Maligní glaukom − nebezpečná komplikace

11. 12. 2017

Maligní glaukom patří k nebezpečným stavům, které vyžadují urgentní řešení. Jak vytipovat pacienty, kteří jsou jím ohrožení?

Maligní glaukom je jednou z nejvážnějších komplikací glaukomových operací oka. Jeho důsledkem může být ireverzibilní ztráta zraku v krátkém čase, proto je nutné mu předcházet. Jeho incidence je naštěstí relativně nízká, ale o to nesnadnější je analyzovat jeho rizikové faktory.

Rizikové faktory

Tradičně se za riziko maligního glaukomu považuje chronický glaukom s uzavřeným komorovým úhlem, nicméně byly publikovány i případy, kdy se rozvinul u pacientů s otevřeným úhlem. Za etablované rizikové faktory se také považuje malé oko a anatomické abnormality obecně. K jeho vzniku může dále přispět menší rozměr přední komory.

Riziko maligního glaukomu rovněž zvyšují příznaky zánětu předního segmentu oka a předchozí chirurgické zákroky, po určitou dobu byl za významný považován také vysoký nitrooční tlak před operací, ale klinický výzkum tento vztah nepotvrdil.

Výsledky retrospektivní analýzy

Tým polských autorů nedávno publikoval zajímavou studii, která se snaží vnést světlo do předoperačních rizik spojených s maligním glaukomem a porovnat výskyt maligního glaukomu podle typu provedené primární operace. Jednalo se o retrospektivní analýzu dat 1689 pacientů, kteří podstoupili glaukomovou operaci (samostatně nebo v kombinaci s fakoemulzifikací). V této kohortě se maligní glaukom vyskytl u 22 očí, což představuje 1,3 %. Průměrný čas od provedení zákroku do diagnózy maligního glaukomu činil 61,4 ± 190,5 dne.

U pacientů s penetrující operací se maligní glaukom vyskytl ve 2,3 %, zatímco u nepenetrujících zákroků ani jednou (p = 0,00004). Častěji byl diagnostikován u pacientů s mělkým iridokorneálním úhlem (p = 0,0013).

Autoři také porovnávali incidenci maligního glaukomu po jednotlivých typech operace, ale pacienti nebyli pro typ operace randomizováni, proto je interpretace výsledků velmi problematická.

(pez)

Zdroj: Krix-Jachym K., Żarnowski T., Rękas M. Risk factors of malignant glaucoma occurrence after glaucoma surgery. J Ophthalmol 2017: 9616738, doi: 10.1155/2017/9616738.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se