v časopise:
Ces Urol 2017; 21(2): 186-187
Kategorie:
Informace
První červnové dny patřily všem, kteří se chtěli dozvědět nové informace ze světa funkční urologie. Workshop „Urodynamické sekce“ probíhal 1. a 2. června 2017 v hotelu ILF v Praze. Účast byla hojná po oba dny a k radosti organizátorů dorazili kolegové z různých koutů naší země. Je s potěšením, že na kurz zavítali nejen zkušení urologové, pohybující se v této problematice již dlouhou dobu, ale i řada mladých kolegů, bez kterých si další rozvoj této specializace nelze představit.
Kurz byl poskládán do několika tématických bloků, které obsahovaly přednášky od odborníků v dané problematice funkční urologie. Celá akce začala ve čtvrtek odpoledne prezentacemi o botulinumtoxinu a jeho využití při léčbě OAB. Posluchači se dozvěděli, jak základní informace o této látce a jejím užití v urologii, tak praktické informace o správné aplikaci látky. Nechyběly ani informace o finanční stránce věci a systémech úhrady preparátů v ČR. Tento blok byl zakončen zajímavými interaktivními kazuistikami.
Další část se věnovala novým metodám ve funkční urologii jako např. perkutánní tibiální neurostimulace. Ty jsou prováděny pouze na několika málo pracovištích v ČR a jsou na počátku svého rozkvětu. Účastníci jistě ocenili přednášky o těchto nových možnostech, které funkční urologie nabízí. Každá přednáška byla zakončena diskuzí, kde hlavně vedoucí různých urologických pracovišť komentovali danou problematiku a sdělovali jejich praktické a velmi přínosné zkušenosti.
Po této teoretické části kurzu se většina účastníků přesunula do prostor Národního technického muzea, kde akce pokračovala diskuzním večerem. Druhý den ráno odborný program pokračoval blokem na téma nykturie, její diagnostika a léčba.
Toto téma bylo zařazeno i z důvodu vytvoření a publikování Doporučených postupů pro diagnostiku a léčbu nykturie v ČR, které jsou dosud v tomto směru ve světě unikátní.
Další část byla věnována novým preparátům v léčbě LUTS, jejich výhodám i nevýhodám. Jednalo se především o možnosti terapeutického využití kyseliny hyaluronové pro léčbu recidivujících a chronických infekcí močových cest a preparátů nově schválených pro český trh.
Poslední blok byl věnován chirurgické léčbě stresové inkontinence. Postupně byly srovnávány všechny dostupné páskové metody i různé typy klasických a nově zkoušených umělých svěračů uretry. Zajímavé bylo zejména hodnocení starších kolegů, kteří mají své osobní zkušenosti s těmito typy zařízení. Proto mohli porovnat jednotlivé přístroje, spokojenost pacientů i výskyt komplikací.
Tento workshop se vydařil a účastníci odcházeli spokojeni, plni nových dojmů a poučných informací.
Některé metody jsou na začátku svého praktického využití, ale doufejme, že se rozšíří hlavně ku prospěchu pacientů.
V Praze, 15. června 2017
Střet zájmů: žádný
Prohlášení o podpoře: Autorka prohlašuje, že zpracování článku nebylo podpořeno farmaceutickou firmou.
Foto: Autorka
Kontaktní adresa:
MUDr. Lucie Bartáková
Urologické oddělení, Thomayerova nemocnice
Vídeňská 800, 140 59 Praha 4 – Krč
e-mail: lucie.bartakova@ftn.cz
Štítky
Dětská urologie Nefrologie UrologieČlánek vyšel v časopise
Česká urologie
2017 Číslo 2
- Trombóza portální žíly jako komplikace infekce COVID-19 – kazuistika
- Prevence opakovaných infekcí močových cest s využitím přípravku Uro-Vaxom
- S každou vynechanou dávkou tromboprofylaxe u pacientů s traumatem významně roste riziko VTE
- Doc. Jiří Kubeš: Zásadní přínos protonové terapie spočívá v ochraně zdravých tkání
Nejčtenější v tomto čísle
- Trombóza povrchové dorzální žíly penisu (Penilní Mondorova choroba)
- Dysfunkce mikce u pacientů s posttraumatickou míšní lézí - úloha urologa
- Sledování a léčba pacientů po radikální prostatektomii s pozitivními okraji preparátu
- Intravezikální chemoterapie s využitím tepelné energie u pacientů s uroteliálním karcinomem močového měchýře bez invaze svaloviny
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Role IL-5 v patogenezi zánětu typu 2
nový kurzVšechny kurzy