Nežádoucí účinky léků z pohledu oftalmologa

Předpokládaný čas: 30 minut
Ohodnoceno:
Datum publikace: 2. 9. 2019
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Zavádění nových medikamentů určených k léčbě nejen očních, ale i systémových či orgánových onemocnění je spojeno jak s pozitivními, tak i negativními účinky. Pozitivní stránkou je urychlení léčby nejrůznějších afekcí organismu. Negativní stránkou pak rostoucí počet toxických a dalších nežádoucích vedlejších účinků léčby. Ty mohou v mnoha případech převýšit kladný efekt léčby a omezit tak rozsah použitelnosti daného preparátu.

Existuje řada faktorů, jež mohou zvýšit toxicitu podaného léku a vyvolat abnormální reakci. Hlavním předpokladem dosažení optimálního léčebného efektu a v mnoha případech i zabránění či snížení frekvence výskytu nežádoucích vedlejších účinků léků je přísné dodržování zásad účelné farmakoterapie.

Výukový kurz „Nežádoucí účinky léků z pohledu oftalmologa“ je zaměřený právě na tuto oblast a představuje ucelený a didakticky velmi dobře zpracovaný materiál.


Autor kurzu: 
MUDr. Petr Výborný, FEBO CSc. Medailonek autora kurzu
V roce 1979 promoval na Lékařské fakultě UK Praze. V roce 1984 obhajoval kandidátskou disertační práci v oboru oftalmologie. I. atestaci skládal v roce 1983, druhou pak o 4 roky později.
Je držitel licence vedoucího lékaře-primáře zdravotnického zařízení.
V roce 2010 získal titul FEBO – licence European Board of Ophthalmology. Absolvoval řadu zahraničních stáží, např. Stanford University, Kalifornia, USA – Eye Institute of Stanford, Glaucoma Department v roce 2010.
Je členem České oftalmologické společnosti při ČLS JEP, zakladatel České glaukomové společnosti, člen Evropské glaukomové společnosti, člen Americké akademie očních lékařů, člen České farmakoekonomické společnosti. Dále je také členem Etické komise ÚVN a členem Lékové komise ÚVN.

Od roku 2004 pracuje na oční klinice 1.LF UK a ÚVN Praha, jako
zástupce přednosty pro poskytování zdravotní péče
vedoucí lékař ambulance
vedoucí glaukomového centra

Každoročně organizuje oftalmologický kongres. Je aktivně zapojen jako školitel a odborný garant v postgraduálním školení v oblasti problematiky glaukomu. Jako školitel působí v doktorském studiu biomedicíny na 1.LF UK v Praze.

je autorem kapitol "Glaukom" v celostátních učebnicích "Oční lékařství" určených pro pregraduální i postgraduální studium.
Jako externí expert spolupracuje pro SÚKL v oblasti oftalmologie.
Odborná garance: doc. prim. MUDr. Ján Lešták, FAOG D.B.A. LL.A MBA. FEBO CSc.
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se