KAZUISTIKA 2: Případ pacientky se SLE s komplikací v podobě osteoporózy
I přes standardní terapii dochází u pacientů se SLE k řadě komplikací. Mimo jiné se v důsledku užívání zvýšené dávky glukokortikoidů (GK) potýkají s poškozením různých orgánů. MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu v Praze seznámila auditorium s kazuistikou pacientky se SLE komplikovaným osteoporózou. Právě osteoporóza patří mezi nežádoucí účinky GK – může vzniknout již při dávce 5 mg denně užívané 6 měsíců, přičemž se stoupající dávkou GK roste riziko fraktur.
55leté ženě byl SLE diagnostikován v 25 letech (1994). Léčena byla GK. Po 5 letech (1999) se objevila lupusová nefritida. Kromě GK dostávala cyklofosfamid 6 měsíců, pak azathioprin (AZA), který musel být vysazen pro nežádoucí účinky. Dosáhla remise LN a parciální remise SLE, dávky GK byly sníženy na 2–4 mg denně, nicméně nepodařilo se je vysadit.
Od roku 2003 je v péči Revmatologického ústavu. V témž roce byla pacientce diagnostikována osteoporóza, byla léčena i v osteocentru. V roce 2005 utrpěla frakturu po velkém úrazu na lyžích. Kromě kalcia a vitaminu D užívala přes 10 let antiresorpční léčbu – alendronát, pak 8 let ibandronát.
Do roku 2008 byla aktivita SLE kolísavě nižší, jen s mírnými relapsy kožními a kloubními. Dostávala standardní léčbu (HCQ + MTX + GK v dávce do 4 mg denně, jen nárazově vyšší). Nepodařilo se ale vysadit GK ani úplně eliminovat relapsy. To odpovídá skutečnosti, že závažné vzplanutí SLE se může vyskytnout bez ohledu na typ standardní terapie.
V roce 2008 prodělala významný extrarenální relaps, hodnota SLEDAI činila 12. Byla zařazena do studie, kde jí byl přidán belimumab (HCQ + GK + MTX + BEL), bylo dosaženo částečné remise. Po 2 letech po ukončení studie ale byla ukončena i léčba.
V roce 2012 se dostavil další extrarenální relaps, skóre SLEDAI činilo 8. Opět dostala BEL, v té době již registrovaný (2011). Podařilo se navodit setrvalou kompletní remisi, která trvá již 8 let. Kortikoidy (methylprednisolon 2 mg) se před 6 lety podařilo úplně vysadit, ponechány byly BEL a HCQ v redukované dávce.
V srpnu 2021 zakopla v Chorvatsku na pláži, došlo k jen částečnému pádu, přesto způsobil dislokovanou frakturu femuru – příčiny podle přednášející spočívají nejen v osteoporóze, ale i v prodělané terapii bisfosfonáty a osteonekróze. V současné době je dobře zhojena a bez následků. Stále dochází na aplikaci belimumabu.
Eva Srbová
redakce proLékaře.cz
Zdroj: Horák P., Tegzová D., Ryšavá R. Interaktivní diskuse nad léčbou konkrétních pacientů s SLE a LN. Zimní revmatologické dny, České Budějovice, 15. 1. 2025.