#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Vliv operace katarakty na nitrooční tlak a jeho ovlivnění

24. 8. 2008

Ačkoliv z hlediska měsíců až let přináší operace katarakty u pacientů s glaukomem spíše snížení nitroočního tlaku (NOT), v časné pooperační periodě bylo pozorováno jeho zvýšení.

Ačkoliv z hlediska měsíců až let přináší operace katarakty u pacientů s glaukomem spíše snížení nitroočního tlaku (NOT), v časné pooperační periodě bylo pozorováno jeho zvýšení. To může představovat riziko jak pro glaukomatiky, tak teoreticky i pro pacienty s exfoliativním syndromem i pro osoby s jinak zdravým okem. Vyvstává proto otázka, jak významný je vzestup NOT těsně po operaci, a také jak je možné tento vzestup ovlivnit a do jaké míry je to u uvedených skupin pacientů žádoucí.

Částečnou odpověď na tyto problémy dávají výsledky randomizované zaslepené studie, jejímž cílem bylo sledovat vzestup NOT do 24 hodin po nekomplikovaném fakoemulzifikačním výkonu a jeho ovlivnění podáním timololu.

Do studie, kterou provedl H. Levkovitch-Verbin a jeho spolupracovníci z Goldschleger Eye Institute v Izraeli, bylo zahrnuto celkem sto dvacet dva pacientů, a to buď s farmakologicky dobře kontrolovaným glaukomem, nebo s normálním nálezem (vyjma katarakty), nebo s exfoliačním syndromem.

Cílem studie bylo sledovat hodnoty NOT a jeho reakci na podání 0,5% timolol maleátu. Účastníci studie byli náhodně rozdělěni do dvou skupin, kdy pacientům v jedné skupině byla po výkonu podána jedna kapka timolol maleátu a druhá skupina byla ponechána bez léčby ovlivňující NOT. Výše NOT byla sledována čtyři, osm a dvacet čtyři hodiny po výkonu a týden po výkonu.

Hodnoty NOT po výkonu byly ve skupině pacientů se zdravým okem signifikantně nižší než ve skupině pacientů s glaukomem i u pacientů s exfoliativním syndromem (p < 0,001) a nepřekročily 25 mm Hg. Podání timololu významně ovlivnilo výši NOT u pacientů s glaukomem (p = 0,003), ale neovlivnilo tlak u pacientů se zdravým okem (p = 0,5), ani u pacientů s exfoliativním syndromem (p = 0,4).

U pacientů s glaukomem byl zjištěn vzestup NOT nad 25 mm Hg v 55 % případů a nad 30 mm Hg ve 28 % případů. U pacientů s exfoliativním syndromem došlo k překročení 25 mm Hg ve 27 % případů a 30 mm Hg v 11 % případů. V obou skupinách vedlo podání timololu ke snížení NOT pod 30 mm Hg a ve skupině s glaukomem po jeho podání klesl výskyt tlaku vyššího než 25 mm Hg o čtrnáct procent a u pacientů s exfoliativním syndromem o pět procent. Celkově se největší vzestup NOT objevil čtyři hodiny po výkonu. Den po výkonu však ani v jedné skupině pacientů nepřekračoval NOT 20 mm Hg.

(zak)

Zdroj:
1. Levkovitch-Verbin H, Habot-Wilner Z, Burla N, Melamed S, Goldenfeld M, Bar-Sela SM, Sachs D. Intraocular pressure elevation within the first 24 hours after cataract surgery in patients with glaucoma or exfoliation syndrome. Ophthalmology 2008;115(1):104–108. (ISSN: 1549-4713.)
2. Lai JS, Tham CC, Chan JC. The clinical outcomes of cataract extraction by phacoemulsification in eyes with primary angle-closure glaucoma (PACG) and co-existing cataract: a prospective case series. J Glaucoma. 2006;15:47-52.
3. Barak A, Desatnik H, Ma-Naim T, et al. Early postoperative intraocular pressure pattern in glaucomatous and nonglaucomatous patients. J Cataract Refract Surg. 1996;22:607-611.



Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#