Hepatologie
Autoři:
R. Brůha
Působiště autorů:
IV. interní klinika – klinika gastroenterologie a hepatologie 1. LF UK a VFN v Praze
Vyšlo v časopise:
Gastroent Hepatol 2016; 70(2): 107
Kategorie:
Editorial
Vážení a milí čtenáři,
po roce se Vám opět dostává do rukou číslo časopisu věnované převážně hepatologii. První jarní číslo Gastroenterologie a hepatologie lze považovat i za pozvánku na XLIV. májové hepatologické dny, které se konají zhruba za měsíc po vydání čísla, jako obvykle v Karlových Varech. Obsah aktuálního čísla ukazuje na rozmanitost oboru hepatologie a dokládá, že existují i jiná témata než v poslední době až příliš často probíraná virová hepatitida C.
V běžné praxi se prakticky denně setkáváme s pacienty s různými abnormitami tzv. jaterních testů. Článek autorů Janičko et al [1] podává jednoduchý přehled o tom, jak k takovým pacientům přistupovat, kdy je možno případné vyšetření odložit, kdy je potřeba stav řešit okamžitě, a zmiňuje nejčastější příčiny patologických nálezů v jaterních testech.
Velkým pokrokem poslední doby je využití neinvazivních postupů v diagnostice jaterních chorob, především stupně fibrózy. Této problematice se věnuje článek autorů Koula et al [2]. Vyšetření jaterní elastografie je dnes již běžně dostupné a v mnoha případech jaterní biopsii nahradí. Velký význam může mít jaterní elastografie ve screeningu skupin populace rizikových z pohledu vývoje pokročilé fibrózy nebo cirhózy – např. u pacientů s diabetem či NAFLD. Příznivou zprávou je i skutečnost, že vyšetření Fibroscanem se podařilo zařadit mezi nové výkony, u kterých bude pravděpodobně stanovena úhrada. Doufejme, že podobný krok se podaří vyjednat i pro ostatní metody elastografie.
Dvě práce jsou věnované problematice pokročilých jaterních chorob. Fejfar et al [3] podávají aktuální a kompletní pohled na problematiku krvácení z jícnových varixů, ať už se jedná o řešení akutního krvácení či jeho prevenci. Autoři shrnují nejdůležitější závěry z poslední konference o portální hypertenzi (Baveno 2015). Článek autorů Mihaličová et al [4] vyzdvihuje důležitost infekcí u pacientů s pokročilou cirhózou. Dokladuje tak nutnost důsledně pátrat a léčit bakteriální infekce u pacientů s jaterní cirhózou, neboť bakteriální infekce jsou u těchto pacientů velmi často hlavní příčinou dekompenzace a úmrtí.
Další tři články jsou věnovány kazuistikám. Práce autorů Hejlová et al [5] je věnována vzácné příčině izolované elevace AST, jejíž neznalost může vést ke zbytečnému a opakovanému invazivnímu vyšetřování, vč. jaterní biopsie. Dvořák et al [6] popisují vzácnou příčinu granulomatózní hepatitidy jako komplikaci běžného onkologického terapeutického postupu. Kazuistika autorů Rosoľanka et al [7] se týká vzácného rozsevu echinokokové infekce, primárně postihující játra. Všechny kazuistiky ukazují na rozmanitost hepatologie a nutnost doslova detektivní práce při pátrání po příčinách některých netypických nálezů a stavů.
Vážení čtenáři, přeji Vám klidné chvíle strávené při čtení nového čísla časopisu Gastroenterologie a hepatologie a doufám, že se s mnohými z Vás setkáme koncem května 2016 na Májových hepatologických dnech v Karlových Varech.
doc. MU Dr. Radan Brůha, CSc.
koeditor sekce hepatologie
bruha@cesnet.cz
Zdroje
1. Janičko M, Veselíny E, Jarčuška P. Chronicky zvýšená aktivita pečeňových enzýmov. Gastroent Hepatol 2016; 70(2): 110–117.
2. Koula M, Hrůzová M, Harmáček D et al. Metody neinvazivního stanovení pokročilosti jaterní fibrózy. Gastroent Hepatol 2016; 70(2): 118–124.
3. Fejfar T, Jirkovský V, Šembera Š et al. Krvácení z varixů – pohled na terapii po Bavenu VI. Gastroent Hepatol 2016; 70(2): 125–132.
4. Mihaličová L, Bališová Z, Janičko M et al. Infekcie pri cirhóze pečene – naše skúsenosti. Gastroent Hepatol 2016; 70(2): 133–137.
5. Hejlová I, Komrsková J, Sticová E et al. Makro-AST jako příčina izolované chronicky zvýšené aktivity AST – popis dvou případů. Gastroent Hepatol 2016; 70(2): 138–140.
6. Dvořák K, Šmíd V, Jakša R. Granulomatózní hepatitida jako vzácná terapeutická komplikace. Gastroent Hepatol 2016; 70(2): 141–144.
7. Rosoľanka R, Antolová D, Nováková E et al. Závažné život ohrozujúce parazitárne ochorenie pečene komplikované disemináciou do pľúc. Gastroent Hepatol 2016; 70(2): 145–149.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecnáČlánek vyšel v časopise
Gastroenterologie a hepatologie
2016 Číslo 2
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- S každou vynechanou dávkou tromboprofylaxe u pacientů s traumatem významně roste riziko VTE
- Trombóza portální žíly jako komplikace infekce COVID-19 – kazuistika
Nejčtenější v tomto čísle
- Chronicky zvýšená aktivita pečeňových enzýmov
- Eziclen® – spolehlivý prostředek k očištění střeva před koloskopickým vyšetřením
- Metody neinvazivního stanovení pokročilosti jaterní fibrózy
- Závažné život ohrozujúce parazitárne ochorenie pečene komplikované disemináciou do pľúc
Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova
Role IL-5 v patogenezi zánětu typu 2
nový kurzVšechny kurzy